• [albanian] 29
  Albanian Bible
  (ALS)
 • Zanafilla Eksodi Levitiku


  Eksodi

  101Kėta janė emrat e bijve tė Izraelit qė erdhėn nė Egjipt me Jakobin. Secili prej tyre erdhi me familjen e tij:
  102Rubeni, Simeoni, Levi dhe Juda,
  103Isakari, Zabuloni dhe Beniamini,
  104Dani dhe Naftali, Gadi dhe Asheri.
  105Tėrė njerėzit qė kishin dalė nga gjaku i Jakobit arrinin shtatėdhjetė veta (Jozefi ndodhej tashmė nė Egjipt).
  106Pastaj Jozefi vdiq, dhe po ashtu vdiqėn tėrė vėllezėrit e tij dhe gjithė ai brez.
  107Dhe bijtė e Izraelit qenė frytdhėnės, u shumėzuan fort dhe u bėnė tė shumtė, u bėnė jashtėzakonisht tė fortė; dhe vendi u mbush me ta.
  108Por tani doli nė Egjipt njė mbret i ri, qė nuk e kishte njohur Jozefin.
  109Ai i tha popullit tė tij: Ja, populli i bijve tė Izraelit ėshtė mė i shumtė dhe mė i fortė se ne.
  110Tė pėrdorim, pra, dinakėri ndaj tyre, me qėllim qė tė mos shumėzohen dhe, nė rast lufte tė mos bashkohen me armiqtė tanė dhe tė luftojnė kundėr nesh, dhe pastaj tė largohen nga vendi.
  111Vunė, pra, kryeintendentė tė punimeve mbi ta, me qėllim qė t'i shtypnin me angaritė e tyre. Kėshtu ata i ndėrtuan Faraonit qytetet-depozitė Pitom dhe Raamses.
  112Por sa mė tepėr i shtypnin, aq mė shumė shtoheshin dhe pėrhapeshin; prandaj Egjiptasit arritėn tė kenė shumė frikė nga bijtė e Izraelit,
  113dhe Egjiptasit i detyruan bijtė e Izraelit t'u shėrbenin me ashpėrsi,
  114dhe ua nxinė jetėn me njė skllavėri tė vrazhdė, duke i futur nė punimin e argjilės dhe tė tullave si dhe nė ēdo lloj pune nė ara. I detyronin t'i bėnin tėrė kėto punė me ashpėrsi.
  115Mbreti i Egjiptit u foli edhe mamive hebre, nga tė cilat njėra quhej Shifrah dhe tjetra Puah, dhe u tha:
  116Kur do tė ndihmoni gratė hebre lindėse, dhe do t'i shihni tė ulura nė ndenjėsen e lindjes, nė rast se fėmija ėshtė mashkull, vriteni; po tė jetė femėr, lėreni tė jetojė.
  117Por mamitė patėn frikė nga Perėndia dhe nuk bėnė ashtu siē i kishte urdhėruar mbreti i Egjiptit, por i lanė gjallė fėmijėt meshkuj.
  118Atėherė mbreti i Egjiptit thirri mamitė dhe u tha: Pse e bėtė kėtė dhe i latė gjallė fėmijėt meshkuj?.
  119Mamitė iu pėrgjigjėn Faraonit: Sepse gratė hebre nuk janė si gratė egjiptase, por janė tė fuqishme dhe lindin para se t'u vijė mamia pranė.
  120Dhe Perėndia u bėri tė mirė kėtyre mamive; dhe populli u shtua dhe u bė jashtėzakonisht i fortė.
  121Kėshtu, duke qenė se ato mami kishin frikė nga Perėndia, ky u dha familje mė vete.
  122Atėherė Faraoni i dha kėtė urdhėr tėrė popullit tė tij duke thėnė: Ēdo mashkull qė lind, hidheni nė lumė; por lini gjallė tėrė femrat.
  201Por njė njeri i shtėpisė sė Levit shkoi e mori pėr grua njė bijė tė Levit.
  202Dhe gruaja u ngjiz dhe lindi njė bir; dhe, duke parė qė ishte i bukur, e mbajti fshehur tre muaj.
  203Por, kur nuk mundi ta mbante mė tė fshehur, mori njė kanistėr prej xunkthi, e leu me bitum dhe katran, vendosi nė tė fėmijėn dhe e la nė kallamishtėn nė bregun e lumit.
  204Motra e fėmijės rrinte nė njė farė largėsie pėr tė mėsuar se ēfarė do t'i ndodhte.
  205Por vajza e Faraonit zbriti pėr t'u larė nė lumė, ndėrsa shėrbėtoret e saj shėtisnin buzė lumit. Ajo pa kanistrėn nė kallamishte dhe dėrgoi shėrbėtoren e saj ta marrė.
  206E hapi dhe pa fėmijėn; dhe ja, i vogli po qante; asaj iu dhimbs dhe tha: Ky ėshtė njė fėmijė hebre.
  207Atėherė motra e fėmijės i tha bijės sė Faraonit: A duhet tė shkoj tė thėrras njė tajė nga gratė hebre qė ta mėndė kėtė fėmijė pėr ty?.
  208E bija e Faraonit iu pėrgjegj: Shko. Dhe vajza shkoi tė thėrrasė nėnėn e fėmijės.
  209Dhe bija e Faraonit i tha: Merre me vete kėtė fėmijė, mėnde pėr mua, dhe unė do tė tė jap pagėn tėnde. Kėshtu gruaja e mori fėmijėn dhe e mėndi.
  210Kur fėmija u rrit, ajo ia ēoi bijės sė Faraonit; ai u bė bir i saj dhe ajo e quajti Moisi, duke thėnė: Sepse unė e nxora nga uji.
  211Nė ato ditė, kur Moisiu ishte rritur, ndodhi qė ai doli pėr tė gjetur vėllezėrit e tij dhe vuri re se bėnin punė tė rėnda; dhe pa njė Egjiptas qė po rrihte njė burrė hebre, njė nga vėllezėrit e tij.
  212Dhe vėshtroi andej e kėtej dhe, duke parė se nuk kishte njeri, e vrau Egjiptasin dhe e fshehu pastaj nėn rėrė.
  213Ditėn e nesėrme doli dhe pa dy burra hebrenj qė po grindeshin; ai i tha atij qė kishte faj: Pse e rreh shokun tėnd?.
  214Por ai iu pėrgjigj: Kush tė ka vėnė prijės dhe gjykatės mbi ne? Mos do tė mė vrasėsh siē vrave Egjiptasin?. Atėherė Moisiu u tremb, dhe tha: Me siguri kjo gjė dihet nga tė gjithė.
  215Kur Faraoni dėgjoi tė flitej pėr ngjarjen, kėrkoi tė vrasė Moisiun; por Moisiu iku nga prania e Faraonit dhe u vendos nė vendin e Madianit; dhe u ul afėr njė pusi.
  216Por prifti i Madianit kishte shtatė bija; dhe ato erdhėn pėr tė mbushur ujė dhe pėr tė mbushur koritat pėr t'i dhėnė tė pijė kopesė sė atit tė tyre.
  217Por erdhėn disa barinj dhe i pėrzunė. Atėherė Moisiu u ngrit dhe u erdhi nė ndihmė, duke i dhėnė tė pijė kopesė sė tyre.
  218Kur shkuan te Reueli, ati i tyre, ai u tha: Vallė si u kthyet kaq shpejt sot?.
  219Ato u pėrgjigjėn: Njė Egjiptas na liroi nga duart e barinjve; pėrveē kėsaj mbushi ujė pėr ne dhe i dha tė pijė kopesė.
  220Atėherė ai u tha bijave tė tij: Po ai ku ėshtė? Pse e latė kėtė njeri? Thirreni, tė vijė tė hajė.
  221Dhe Moisiu pranoi tė banojė tek ai njeri; dhe ai i dha Moisiut pėr grua bijėn e tij, Seforėn.
  222Pastaj ajo lindi njė bir qė ai e quajti Gershom, sepse tha: Unė jam mik nė dhe tė huaj.
  223Por ndodhi qė, mbas njė kohe tė gjatė vdiq mbreti i Egjiptit, dhe bijtė e Izraelit rėnkonin pėr shkak tė skllavėrisė; ata bėrtitėn dhe britma e tyre pėr shkak tė skllavėrisė u ngjit deri tek Perėndia.
  224Kėshtu Perėndia dėgjoi rėnkimin e tyre, dhe Perėndisė iu kujtua besėlidhja qė kishte pėrfunduar me Abrahamin, me Isakun dhe me Jakobin.
  225Dhe Perėndia shikoi bijtė e Izraelit, dhe Perėndia u kujdes pėr ta.
  301Ndėrkaq Moisiu po kulloste kopenė e Jethros, vjehrrit tė tij dhe prift i Madianit; ai e ēoi kopenė matanė shkretėtirės dhe arriti nė malin e Perėndisė, nė Horeb.
  302Dhe Engjėlli i Zotit iu shfaq nė njė flakė zjarri, nė mes tė njė ferrishtjeje. Moisiu vėshtroi dhe ja qė ferrishtja po digjej nga zjarri, por nuk konsumohej.
  303Atėherė Moisiu tha: Tani do tė zhvendosem pėr tė parė kėtė shfaqje madhėshtore: pse ferrishtja nuk po konsumohet!.
  304Zoti vuri re qė ai ishte zhvendosur pėr tė parė, dhe Perėndia e thirri nga mesi i ferrishtes dhe i tha: Moisi, Moisi!. Ai u pėrgjigj: Ja ku jam.
  305Perėndia tha: Mos u afro kėtu: hiq sandalet nga kėmbėt, sepse vendi nė tė cilin ndodhesh ėshtė vend i shenjtė.
  306Pastaj tha dhe kėto fjalė: Unė jam Perėndia i atit tėnd, Perėndia i Abrahamit, Perėndia i Isakut dhe Perėndia i Jakobit. Dhe Moisiu fshehu fytyrėn e tij, sepse kishte frikė tė shikonte Perėndinė.
  307Pastaj Zoti tha: Sigurisht qė e kam parė pikėllimin e popullit tim qė ndodhet nė Egjipt dhe e kam dėgjuar britmėn e tij pėr shkak tė shtypėsve tė tij, sepse i njoh vuajtjet e tij.
  308Kėshtu zbrita pėr ta ēliruar nga dora e Egjiptasve dhe pėr ta ēuar nga ky vend nė njė vend tė mirė dhe tė hapur, nė njė vend ku rrjedh qumėshti dhe mjalti, nė vendin ku ndodhen Kananejtė, Hitejtė, Amorejtė, Perezejtė, Hivejtė dhe Jebusejtė.
  309Dhe tani, ja britma e bijve tė Izraelit ka arritur deri tek unė, dhe kam parė gjithashtu se si Egjiptasit i shtypin.
  310Prandaj eja dhe unė do tė tė dėrgoj te Faraoni me qėllim qė ta nxjerrėsh popullin tim, bijtė e Izraelit, nga Egjipti.
  311Por Moisiu i tha Perėndisė: Kush jam unė qė tė shkoj te Faraoni dhe t'i nxjerr bijtė e Izraelit nga Egjipti?.
  312Perėndia tha: Unė do tė jem me ty, dhe kjo do tė jetė pėr ty shenja qė tė kam dėrguar unė: Kur ta kesh nxjerrė popullin nga Egjipti, ju do t'i shėrbeni Perėndisė mbi kėtė mal.
  313Atėherė Moisiu i tha Perėndisė: Ja, kur tė shkoj te bijtė e Izraelit dhe t'u them: Perėndia i etėrve tuaj mė ka dėrguar te ju, po tė jetė se ata mė thonė: Cili ėshtė emri i tij?, ē'pėrgjigje duhet t'u jap?.
  314Perėndia i tha Moisiut: UNÉ JAM AI QÉ JAM. Pastaj tha: Do t'u thuash kėshtu bijve tė Izraelit: UNÉ JAM-i mė ka dėrguar tek ju.
  315Perėndia i tha akoma Moisiut: Do t'u thuash kėshtu bijve tė Izraelit: Zoti, Perėndia i etėrve tuaj, Perėndia i Abrahamit, Perėndia i Isakut dhe Perėndia i Jakobit mė ka dėrguar tek ju. Ky ėshtė emri im pėrjetė. Ky ka pėr tė qenė gjithnjė emri im me tė cilin do tė kujtohem nga tė gjitha breznitė.
  316Shko dhe mblidh pleqtė e Izraelit dhe u thuaj atyre: Zoti, Perėndia i etėrve tuaj, Perėndia i Abrahamit, i Isakut dhe i Jakobit m'u shfaq, duke thėnė: Unė patjetėr ju kam vizituar dhe kam parė atė qė ju bėjnė nė Egjipt;
  317dhe kam thėnė: Nga shtypja e Egjiptit do t'ju ēoj nė vendin e Kananejve, tė Hitejve, tė Amorejve, tė Perezejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve, nė njė vend ku rrjedh qumėsht dhe mjaltė.
  318Dhe ata do t'i binden zėrit tėnd; dhe ti dhe pleqtė e Izraelit do tė shkoni te mbreti i Egjiptit dhe do t'i thoni: Zoti, Perėndia i Hebrenjve na doli pėrpara; dhe tani na lėr tė shkojmė dhe tė bėjmė tri ditė rrugė nė shkretėtirė, qė t'i bėjmė fli Zotit, Perėndisė tonė.
  319Por unė e di qė mbreti i Egjiptit nuk do t'ju lejojė tė shkoni, veē po tė jetė i shtrėnguar nga njė dorė e fuqishme.
  320Atėherė unė do tė shtrij dorėn time dhe do tė godas Egjiptin me tė gjitha mrekullitė qė unė do tė bėj nė mes tyre; pas kėsaj ai do t'ju lėrė tė ikni.
  321Dhe do t'i jap kėtij populli tė mira para syve tė Egjiptasve; dhe do tė ndodhė qė kur tė niseni, nuk do tė shkoni duarbosh;
  322por ēdo grua do t'i kėrkojė fqinjės sė saj dhe gruas qė banon nė shtėpinė e saj sende argjendi, sende ari dhe rroba; dhe ju do t'ua vini nė shtat bijve dhe bijave tuaja; kėshtu do t'i zhvishni Egjiptasit.
  401Moisiu u pėrgjigj dhe tha: Por ja, ata nuk do tė mė besojnė as do t'i binden zėrit tim, sepse do tė thonė: Zoti nuk tė ėshtė shfaqur.
  402Atėherė Zoti i tha: Ē'ėshtė ajo qė ke nė dorė?. Ai u pėrgjegj: Njė bastun.
  403Zoti tha: Hidhe pėr tokė. Ai e hodhi pėr tokė, dhe ai u bė njė gjarpėr, para tė cilit Moisiu iku me vrap.
  404Atėherė Zoti i tha Moisiut: Zgjate dorėn dhe kape nga bishti. (Ai zgjati dorėn dhe e mori, dhe nė dorėn e tij ai u bė njė bastun).
  405Kėtė ke pėr tė bėrė, tha Zoti, me qėllim qė tė besojnė se Zoti, Perėndia i etėrve tė tyre, Perėndia i Abrahamit, Perėndia i Isakut dhe Perėndia i Jakobit tė ėshtė shfaqur.
  406Zoti i tha akoma: Tani vėr dorėn nė gjirin tėnd. Dhe ai vuri dorėn e tij nė gji dhe pastaj e tėrhoqi, dhe ja, dora ishte lebrosur, e bardhė si bora.
  407Zoti i tha akoma: Vėre pėrsėri dorėn nė gjirin tėnd. Ai e vuri pėrsėri dorėn e tij nė gji dhe pastaj e tėrhoqi nga gjiri, dhe ja, ajo ishte bėrė njėlloj si mishi i tij.
  408Tani ka pėr tė ndodhur qė, po tė jetė se nuk tė besojnė dhe nuk e dėgjojnė zėrin e shenjės sė parė, do tė besojnė zėrin e shenjės sė dytė.
  409Por, nė rast se ata nuk do t'u besojnė as kėtyre dy shenjave dhe nuk do t'i binden zėrit tėnd, ti atėhere merr ujė nga lumi dhe derdhe mbi tokė tė thatė; dhe uji qė do tė kesh marrė nga lumi do tė bėhet gjak mbi tokėn e thatė.
  410Atėherė Moisiu i tha Zotit: Mjerisht, o Zot, unė nuk jam njeri i gojės; nuk isha i tillė nė tė kaluarėn dhe nuk jam i tillė qė kur i ke folur shėrbėtorit tėnd, sepse jam i ngathėt nė fjalė dhe kuvend.
  411Zoti i tha: Kush e ka bėrė gojėn e njeriut, ose kush e bėn njeriun tė pagojė, tė shurdhėr, me sy ose tė verbėr? A nuk jam unė vallė, Zoti?
  412Dhe tani shko, unė do tė jem me gojėn tėnde dhe do tė tė mėsoj atė qė duhet tė thuash.
  413Por Moisiu tha: Oh! Zot, dėrgo mesazhin tėnd nėpėrmjet kujt tė duash!.
  414Atėherė zemėrimi i Zotit u ndez kundėr Moisiut, dhe i tha: A nuk ėshtė ndofta Aaroni vėllai yt, Leviti? Unė e di qė ai flet bukur. Ja tani, ai po del tė tė takojė; sa tė tė shohė do tė ndjejė gėzim nė zemėr tė vet.
  415Ti do t'i flasėsh dhe do t'i vėsh fjalėt nė gojėn e tij, dhe unė do tė jem me gojėn tėnde dhe me gojėn e tij dhe do t'ju mėsoj atė qė duhet tė bėni.
  416Ai do tė jetė zėdhėnėsi yt nė popull; kėshtu ai pėr ty do tė jetė goja dhe ti pėr tė do tė jesh si Perėndia.
  417Tani merr nė dorė kėtė bastun me tė cilin ke pėr tė bėrė mrekullitė.
  418Atėherė Moisiu iku, u kthye te Jethro, vjehrri i tij, dhe i tha: Oh, lėrmė tė shkoj dhe tė kthehem te vėllezėrit e mi qė janė nė Egjipt, pėr tė parė nė se ende janė gjallė. Dhe Jethro i tha Moisiut: Shko nė paqe.
  419Zoti i tha Moisiut nė Madian: Shko, kthehu nė Egjipt sepse tė gjithė ata qė kėrkonin jetėn tėnde kanė vdekur.
  420Kėshtu Moisiu mori tė shoqen dhe bijtė e tij, i hipi mbi gomar dhe u kthye nė vendin e Egjiptit. Dhe Moisiu mori nė dorė bastunin e Perėndisė.
  421Zoti i tha pastaj Moisiut: Kur tė jesh kthyer nė Egjipt, do tė kujdesesh tė bėsh para Faraonit tėrė mrekullitė qė tė kam dhėnė pushtet tė kryesh; por unė do ta ngurtėsoj zemrėn e tij dhe ai nuk do ta lėrė popullin tė shkojė.
  422Dhe ti do t'i thuash Faraonit: Kėshtu thotė Zoti: Izraeli ėshtė biri im, i parėlinduri im.
  423Prandaj unė tė them: Lėre birin tim tė shkojė, qė tė mė shėrbejė; por nė qoftė se ti nuk e lė tė shkojė, ja, unė do tė vras birin tėnd, tė parėlindurin tėnd.
  424Por gjatė udhėtimit, nė vendin ku kishin fushuar, Zoti shkoi tė takojė Moisiun dhe u pėrpoq ta bėnte tė vdiste.
  425Atėherė Sefora mori njė strall tė mprehtė dhe preu prepucin e birit tė saj dhe e hodhi nė kėmbėt e Moisiut, duke thėnė: Ti pėr mua je njė dhėndėr nė gjak!.
  426Kėshtu Zoti e la. Atėherė ajo tha: Ti je njė dhėndėr gjakatar, pėr shkak tė rrethprerjes.
  427Zoti i tha Aaronit: Shko nė shkretėtirė tė takosh Moisiun. Dhe ai shkoi, e takoi atė nė malin e Perėndisė dhe e puthi.
  428Dhe Moisiu i tregoi Aaronit tėrė fjalėt qė Zoti e kishte porositur tė thoshte, dhe tėrė shenjat e mahnitshme qė i kishte urdhėruar tė bėnte.
  429Atėherė Moisiu dhe Aaroni shkuan dhe mblodhėn tėrė pleqtė e bijve tė Izraelit.
  430Dhe Aaroni tregoi tėrė fjalėt qė Zoti i kishte thėnė Moisiut, dhe bėri mrekullitė nė sy tė popullit.
  431Kėshtu populli i besoi. Ata kuptuan qė Zoti kishte vizituar bijtė e Izraelit dhe kishte parė dėshpėrimin e tyre; dhe u pėrkulėn dhe e adhuruan.
  501Pas kėsaj, Moisiu dhe Aaroni shkuan te Faraoni dhe i thanė: Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: Lėre popullin tim tė shkojė, me qėllim qė tė kremtojė pėr mua njė festė nė shkretėtirė.
  502Por Faraoni u pėrgjigj: Kush ėshtė Zoti qė unė duhet t'i bindem zėrit tė tij dhe ta lė Izraelin tė shkojė? Unė nuk e njoh Zotin dhe nuk kam pėr ta lėnė Izraelin tė shkojė.
  503Atėherė ata i thanė: Perėndia i Hebrenjve na doli pėrballė; tani na lėr tė ecim tri ditė me radhė nė shkretėtirė qė tė bėjmė njė flijim pėr Zotin, qė ėshtė Perėndia ynė, qė ai tė mos na godasė me murtajė ose me shpatė.
  504Mbreti i Egjiptit u tha atyre: Pse vallė Moisiu dhe Aaroni e largojnė popullin nga puna e tij? Kthehuni nė mundimet tuaja!.
  505Faraoni tha pėrsėri: Ja, tani populli i vendit ėshtė i shumtė, dhe ju doni qė ai tė ndėrpresė mundimet e tij.
  506Kėshtu po atė ditė Faraoni i urdhėroi shtypėsit e popullit dhe kryeintendentėt e tij, duke thėnė:
  507Mos i jepni mė kashtė popullit pėr tė bėrė tulla, si mė parė; le tė shkojnė ata vetė tė mbledhin kashtėn!
  508Por i detyroni tė prodhojnė tė njėjtėn sasi tullash qė bėnin mė parė, pa asnjė pakėsim; sepse ata janė pėrtacė, dhe pėr kėtė arsye ata bėrtasin, duke thėnė: Tė shkojmė tė bėjmė fli pėr Perėndinė tonė!.
  509I mbingarkoni me punė tė rėndė kėta njerėz, dhe ata ta kryejnė pa u vėnė veshin fjalėve mashtruese.
  510Atėherė shtypėsit e popullit dhe kryeintendentėt e tij dolėn dhe i thanė popullit: Kėshtu thotė Faraoni: Unė nuk do t'ju jap mė kashtė.
  511Shkoni vetė ta gjeni kashtėn ku mund tė jetė, sepse puna juaj nuk do tė pakėsohet aspak.
  512Kėshtu populli u shpėrnda nė tė gjithė vendin e Egjiptit, pėr tė mbledhur kallamishte nė vend tė kashtės.
  513Dhe kontrollorėt i nxisnin duke thėnė: Pėrfundoni punėn tuaj ēdo ditė si nė kohėn kur kishte kashtė!.
  514Dhe kryepunėtorėt e skuadrave tė bijve tė Izraelit, tė caktuar mbi ta nga kontrollorėt e Faraonit, i rrahėn dhe i pyetėn: Pse nuk e keni pėrfunduar, dje dhe sot si mė parė, sasinė e caktuar tė tullave?.
  515Atėherė kryepunėtorėt e skuadrave tė bijve tė Izraelit erdhėn pėr tė protestuar te Faraoni, duke thėnė: Pse sillesh kėshtu me shėrbėtorėt e tu?
  516Nuk u jepet mė kashtė shėrbėtorėve tė tu, dhe na thuhet: Bėni tulla!. Dhe ja, shėrbėtorėt e tu i rrahin, por faji ėshtė i popullit tėnd.
  517Atėherė ai u pėrgjigj: Jeni pėrtacė, shumė pėrtacė! Pėr kėtė arsye thoni: Tė bėjmė fli pėr Zotin.
  518Shkoni, pra, tė punoni! Nuk do t'ju jepet kashtė, por do tė dorėzoni po atė sasi tullash.
  519Kryepunėtorėt e skuadrave tė bijve tė Izraelit u bindėn se i gjeti halli, sepse u thuhej: Mos e pakėsoni nė asnjė mėnyrė numrin e caktuar tė tullave pėr ēdo ditė.
  520Pastaj, si dolėn nga Faraoni, takuan Moisiun dhe Aaronin, qė po i prisnin,
  521dhe u thanė atyre: Le t'i hedhė sytė Zoti mbi ju dhe le tė gjykojė, sepse na keni bėrė tė urryer nė sytė e Faraonit dhe nė sytė e shėrbėtorėve tė tij duke vėnė nė duart e tyre shpatėn pėr tė na vrarė.
  522Atėherė Moisiu u kthye te Zoti dhe i tha: O Perėndi, pse e fute nė halle kėtė popull? Pse pra mė dėrgove?
  523Sepse, qysh prej ditės qė vajta te Faraoni, pėr t'i folur nė emrin tėnd, ai i ka bėrė tė keqe kėtij populli dhe ti nuk e ēlirove aspak popullin tėnd.
  601Zoti i tha Moisiut: Tani ke pėr tė parė ēfarė kam pėr t'i bėrė Faraonit; sepse i detyruar nga njė dorė e fuqishme ai do t'i lėrė tė shkojnė; po, i detyruar nga njė dorė e fuqishme do t'i dėbojė nga vendi i tij.
  602Pastaj Zoti i foli Moisiut dhe i tha: Unė jam Zoti,
  603dhe i jam shfaqur Abrahamit, Isakut dhe Jakobit, si Perėndi i plotfuqishėm; por ata nuk mė kishin njohur kurrė me emrin tim, Zot.
  604Kam caktuar gjithashtu besėlidhjen time me ta, duke u premtuar se do t'u jap vendin e Kanaanit, vendin ku qėndruan si tė huaj.
  605Dėgjova edhe kujėn e bijve tė Izraelit qė Egjiptasit i mbajnė nė skllavėri dhe m'u kujtua besėlidhja ime.
  606Prandaj u thuaj bijve tė Izraelit: Unė jam Zoti; do t'ju heq nga punėt e rėnda qė ju kanė imponuar Egjiptasit, do t'ju ēliroj nga skllavėrimi i tyre dhe do t'ju ēliroj me krah tė shtrirė dhe ndėshkime tė mėdha.
  607Do t'ju marr si popullin tim, dhe do tė jem Perėndia juaj; dhe ju do tė mėsoni qė unė jam Zoti, Perėndia juaj, qė ju heq nga punėt e rėnda tė imponuara nga Egjiptasit.
  608Dhe do t'ju bėj tė hyni nė vendin, qė u betova t'i jap Abrahamit, Isakut dhe Jakobit; dhe do t'jua jap atė nė trashėgimi. Unė jam Zoti.
  609Kėshtu u foli Moisiu bijve tė Izraelit; por ata nuk ia vunė veshin Moisiut, nga shkaku i ankthit dhe i skllavėrise sė rėndė.
  610Zoti i foli edhe mė Moisiut, duke i thėnė:
  611Shko, foli Faraonit, mbretit tė Egjiptit, qė tė lejojė bijtė e Izraelit tė dalin nga vendi i tij.
  612Por Moisiu foli pėrpara Zotit dhe i tha: Ja, bijtė e Izraelit nuk mė dėgjuan; si mundet Faraoni tė mė dėgjojė mua, qė jam i parrethprerė nė buzė?.
  613Por Zoti i foli Moisiut dhe Aaronit dhe i urdhėroi tė shkonin te bijtė e Izraelit dhe te Faraoni mbret i Egjiptit, me qėllim qė t'i nxirrnin bijtė e Izraelit nga vendi i Egjiptit.
  614Kėta janė kryetarėt e familjeve tė tyre. Bijtė e Rubenit, tė parėlindurit tė Izraelit qenė: Hanoku dhe Pallu, Hetsroni dhe Karmi. Kėto qenė familjet e Rubenit.
  615Bijtė e Simeonit qenė: Jemueli, Jamini, Ohadi, Jakini, Tsohari dhe Sauli, bir i Kananeases. Kėto qenė familjet e Simeonit.
  616Kėta janė emrat e bijve tė Levit, sipas brezave tė tyre: Gershomi, Kehathi dhe Merari. Levi jetoi njėqind e tridhjetė e shtatė vjet.
  617Bijtė e Gershomit qenė: Libni dhe Shimej, bashkė me familjet e tyre.
  618Bijtė e Kehathit qenė: Amrami, Jitshari, Hebroni dhe Ucieli. Kehathi jetoi njėqind e tridhjetė e tre vjet.
  619Bijtė e Merarit qenė: Mahli dhe Mushi. Kėto qenė edhe familjet e Levitėve sipas brezave tė tyre.
  620Amrami mori pėr grua Jokebedėn, motrėn e atit tė tij; dhe ajo i lindi Aaronin dhe Moisiun. Amrami jetoi njėqind e tridhjetė e shtatė vjet.
  621Bijtė e Itsharit qenė: Koreu, Nefegu dhe Zikri.
  622Bijtė e Ucielit qenė: Mishaeli, Eltsafani dhe Sitri.
  623Aaroni mori pėr grua Elishebėn, tė bijėn e Aminadabit dhe motėr e Nahashonit; dhe ajo i lindi Nadabin, Abihun, Eleazarin dhe Ithamarin.
  624Bijtė e Koreut qenė: Asiri, Elkanahu dhe Abiasafi. Kėto qenė familjet e Koreut.
  625Eleazari, bir i Aaronit, mori pėr grua njė nga bijat e Putielit; dhe ajo i lindi Fineasin. Kėta qenė tė parėt e etėrve tė Levitėve nė familjet e tyre.
  626Dhe kėta janė vet Aaroni dhe Moisiu, tė cilėve Zoti u tha: Nxirrini bijtė e Izraelit nga vendi i Egjiptit, sipas rendit tė tyre.
  627Kėta janė ata qė i folėn Faraonit mbretit tė Egjiptit pėr tė nxjerrė bijtė e Izraelit nga Egjipti; ata janė vetė Moisiu dhe Aaroni.
  628Por erdhi dita kur Zoti i foli Moisiut nė vendin e Egjiptit,
  629kur Zoti iu drejtua Moisiut dhe i tha: Unė jam Zoti! Thuaji Faraonit, mbretit tė Egjiptit, tėrė ato qė po tė them.
  630Atėherė Moisiu u pėrgjigj kėshtu para Zotit: Ja, unė jam i parrethprerė nė buzė; prandaj si mund tė mė dėgjojė Faraoni?.
  701Zoti i tha Moisiut: Shiko, unė po tė bėj si perėndi pėr Faraonin, dhe vėllai yt Aaroni do tė jetė profeti yt.
  702Ti do tė thuash tėrė ato qė do tė tė urdhėroj unė dhe vėllai yt Aaroni do t'i flasė Faraonit, qė t'i lėrė tė shkojnė bijtė e Izraelit nga vendi i tij.
  703Por unė do ta ngurtėsoj edhe mė tepėr zemrėn e Faraonit dhe do t'i shumėzoj shenjat dhe mrekullitė e mia nė vendin e Egjiptit.
  704Prandaj Faraoni nuk do t'jua vėrė veshin, dhe kėshtu unė do ta zgjas dorėn mbi Egjipt dhe do tė nxjerr nga vendi i Egjiptit radhėt e mia, popullin tim, bijtė e Izraelit, duke dhėnė ndėshkime tė mėdha.
  705Egjiptasit do tė marrin vesh atėherė qė unė jam Zoti, kur do tė shtrij dorėn time mbi Egjipt dhe do tė nxjerr nga mesi i tyre bijtė e Izraelit.
  706Dhe Moisiu dhe Aaroni vepruan kėshtu; ata bėnė pikėrisht ashtusiē i kishte urdhėruar Zoti.
  707Kur i folėn Faraonit, Moisiu ishte tetėdhjetė vjeē dhe Aaroni tetėdhjetė e tre.
  708Zoti i foli Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė:
  709Kur Faraoni t'ju flasė dhe t'ju thotė: Bėni njė mrekulli, ti do t'i thuash Aaronit: Merr bastunin tėnd dhe hidhe para Faraonit, qė tė bėhet gjarpėr.
  710Moisiu dhe Aaroni vajtėn pra te Faraoni dhe vepruan ashtu, pikėrisht siē i kishte urdhėruar Zoti. Aaroni e hodhi bastunin e tij pėrpara Faraonit dhe shėrbėtorėve tė tij, dhe ai u bė gjarpėr.
  711Atėherė edhe Faraoni thirri tė diturit dhe yshtėsit; dhe magjistarėt e Egjiptit me artin e tyre tė fshehtė bėnė edhe ata tė njėjtėn gjė.
  712Secili prej tyre hodhi bastunin e tij, dhe bastunėt u bėnė gjarpėrinj; por bastuni i Aaronit i pėrpiu bastunėt e tyre.
  713Por zemra e Faraonit u ngurtėsua dhe ai nuk i dėgjoi ata, ashtu siē kishte thėnė Zoti.
  714Zoti i tha Moisiut: Zemra e Faraonit ėshtė ngulmuese;
  715ai nuk pranon ta lėrė popullin tė shkojė. Shko te Faraoni nesėr nė mėngjes, kur ai ka pėr tė dalė pėr tė vajtur drejt ujit. Ti do tė qėndrosh ta presėsh nė breg tė lumit dhe do tė marrėsh nė dorė bastunin qė ėshtė shndėrruar nė gjarpėr.
  716Dhe do t'i thuash: Zoti, Perėndia i Hebrenjve, mė ka dėrguar te ti qė tė tė them: Lėre popullin tim tė shkojė qė tė mė shėrbejė nė shkretėtirė; por ja, deri tani nuk ke dėgjuar.
  717Kėshtu thotė Zoti: Nga kjo do tė kuptosh qė unė jam Zoti; ja, me bastunin qė kam nė dorė unė do tė rrah ujėrat qė janė nė lumė, dhe ato do tė shndėrrohen nė gjak.
  718Dhe peshqit qė janė nė lumė do tė ngordhin, lumi do tė mbajė erė tė keqe, dhe Egjiptasve do t'u vijė ndot tė pinė ujin e lumit.
  719Dhe Zoti i tha Moisiut: Thuaji Aaronit: Merr bastunin tėnd dhe shtrije dorėn mbi ujėrat e Egjiptit, mbi lumenjtė e tij, mbi kanalet e tij, mbi pellgjet e tij dhe mbi tė gjitha depot e ujit; kėshtu ato do tė bėhen gjak. Dhe do tė ketė gjak nė tė gjithė vendin e Egjiptit, si nė enėt prej druri ashtu dhe nė enėt prej guri.
  720Moisiu dhe Aaroni vepruan ashtu, pikėrisht siē i kishte urdhėruar Zoti. Kėshtu ai ngriti bastunin dhe rrahu ujėrat qė ndodheshin nė lumė, para syve tė Faraonit dhe para syve tė shėrbėtorėve tė tij; dhe tė gjitha ujėrat qė ishin nė lumė u shndėrruan nė gjak.
  721Dhe peshqit qė ishin nė lumė ngordhėn; dhe lumi u qelb, kėshtu qė Egjiptasit nuk mund tė pinin mė ujėt e lumit. Kėshtu pati gjak nė tėrė vendin e Egjiptit.
  722Por magjistarėt e Egjiptit bėnė tė njėjtėn gjė me artet e tyre tė fshehta; dhe zemra e Faraonit u ngurtėsua dhe ai nuk i dėgjoi ata, ashtu siē kishte thėnė Zoti.
  723Pas kėsaj Faraoni ktheu krahėt dhe u drejtua nga shtėpia e tij; dhe nuk i dha rėndėsi as kėsaj gjėje.
  724Dhe tėrė Egjiptasit gėrmuan nė afėrsi tė lumit pėr tė kėrkuar ujė tė pijshėm, sepse nuk mund tė pinin ujin e lumit.
  725Kaluan kėshtu shtatė ditė, qė kur Zoti kishte rrahur lumin.
  801Pastaj Zoti i tha Moisiut: Shko te Faraoni dhe thuaji: Kėshtu thotė Zoti: Lėre popullin tim tė shkojė me qėllim qė tė mė shėrbejė.
  802Dhe nė qoftė se nuk pranon ta lėsh tė shkojė, ja, unė do ta godas gjithė vendin tėnd me kamxhikun e bretkosave.
  803Kėshtu lumi do tė mbushet me bretkosa, dhe ato do tė ngjiten dhe do tė hyjnė nė shtėpinė tėnde, nė dhomėn ku fle ti, mbi shtratin tėnd, nė shtėpitė e shėrbėtorėve tė tu dhe midis popullit, nė furrat e tua dhe nė magjet e bukės.
  804Dhe bretkosat do tė vijnė kundėr teje, kundėr popullit tėnd dhe kundėr tėrė shėrbėtorėve tė tu.
  805Pastaj Zoti i tha Moisiut: I thuaj Aaronit: Shtri dorėn tėnde me bastunin tėnd mbi lumenjtė, mbi kanalet dhe pellgjet dhe bėj qė tė ngjiten bretkosat mbi vendin e Egjiptit.
  806Kėshtu Aaroni shtriu dorėn e tij mbi ujėrat e Egjiptit, dhe bretkosat u ngjitėn dhe mbuluan vendin e Egjiptit.
  807Por magjistarėt bėnė tė njėjtėn gjė me artet e tyre tė fshehta dhe i bėnė bretkosat tė ngjiten nė vendin e Egjiptit.
  808Atėherė Faraoni thirri Moisiun dhe Aaronin dhe u tha: Lutjuni Zotit qė t'i largojė bretkosat nga unė, nga populli im, dhe unė do ta lejoj popullin tė shkojė, qė tė bėjė fli pėr Zotin.
  809Moisiu i tha Faraonit: Bėmė nderin tė mė thuash kur tė ndėrhyj pėr ty, pėr shėrbėtorėt e tu dhe pėr popullin tėnd, pranė Zotit me qėllim qė ai tė zhdukė bretkosat qė ndodhen rreth teje dhe shtėpive tė tua, dhe tė mbeten vetėm nė lumė.
  810Ai u pėrgjigj: Nesėr. Dhe Moisiu tha: Do tė bėhet siē thua ti, kėshtu qė ti tė dish se askush nuk ėshtė si Zoti, Perėndia ynė.
  811Dhe bretkosat do tė largohen nga ti, nga shtėpitė e tua, nga shėrbėtorėt e tu dhe nga populli yt; ato do tė mbeten vetėm nė lumė.
  812Moisiu dhe Aaroni dolėn nga Faraoni; dhe Moisiu iu lut Zotit pėr bretkosat qė kishte dėrguar kundėr Faraonit.
  813Dhe Zoti veproi sipas fjalės sė Moisiut, dhe bretkosat ngordhėn nė shtėpitė, nė oborret dhe nė arat.
  814I grumbulluan pastaj nė togje dhe vendi filloi tė mbajė erė tė keqe.
  815Po kur Faraoni pa qė kishte pak lehtėsim, e ngurtėsoi zemrėn e tij dhe nuk i dėgjoi mė, ashtu siē kishte thėnė Zoti.
  816Pastaj Zoti i tha Moisiut: I thuaj Aaronit: Zgjate bastunin tėnd dhe rrih pluhurin e tokės, dhe ai do tė bėhet mushkonja pėr tėrė vendin e Egjiptit.
  817Dhe ata kėshtu vepruan. Aaroni shtriu dorėn me bastunin e tij, rrahu pluhurin e tokės dhe njerėzit e kafshėt u mbuluan nga mushkonja; tėrė pluhuri i tokės u shndėrrua nė mushkonja nė tė gjithė vendin e Egjiptit.
  818Magjistarėt u pėrpoqėn tė bėnin tė njėjtėn gjė me anė tė arteve tė tyre tė fshehta pėr tė prodhuar mushkonja, por nuk ia dolėn dot. Mushkonjat mbuluan, pra, njerėzit dhe kafshėt.
  819Atėherė magjistarėt i thanė Faraonit: Ky ėshtė gishti i Perėndisė. Por zemra e Faraonit u ngurtėsua dhe ai nuk i dėgjoi mė, ashtu si kishte thėnė Zoti.
  820Pastaj Zoti i tha Moisiut: Ēohu herėt nė mėngjes dhe paraqitu tek Faraoni, kur ai del pėr tė vajtur drejt ujit; dhe i thuaj: Kėshtu thotė Zoti: Lėre popullin tim qė tė mund tė mė shėrbejė.
  821Por nė rast se ti nuk e lė popullin tim tė shkojė, ja unė do tė dėrgoj kundėr teje, mbi shėrbėtorėt e tu, mbi popullin tėnd e brenda shtėpive tė tua mori mizash; shtėpitė e Egjiptasve do tė jenė plot me mori mizash, dhe kėshtu do tė jetė toka mbi tė cilėn ndodhen.
  822Por atė ditė unė do ta veēoj vendin e Goshenit, ku banon populli im; dhe atje nuk do tė ketė mori mizash, qė ti tė dish qė unė jam Zoti nė mes tė vendit.
  823Unė do tė bėj njė dallim midis popullit tim dhe popullit tėnd. Nesėr ka pėr tė ndodhur kjo mrekulli.
  824Dhe Zoti ashtu veproi; erdhėn grumbuj tė dendur mizash nė shtėpinė e Faraonit dhe nė shtėpitė e shėrbėtorėve tė tij, dhe nė gjithė vendin e Egjiptit toka u shkretua nga moria e mizave.
  825Atėherė Faraoni thirri Moisiun dhe Aaronin dhe u tha: Shkoni, bėni fli pėr Perėndinė tuaj nė vend.
  826Por Moisiu u pėrgjigj: Kjo s'ka si bėhet, sepse do t'i bėnim Zotit, Perėndisė tonė, fli qė janė tė neveritshme pėr Egjiptasit. Ja, duke bėrė para syve tė tyre fli qė janė tė neveritshme pėr Egjiptasit, a nuk do tė na vrasin me gurė?
  827Do tė shkojmė nė shkretėtirė duke ecur tri ditė me radhė dhe do tė bėjmė fli pėr Zotin, Perėndinė tonė, ashtu si do tė na urdhėrojė Ai.
  828Faraoni tha: Unė do t'ju lė tė shkoni, qė tė bėni fli pėr Zotin, Perėndinė tuaj, nė shkretėtirė; vetėm, mos shkoni shumė larg. lutuni pėr mua.
  829Moisiu tha: Ja, unė po dal nga ti dhe do t'i lutem Zotit dhe nesėr moria e mizave do tė largohet nga Faraoni, nga shėrbėtorėt e tij dhe nga populli i tij; mjafton qė Faraoni tė mos tallet me ne, duke e penguar popullin tė shkojė e tė bėjė fli pėr Zotin.
  830Moisiu u largua pastaj nga prania e Faraonit dhe iu lut Zotit.
  831Dhe Zoti veproi simbas fjalės sė Moisiut dhe largoi morinė e mizave nga Faraoni, nga shėrbėtorėt e tij dhe nga populli i tij; nuk mbeti as edhe njė mizė.
  832Por edhe kėtė herė Faraoni e fortėsoi zemrėn e tij dhe nuk e la popullin tė shkojė.
  901Atėherė Zoti i tha Moisiut: Shko te Faraoni dhe i thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Hebrenjve: Lėre popullin tim tė shkojė, qė tė mund tė mė shėrbejė.
  902Por nė rast se nuk pranon ta lėsh tė shkojė dhe e mban akoma,
  903ja, dora e Zotit do tė jetė mbi bagėtinė tėnde, qė ėshtė nėpėr fusha, mbi kuajt, mbi gomarėt, mbi devetė, mbi bagėtinė e trashė dhe tė imėt, dhe do tė ketė gjėmė tė madhe.
  904Por Zoti do tė bėjė dallim midis bagėtisė sė Izraelit dhe asaj tė Egjiptit; kėshtu asnjė ngordhje nuk do tė ketė nė gjithēka qė u pėrket bijve tė Izraelit.
  905Pastaj Zoti caktoi njė afat, duke thėnė: Nesėr Zoti do ta bėjė kėtė nė vend.
  906Dhe Zoti e bėri atė tė nesėrmen, dhe tėrė bagėtia e Egjiptit ngordhi; por nga bagėtia e bijve tė Izraelit nuk ngordhi as edhe njė kokė.
  907Faraoni dėrgoi njerėz pėr tė parė, dhe ja asnjė kokė bagėtie e Izraelitėve s'kishte ngordhur. Por zemra e Faraonit u fortėsua dhe ai nuk e la popullin tė shkojė.
  908Pastaj Zoti u tha Moisiut dhe Aaronit: Merrni ca grushte hi furre, dhe Moisiu ta shpėrndajė atė drejt qiellit nė sytė e Faraonit.
  909Ai do tė bėhet njė pluhur i imėt nė tė gjithė vendin e Egjiptit, dhe do tė shkaktojė ulcera qė do tė pėrftojnė puērra me qelb te njerėzit dhe te kafshėt nė tė gjithė vendin e Egjiptit.
  910Atėherė ata morėn hi furre dhe u paraqitėn para Faraonit; dhe Moisiu e shpėrndau drejt qiellit, dhe ai shkaktoi ulcera qė pėrftuan puērra te njerėzit dhe te kafshėt.
  911Dhe magjistarėt nuk mundėn tė qėndronin para Moisiut pėr shkak tė ulcerave, sepse magjistarėt dhe tėrė Egjiptasit ishin prekur nga ulcerat.
  912Por Zoti e ngurtėsoi zemrėn e Faraonit, dhe ky nuk i dėgjoi ata, ashtu siē i kishte thėnė Zoti Moisiut.
  913Pas kėsaj Zoti i tha Moisiut: Ēohu herėt nė mėngjes, paraqitu para Faraonit dhe thuaji: Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Hebrenjve: Lėre popullin tim tė shkojė, qė tė ketė mundėsi tė mė shėrbejė.
  914Sepse kėtė herė do t'i dėrgoj tėrė plagėt e mia pikėrisht mbi ty, mbi shėrbėtorėt e tu dhe mbi popullin tėnd, qė tė mėsosh se nuk ka asnjė tė ngjashėm me mua nė gjithė dheun.
  915Nė fakt, nė qoftė se tani unė do ta kisha shtrirė dorėn dhe do tė kisha goditur me murtajė ty dhe popullin tėnd, ti do tė ishe fshirė nga faqja e dheut.
  916Por, pikėrisht pėr kėtė arsye, tė kam falur, pėr tė tė treguar fuqinė time dhe qė emri im tė shpallet nė gjithė dheun.
  917Dhe ti akoma i kundėrvihesh popullit tim dhe nuk e lė tė shkojė?
  918Ja, nesėr nė kėtė orė, unė do tė bėj qė tė bjerė njė breshėr aq i fortė, qė Egjipti nuk e ka parė prej ditės sė krijimit tė tij deri tani.
  919Dhe tani dėrgo njeri qė tė sigurosh bagėtinė tėnde dhe tėrė ato qė ke nėpėr fusha. Sepse tėrė njerėzit dhe kafshėt, qė ndodhen nėpėr fushat dhe nuk janė ēuar nė shtėpi, do tė goditen nga breshėri dhe do tė vdesin.
  920Ndėr shėrbėtorėt e Faraonit, ata qė patėn frikė nga fjalėt e Zotit i strehuan nė shtėpitė e tyre shėrbėtorėt dhe bagėtinė e tyre;
  921por ata qė nuk i morrėn parasysh fjalėt e Zotit i lanė shėrbėtorėt dhe bagėtinė e tyre nė fusha.
  922Atėherė Zoti i tha Moisiut: Shtrije dorėn drejt qiellit, qė tė bjerė breshėr nė tėrė vendin e Egjiptit, mbi njerėzit, mbi kafshėt dhe mbi ēdo lloj bimėsie tė fushave nė vendin e Egjiptit.
  923Dhe Moisiu e shtriu bastunin e tij drejt qiellit; dhe Zoti dėrgoi bubullima dhe breshėr, dhe zjarri ra duke goditur me rrufe nė tokė; dhe Zoti bėri qė tė bjerė breshėr mbi vendin e Egjiptit.
  924Kėshtu ra breshėr dhe pati njė zjarr tė pėrzier me breshrin; dhe ky ishte aq i fortė, sa nuk ishte parė ndonjė herė nė tė gjithė vendin e Egjiptit, qė ditėn qė ishte bėrė komb.
  925Dhe breshri goditi nė tė gjithė vendin e Egjiptit gjithēka qė ishte nė fushat, si njerėzit ashtu dhe kafshėt; breshri goditi ēdo lloj bimėsie nė fushat dhe bėri copė copė ēdo pemė qė ndodhej nė fushė.
  926Vetėm nė vendin e Goshenit, ku ishin bijtė e Izraelit nuk ra breshėr.
  927Atėherė Faraoni dėrgoi e thirri Moisiun dhe Aaronin dhe u tha atyre: Kėtė herė unė mėkatova; Zoti ėshtė i drejtė, ndėrsa unė dhe populli im jemi tė kėqij.
  928Lutjuni Zotit qė tė mbarojnė bubullimat e Perėndisė dhe breshri; unė do t'ju lė tė shkoni dhe nuk do tė jeni tė detyruar tė rrini mė kėtu.
  929Moisiu i tha: Mbasi tė dal nga qyteti, do t'i shtrij duart nga Zoti; bubullimat do tė pushojnė dhe nuk do tė ketė mė breshėr, qė ti tė mėsosh qė toka i pėrket Zotit.
  930Por unė e di qė ti dhe shėrbėtorėt e tu, nuk do tė keni frikė akoma nga Zoti Perėndi.
  931Tani liri dhe elbi u prekėn, sepse elbi ishte nė kalli dhe liri kishte lulėzuar;
  932por gruri dhe gruri i fortė nuk u prekėn, sepse janė tė vonshėm.
  933Kėshtu Moisiu, pasi la Faraonin, doli nga qyteti dhe i shtriu duart drejt Zotit; atėherė bubullimat dhe breshri pushuan dhe nuk ra mė shi mbi tokė.
  934Kur Faraoni pa qė shiu, breshri dhe bubullimat pushuan, vazhdoi tė mėkatojė dhe e ngurtėsoi zemrėn e tij, ai dhe shėrbėtorėt e tij.
  935Kėshtu zemra e Faraonit u ngurtėsua dhe ai nuk i la tė bijtė e Izraelit tė shkojnė, ashtu si i kishte thėnė Zoti nėpėrmjet Moisiut.
  1001Pastaj Zoti i tha Moisiut: Shko te Faraoni; sepse e kam fortėsuar zemrėn e tij dhe zemrėn e shėrbėtorėve tė tij, me qėllim qė unė tė mund tė tregoj kėto shenjat e mia nė mes tyre,
  1002dhe me qėllim qė ti tė mundėsh t'u tregosh bijve tė tu dhe bijve tė bijve tė tu gjėrat e mėdha qė kam bėrė, duke vėnė nė lojė Egjiptasit, dhe shenjat e mia qė kam bėrė midis tyre, qė tė dini se unė jam Zoti.
  1003Moisiu dhe Aaroni shkuan te Faraoni dhe i thanė: Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Hebrenjve: Deri kur do tė refuzosh tė ulėsh kokėn para meje? Lėre popullin tim tė shkojė qė tė mund tė mė shėrbejė.
  1004Sepse po refuzove ta lėsh popullin tim tė shkojė, qė nesėr do tė sjell karkaleca nė territorin tėnd.
  1005Dhe ato do tė mbulojnė faqen e dheut, kėshtu qė asnjeri nuk do tė mund ta shohė tokėn; dhe ato do tė pėrpijnė edhe atė qė ka mbetur, atė qė ju ka lėnė breshri, dhe do tė pėrpinė ēdo pemė qė rritet pėr ju nė fusha.
  1006Dhe do t'i mbushin shtėpitė tuaja, shtėpitė e tėrė shėrbėtorėve tė tu dhe shtėpitė e tėrė Egjiptasve, diēka qė as etėrit e tu as etėrit e etėrve tė tu nuk e kanė parė kurrė, nga dita qė qenė mbi dhe deri nė kėtė ditė. Me t'i thėnė kėto fjalė ktheu kurrizin dhe doli nga prania e Faraonit.
  1007Pastaj shėrbėtorėt e Faraonit i thanė: Deri kur ky njeri do tė jetė pengesė pėr ne? Lėri kėta njerėz tė ikin, qė t'i shėrbejnė Zotit Perėndisė tė tyre! Nuk e ke kuptuar akoma qė Egjipti ėshtė shkatėrruar?.
  1008Kėshtu Moisiu dhe Aaroni u rikthyen te Faraoni; dhe ky u tha atyre: Shkoni, shėrbejini Zotit, Perėndisė tuaj. Por kush janė ata qė do tė shkojnė?. Moisiu tha:
  1009Ne do tė shkojmė me fėmijėt tanė dhe me pleqtė tanė, me bijtė tanė dhe bijat tona; do tė shkojmė me kopetė tona tė bagėtive tė imta dhe tė trasha, sepse duhet tė kremtojmė njė festė kushtuar Zotit.
  1010Faraoni u tha atyre: Zoti qoftė me ju, kur unė do t'ju lė tė ikni bashkė me fėmijėt tuaj! Por kini kujdes se mos keni qėllime tė kėqia!
  1011Jo, jo! Shkoni ju, burra, t'i shėrbeni Zotit; sepse kjo ėshtė ajo qė kėrkoni. Dhe i dėbuan nga prania e Faraonit.
  1012Atėherė Zoti i tha Moisiut: Shtrije dorėn tėnde mbi vendin e Egjiptit pėr karkalecat, me qėllim qė ato tė ngjiten dhe tė mbulojnė vendin e Egjiptit dhe tė pėrpijnė tėrė bimėsinė e vendit, tėrė ato qė ka lėnė breshri.
  1013Atėherė Moisiu zgjati bastunin e tij mbi vendin e Egjiptit; dhe Zoti ngriti njė erė nga lindja mbi vendin tėrė atė ditė dhe tėrė natėn; sa erdhi mėngjesi, era e lindjes solli karkalecat.
  1014Dhe karkalecat u ngjitėn nė tėrė vendin e Egjiptit dhe u ulėn nė tėrė territorin e tij nė numėr tė madh. Nuk kishte pasur kurrė njė murtajė tė tillė karkalecash mė parė dhe nuk do tė ndodhė ndonjė tjetėr.
  1015Ato mbuluan faqen e tėrė dheut, aq sa e nxinė dheun; pėrpinė tėrė bimėsinė e vendit dhe tėrė pemėt e drurėve qė breshri kishte lėnė; dhe nuk mbeti asgjė e blertė mbi drurėt dhe shkurrėzat e fushės, nė tėrė vendin e Egjiptit.
  1016Atėherė Faraoni thirri me nxitim Moisiun dhe Aaronin dhe u tha: Unė kam mėkatuar kundėr Zotit, Perėndisė tuaj, dhe kundėr jush.
  1017Por tani tė lutem, falmani mėkatin edhe njė herė; dhe lutjuni Zotit, Perėndisė tuaj, qė tė largojė nga unė kėtė mynxyrė vdekjeprurėse.
  1018Dhe Moisiu doli nga Faraoni, dhe iu lut Zotit.
  1019Pastaj Zoti ngriti njė erė tė kundėrt, njė erė nga perėndimi shumė tė fortė, qė i largoi karkalecat dhe i hodhi nė Detin e Kuq. Nuk mbeti asnjė karkalec nė tėrė territorin e Egjiptit.
  1020Por Zoti e fortėsoi zemrėn e Faraonit dhe ai nuk i la bijtė e Izraelit tė ikin.
  1021Atėherė Zoti i tha Moisiut: Shtrije dorėn drejt qiellit, me qėllim qė tė jetė errėsirė nė vendin e Egjiptit, errėsirė qė tė mund tė preket me dorė.
  1022Dhe Moisiu e shtriu dorėn e tij drejt qiellit, dhe u bė errėsirė e madhe nė tėrė vendin e Egjiptit pėr tri ditė.
  1023Njėri nuk shikonte tjetrin dhe asnjeri nuk lėvizi nga vendi ku ndodhej pėr tri ditė; por pėr tė gjithė bijtė e Izraelit kishte dritė nė banesat e tyre.
  1024Atėherė Faraoni thirri Moisiun dhe i tha: Shkoni, shėrbejini Zotit, le tė mbeten vetėm kopetė tuaja me bagėti tė imėt dhe tė trashė; edhe fėmijėt tuaj mund tė vinė me ju.
  1025Moisiu tha: Ti duhet tė na lejosh gjithashtu tė marrim dhe disa fli dhe olokauste, qė t'ia ofrojmė Zotit, Perėndisė tonė.
  1026Edhe bagėtia jonė do tė vijė me ne; nuk do tė lėmė kėtu as edhe njė thua tė saj, sepse do tė marrim disa krerė pėr t'i shėrbyer Zotit, Perėndisė tonė; dhe nuk e dimė me se do t'i shėrbejmė Zotit, deri sa tė arrijmė atje poshtė.
  1027Por Zoti e fortėsoi zemrėn e Faraonit dhe ai nuk deshi t'i linte tė shkonin.
  1028Atėherė Faraoni i tha Moisiut: Qėrohu nga unė! Ruhu se mė del pėrpara, sepse ditėn qė do tė mė dalėsh pėrpara do tė vdesėsh!.
  1029Moisiu iu pėrgjigj: Mirė e the; unė nuk do tė tė dal mė pėrpara.
  1101Pastaj Zoti i tha Moisiut: Unė do tė sjell edhe njė plagė tjetėr mbi Faraonin dhe Egjiptin; pas kėsaj ai do t'ju lejojė tė ikni prej kėtej. Kur do t'ju lejojė tė shkoni, ai do t'ju dėbojė pėrfundimisht prej kėtej.
  1102Tani foli popullit nė mėnyrė qė ēdo burrė t'i kėrkojė fqinjit tė tij dhe ēdo grua fqinjės sė saj sende argjendi dhe ari.
  1103Dhe Zoti e bėri popullin tė ketė hir nė sytė e Egjiptasve; edhe Moisiu gėzonte konsideratė tė madhe nė vendin e Egjiptit, nė sytė e shėrbėtorėve tė Faraonit dhe nė sytė e popullit.
  1104Pastaj Moisiu tha: Kėshtu thotė Zoti: Aty nga mesnata, unė do tė kaloj pėrmes Egjiptit;
  1105dhe ēdo i parėlindur nė vendin e Egjiptit do tė vdesė, nga i parėlinduri i Faraonit qė rri mbi fron, tek i parėlinduri i shėrbėtores qė rri pas mokrės, si dhe pjellja e parė e bagėtisė.
  1106Atėherė nė vendin e Egjiptit do tė ketė njė britmė tė madhe, qė nuk ėshtė dėgjuar kurrė mė parė dhe qė nuk do tė dėgjohet asnjėherė tjetėr.
  1107Por kundėr asnjėrit prej bijve tė Izraelit, qofshin ata njerėz apo kafshė, asnjė qen s'ka pėr tė lėvizur gjuhėn, me qėllim qė tė dini se Zoti bėn dallimin midis Egjiptasve dhe Izraelit.
  1108Dhe tėrė kėta shėrbėtorėt e tu do tė zbresin tek unė dhe do tė pėrkulen para meje, duke thėnė: Nisu, ti dhe populli yt qė tė ndjek nga pas!. Mbas kėsaj unė do tė nisem. Dhe Moisiu u largua nga Faraoni tėrė zemėrim.
  1109Pastaj Zoti i tha Moisiut: Faraoni nuk do t'jua vėrė veshin, me qėllim qė mrekullitė e mia tė shumėzohen nė vendin e Egjiptit.
  1110Dhe Moisiu dhe Aaroni bėnė tėrė ato mrekulli para Faraonit; por Zoti e ngurtėsoi zemrėn e Faraonit dhe ky nuk i la bijtė e Izraelit tė dalin nga vendi i tij.
  1201Zoti u foli Moisiut dhe Aaronit nė vendin e Egjiptit, duke u thėnė:
  1202Ky muaj do tė jetė pėr ju muaji mė i rėndėsishėm, do tė jetė pėr ju muaji i parė i vitit.
  1203I thoni gjithė asamblesė sė Izraelit: Ditėn e dhjetė tė kėtij muaji, ēdo burrė tė marrė pėr vete njė qengj, sipas madhėsisė sė familjes tė tė atit, njė qengj pėr shtėpi.
  1204Por nė qoftė se shtėpia ėshtė tepėr e vogėl pėr njė qengj, le tė marrė njė sė bashku me fqinjin mė tė afėrt, duke llogaritur numrin e personave; ju do tė pėrcaktoni sasinė e qengjit tė nevojshėm, nė bazė tė asaj qė ēdonjėri mund tėhajė.
  1205Qengji juaj duhet tė jetė pa tė meta, mashkull, motak; mund tė merrni njė qengj ose njė kec.
  1206Do ta ruani deri nė ditėn e katėrmbėdhjetė tė kėtij muaji, dhe tėrė asambleja e popullit tė Izraelit do ta therė atė nė tė ngrysur.
  1207Pastaj do tė marrin nga ai gjak dhe do ta vėnė mbi dy shtalkat dhe mbi arkitraun e shtėpive ku do ta hanė.
  1208Do tė hanė mishin e pjekur nė zjarr, po atė natė, do ta hanė atė me bukė pa maja dhe me barishte tė hidhura.
  1209Nuk do tė hani fare mish tė gjallė apo tė zier nė ujė, por tė pjekur nė zjarr me kokėn, kėmbėt dhe tė brendshmet.
  1210Dhe nuk do tė lini asnjė mbetje deri nė mėngjes; dhe ē'tė mbetet deri nė mėngjes, do ta digjni nė zjarr.
  1211Do ta hani nė kėtė mėnyrė: ijengjeshur, sandalembathur dhe me bastunin tuaj nė dorė; do tė hani me nxitim: se ėshtė Pashka e Zotit.
  1212Atė natė unė do tė kaloj nėpėr vendin e Egjiptit dhe do tė godas ēdo tė parėlindur nė vendin e Egjiptit, qoftė njeri apo kafshė, dhe do t'i jap hakun gjithė perėndive tė Egjiptit. Unė jam Zoti.
  1213Dhe gjaku do tė jetė pėr ju njė shenjė mbi shtėpitė ku ndodheni; kur unė tė shoh gjakun do tė kaloj tutje dhe nuk do tė ketė plagė mbi ju pėr t'ju zhdukur, kur tė godas vendin e Egjiptit.
  1214Ajo ditė do tė jetė pėr ju njė ditė pėr t'u mbajtur mend dhe ta kremtoni si festė kushtuar Zotit; do ta kremtoni nėpėr kohėra si ligj tė pėrjetshėm.
  1215Pėr shtatė ditė do tė hani bukė tė ndorme. Ditėn e parė do tė kujdeseni tė hiqni ēdo maja nga shtėpitė tuaja, sepse kushdo qė do tė hajė bukė tė mbrujtur, nga dita e parė deri nė tė shtatėn, do tė kėputet nga Izraeli.
  1216Ditėn e parė do tė keni njė mbledhje tė shenjtė, dhe njė mbledhje tė shenjtė edhe ditėn e shtatė. Tė mos bėhet asnjė punė ato ditė; tė pėrgatitet vetėm ajo qė do tė hajė secili dhe asgjė tjetėr.
  1217Do tė kremtoni, pra, festėn e tė ndormėve, sepse pikėrisht nė kėtė ditė bėra tė dalin radhėt tuaja nga vendi i Egjiptit; do ta kremtoni, pra, kėtė ditė nėpėr kohėra si ligj tė pėrjetshėm.
  1218Gjatė muajit tė parė, nga dita e katėrmbėdhjetė e muajit, nė mbrėmje, deri ditėn e njėzetenjėtė, nė mbrėmje, do tė hani bukė tė ndorme.
  1219Pėr shtatė ditė tė mos gjendet maja nė shtėpitė tuaja, sepse kushdo qė do tė hajė diēka tė mbrujtur, do tė kėputet nga asambleja e Izraelit, qoftė ai i huaj apo i lindur nė vend.
  1220Nuk do tė hani asgjė tė mbrujtur; nė tė gjitha banesat tuaja do tė hani bukė tė ndorme.
  1221Moisiu, pra, thirri gjithė pleqtė e Izraelit dhe u tha atyre: Shkoni dhe merrni qengja pėr ju dhe pėr familjet tuaja, dhe flijoni Pashkėt.
  1222Pastaj do tė merrni njė tufėz hisopi, do ta ngjyeni nė gjakun qė ėshtė nė legen, dhe me gjakun qė ėshtė nė legen do tė spėrkatni arkitraun dhe tė dy shtalkat e dyerve; dhe asnjė prej jush nuk do tė dalė nga dera e shtėpisė sė tij deri nė mėngjes.
  1223Sepse Zoti do tė kalojė pėr tė goditur Egjiptasit; po, kur do tė shohė gjakun mbi arkitraun dhe mbi dy shtalkat, Zoti do tė kalojė mė tej derės dhe nuk do ta lejojė shkatėrruesin tė hyjė nė shtėpitė tuaja pėr t'ju goditur.
  1224Zbatojeni, pra, kėtė si njė porosi tė pėrjetshme pėr ju dhe pėr bijtė tuaj.
  1225Kur tė hyni nė vendin qė do t'ju japė Zoti, siē e ka thėnė, zbatoni kėtė rit.
  1226Kur bijtė tuaj do t'ju pyesin: Ē'kuptim ka ky rit pėr ju?,
  1227ju do t'u pėrgjigjeni: Kjo ėshtė flija e Pashkės sė Zotit, qė kaloi tej shtėpive tė bijve tė Izraelit nė Egjipt, kur goditi Egjiptasit dhe i fali shtėpitė tona. Dhe populli u pėrkul dhe adhuroi.
  1228Atėherė bijtė e Izraelit shkuan dhe vepruan ashtu; ata bėnė ashtu si i kishte urdhėruar Zoti Moisiun dhe Aaronin.
  1229Prandaj ndodhi qė nė mesnatė Zoti goditi tėrė tė parėlindurit nė vendin e Egjiptit, qė nga i parėlinduri i Faraonit qė rrinte mbi fronin e tij, deri te i parėlinduri i tė burgosurit qė ishte nė burg, si dhe ēdo pjellė e parė e bagėtive.
  1230Kėshtu Faraoni u ngrit natėn, ai me gjithė shėrbėtorėt e tij dhe gjithė Egjiptasit; dhe u dėgjua njė klithmė e madhe nė Egjipt, sepse nuk kishte shtėpi ku tė mos kishte njė tė vdekur.
  1231Atėherė ai thirri Moisiun dhe Aaronin natėn dhe u tha: Ēohuni dhe largohuni nga mesi i popullit tim, ju dhe bijtė e Izraelit; dhe shkoni t'i shėrbeni Zotit, siē e keni thėnė.
  1232Merrni me vete kopetė e bagėtive tė imta dhe tė trasha, siē keni thėnė, dhe shkoni; dhe mė bekoni edhe mua!.
  1233Dhe Egjiptasit e nxisnin popullin pėr tė shpejtuar nisjen nga vendi, sepse thonin: Do tė vdesim tė gjithė.
  1234Populli mori me vete brumin e bukės para se ai tė vinte; i mbėshtolli magjet e tij me rroba trupi dhe i vuri mbi kurriz.
  1235Dhe bijtė e Izraelit bėnė ashtu siē i kishte thėnė Moisiu dhe u kėrkuan Egjiptasve sende argjendi, sende ari dhe rroba;
  1236dhe Zoti bėri qė Egjiptasit ta shikonin me sy tė mirė popullin dhe t'i jepnin atė qė kėrkonte. Kėshtu i zhveshėn Egjiptasit.
  1237Bijtė e Izraelit u nisėn nga Ramsesi pėr nė Sukoth, ishin rreth gjashtėqind mijė njerėz mė kėmbė, pa llogaritur fėmijėt.
  1238Dhe me ta iku gjithashtu njė pėrzierje e madhe njerėzish, bashkė me kopetė e tyre tė bagėtive tė imta dhe tė trasha, njė numėr i madh kafshėsh.
  1239Dhe ata e poqėn brumin qė kishin sjellė nga Egjipti, duke bėrė kuleēė tė ndormė; nė fakt brumi nuk kishte maja, sepse ata u dėbuan nga Egjipti dhe nuk mundėn tė mėnojnė, as tė pėrgatisin rezerva pėr udhėtimin.
  1240Koha qė bijtė e Izraelit kaluan nė Egjipt qe katėrqind e tridhjetė vjet.
  1241Nė fund tė katėrqind e tridhjetė vjetėve, pikėrisht atė ditė, ndodhi qė tė gjitha radhėt e Zotit dolėn nga vendi i Egjiptit.
  1242Kjo ėshtė njė natė pėr t'u kremtuar pėr nder tė Zotit, sepse ai i nxori nga vendi i Egjiptit; kjo natė do tė jetė njė kremtim solemn ndaj Zotit, pėr tė gjithė bijtė e Izraelit brez pas brezi.
  1243Pastaj Zoti i tha Moisiut dhe Aaronit: Ky ėshtė rregulli i Pashkėve: asnjė i huaj nuk do tė hajė;
  1244por ēdo skllav, i blerė me para, mbasi tė jetė rrethprerė, mund tė hajė.
  1245Tė ardhurit dhe mercenarėt nuk do tė hanė.
  1246Qengji do tė hahet vetėm nė njė shtėpi; asnjė pjesė tė mishit tė tij nuk do ta nxirrni jashtė shtėpisė dhe nuk do tė thyeni asnjė kockė tė tij.
  1247Tėrė asambleja e Izraelit do ta kremtojė atė.
  1248Dhe kur njė i huaj do tė banojė me ty do tė dojė tė kremtojė Pashkėt pėr nder tė Zotit, tėrė meshkujt e familjes sė tij duhet tė rrethpriten mė parė dhe pastaj ai le tė afrohet pėr tė kremtuar kėtė ditė, ai do tė konsiderohet si i lindur nė vend; por asnjė i parrethprerė s'ka pėr tė ngrėnė.
  1249Do tė ketė njė ligj tė vetėm pėr atė qė ka lindur nė vend dhe pėr tė huajin qė banon me ju.
  1250Tėrė bijtė e Izraelit vepruan nė kėtė mėnyrė; ata bėnė pikėrisht atė qė Zoti i kishte urdhėruar Moisiut dhe Aaronit.
  1251Kėshtu ndodhi qė pikėrisht atė ditė Zoti i bėri bijtė e Izraelit tė dalin nga vendi i Egjiptit, simbas radhėve tė tyre.
  1301Zoti i foli Moisiut duke i thėnė:
  1302Mė shenjtėro ēdo tė parėlindur, ai qė ēel barkun ndėr bijtė e Izraelit, qofshin njerėz apo kafshė; mė takon mua.
  1303Pastaj Moisiu i tha popullit: Mbajeni mend kėtė ditė, gjatė sė cilės dolėt nga Egjipti, nga shtėpia e skllavėrisė; sepse Zoti ju nxori nga ky vend me dorė tė fuqishme; nuk do tė hahet bukė me maja.
  1304Ju po dilni sot, nė muajin e Abibit.
  1305Atėherė pra kur Zoti do tė bėjė qė tė hyni nė vendin e Kananejve, tė Hitejve, tė Amorejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve qė u ėshtė betuar etėrve tė tu tė tė japė, vend ku rrjedh qumėshti dhe mjalti, do tė kryesh kėtė rit gjatė kėtij muaji.
  1306Shtatė ditė me radhė do tė hash bukė tė ndorme; dhe ditėn e shtatė do tė bėhet njė festė pėr Zotin.
  1307Do tė hahet bukė e ndorme gjatė shtatė ditėve; dhe nuk do tė duket bukė me maja tek ju, as do tė duket maja pranė teje, brenda tėrė kufijve tė tu.
  1308Atė ditė do t'ia shpjegosh kėtė gjė birit tėnd, duke i thėnė: Veprohet kėshtu pėr shkak tė asaj qė bėri Zoti pėr mua kur dola nga Egjipti.
  1309Dhe do tė jetė pėr ty si njė shenjė mbi dorėn tėnde dhe si njė kujtim ndėr sytė e tu, me qėllim qė ligji i Zotit tė jetė nė gojėn tėnde; sepse Zoti tė bėri tė dalėsh nga Egjipti me dorė tė fuqishme.
  1310Zbatoje pra kėtė rregull nė kohėn e caktuar, vit pas viti.
  1311Kur Zoti do tė ketė bėrė qė tė hysh nė vendin e Kananejve, ashtu siē tė ėshtė betuar ty dhe etėrve tė tu, dhe do tė ta ketė dhėnė atė,
  1312do t'i shenjtėrosh Zotit tėrė ata qė ēelin barkun dhe ēdo pjellje tė parė tė bagėtisė qė ti zotėron: meshkujt do t'i takojnė Zotit.
  1313Kėshtu do tė shpengosh ēdo pjellje tė parė tė gomarit me njė qengj; por nė qoftė se nuk dėshiron ta shpengosh, atėherė thyeja qafėn; kėshtu do tė shpengosh ēdo tė parėlindur tė njeriut ndėr bijtė e tu.
  1314Kur nė tė ardhmen biri yt do tė tė pyesė, duke thėnė: Ēfarė do tė thotė kjo?, ti do t'i pėrgjigjesh: Zoti na bėri tė dalim nga Egjipti, nga shtėpia e skllavėrisė, me dorė tė fuqishme;
  1315dhe ndodhi qė, kur Faraoni nguli kėmbė tė mos na linte tė shkonim, Zoti vrau tėrė tė parėlindurit nė vendin e Egjiptit, si tė parėlindurit e njerėzve ashtu dhe tė parėlindurit e kafshėve. Prandaj unė i bėj fli Zotit tėrė meshkujt qė ēelin barkun, por shpengoj ēdo tė parėlindur tė bijve tė mi.
  1316Kjo do tė jetė si njė shenjė mbi dorėn tėnde dhe njė ballore midis syve tė tu, sepse Zoti na bėri tė dalim nga Egjipti me dorė tė fuqishme.
  1317Kur Faraoni e la popullin tė shkojė, Perėndia nuk e ēoi nėpėr rrugėn e vendit tė Filistejve, megjithėse kjo ishte mė e shkurtėra, sepse Perėndia tha: Qė tė mos pendohet populli, kur tė shohė luftėn, dhe tė mos kthehet nė Egjipt.
  1318Por Perėndia bėri qė populli tė vinte njė herė pėrqark, nėpėr rrugėn e shkretėtirės, drejt Detit tė Kuq. Dhe bijtė e Izraelit dolėn tė armatosur nga vendi i Egjiptit.
  1319Dhe Moisiu mori me vete eshtrat e Jozefit, sepse i kishte vėnė bijtė e Izraelit tė betoheshin shprehimisht, duke thėnė: Me siguri Perėndia do t'ju vizitojė; atėhere i bartni me vete eshtrat e mia.
  1320Kėshtu ata u nisėn nga Sukothi dhe fushuan nė Etham, buzė shkretėtirės.
  1321Dhe Zoti shkonte para tyre, ditėn nė njė kolonė resh pėr t'i udhėhequr nė rrugė, dhe natėn nė njė kolonė zjarri pėr t'u bėrė atyre dritė, qė tė mund tė ecnin ditėn dhe natėn.
  1322Kolona e reve nuk tėrhiqej kurrė ditėn pėrpara popullit, as kolona e zjarrit natėn.
  1401Pastaj Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:
  1402U thuaj bijve tė Izraelit tė kthehen prapa dhe tė vendosin kampin e tyre pėrballė Pi-Hahirothit, midis Migdolit dhe detit, pėrballė Baal-Tsefonit; vendosni kampin tuaj pėrpara kėtij vendi pranė detit.
  1403Atėherė Faraoni do tė thotė pėr bijtė e Izraelit: Ata po enden si tė humbur nė vend; shkretėtira i mban tė mbyllur.
  1404Dhe unė do ta ngurtėsoj zemrėn e Faraonit, dhe ai do t'i ndjekė ata; por unė do tė siguroj lavdi nga Faraoni dhe nga gjithė ushtria e tij, dhe Egjiptasit do tė mėsojnė qė unė jam Zoti. Dhe ata ashtu vepruan.
  1405Pastaj iu njoftua mbretit tė Egjiptit qė populli kishte ikur; dhe zemra e Faraonit dhe e shėrbėtorėve tė tij ndryshoi kundrejt popullit, dhe ata thanė: Ē'bėmė qė e lamė Izraelin tė ikė nga shėrbimi ynė?.
  1406Kėshtu Faraoni bėri qė tė pėrgatitej qerrja e tij dhe mori me vete popullin e tij.
  1407Mori dhe gjashtėqind qerre tė zgjedhura dhe tėrė qerret e Egjiptit, me luftėtarė nė secilin prej tyre.
  1408Dhe Zoti e ngurtėsoi zemrėn e Faraonit, mbretit tė Egjiptit, dhe ai i ndoqi bijtė e Izraelit, qė dilnin plot trimėri.
  1409Egjiptasit i ndoqėn; dhe tėrė kuajt, qerret e Faraonit, kalorėsit e tij dhe ushtria e tij i arritėn kur kishin fushuar pranė detit, nė afėrsi tė Pi-Hahirothit, pėrballė Baal-Tsefonit.
  1410Ndėrsa Faraoni po afrohej, bijtė e Izraelit ngritėn sytė; dhe ja, Egjiptasit marshonin prapa tyre, prandaj patėn shumė frikė; dhe bijtė e Izraelit i klithėn Zotit,
  1411dhe i thanė Moisiut: Pse, nuk kishte varre nė Egjipt, qė na solle tė vdesim nė shkretėtirė? Pse e bėre kėtė gjė me ne, duke na nxjerrė nga Egjipti?
  1412A nuk ishte vallė kjo pėr tė cilėn tė flisnim nė Egjipt, duke tė thėnė: Na lėr rehat, kėshtu do tė mund t'u shėrbejmė Egjiptasve? Sepse pėr ne do tė qe mė mirė t'u shėrbenim Egjiptasve se sa tė vdesim nė shkretėtirė.
  1413Por Moisiu i tha popullit: Mos kini frikė, qėndroni dhe ēlirimi do tė vijė nga Zoti, i cili do ta bėjė sot pėr ju; sepse Egjiptasit qė shihni sot, nuk do t'i shihni mė kurrė.
  1414Zoti do tė luftojė pėr ju, dhe ju do tė rrini tė qetė.
  1415Pastaj Zoti i tha Moisiut: Pse mė bėrtet mua? U thuaj bijve tė Izraelit tė shkojnė pėrpara.
  1416Dhe ti ēo lart bastunin tėnd, shtrije dorėn mbi det dhe ndaje atė, nė mėnyrė qė bijtė e Izraelit tė mund tė kalojnė nė mes tė detit nė tė thatė.
  1417Sa pėr mua, unė do ta ngurtėsoj zemrėn e Egjiptasve, dhe kėta do t'i ndjekin ata. Kėshtu unė do tė fitoj lavdi nga Faraoni, nga tėrė ushtria e tij, nga qerret dhe kalorėsit e tij.
  1418Dhe Egjiptasit do tė dinė qė unė jam Zoti, kur unė do tė fitoj lavdi nga Faraoni, nga qerret e tij dhe nga kalorėsit e tij.
  1419Atėherė Engjėlli i Perėndisė, qė ecte pėrpara kampit tė Izraelit, u zhvendos dhe shkoi e u vu prapa tyre; edhe kolona e reve lėvizi nga pėrpara dhe shkoi e u vu prapa tyre.
  1420Dhe kėshtu vajti e u vendos midis fushimit tė Egjiptit dhe fushimit tė Izraelit; dhe reja prodhonte errėsirė pėr njėrėn palė, ndėrsa u jepte dritė tė tjerėve natėn. Kėshtu tėrė natėn kurrkush nuk iu afrua tjetrit.
  1421Atėherė Moisiu shtriu dorėn e tij mbi detin; dhe Zoti bėri qė tė tėrhiqet deti nga njė erė e fortė nga lindja qė fryu tėrė atė natė dhe e shndėrroi detin nė tokė tė thatė; dhe ujėrat u ndanė.
  1422Kėshtu bijtė e Izraelit hynė nė mes tė detit nė tė thatė; dhe ujėrat formonin si njė mur nė tė djathtė dhe tė majtė tė tyre.
  1423Dhe Egjiptasit i ndoqėn; dhe tėrė kuajt e Faraonit, qerret e tij dhe kalorėsit e tij hynė pas tyre nė mes tė detit.
  1424Aty nga agimi i mėngjesit ndodhi qė Zoti i hodhi sytė nė kampin e Egjiptasve nga kolona e zjarrit dhe nga reja, dhe i dha dėrmėn.
  1425Ai bėri tė shkėputen rotat e qerreve tė tyre dhe e bėri tė vėshtirė pėrparimin e tyre. Kėshtu Egjiptasit thanė: T'ia mbathim para Izraelit, sepse Zoti lufton bashkė me ta kundėr Egjiptasve.
  1426Pastaj Zoti i tha Moisiut: Shtrije dorėn tėnde mbi detin, me qėllim qė ujėrat e tij tė kthehen mbi Egjiptasit, mbi qerret dhe kalorėsit e tyre.
  1427Atėherė Moisiu shtriu dorėn e tij mbi detin; kėshtu nė tė gdhirė, deti u kthye nė vendin e tij tė zakonshėm; Egjiptasit ikėn para tij; dhe Zoti i pėrlau Egjiptasit nė mes tė detit.
  1428Ujėrat u kthyen dhe mbuluan qerret, kalorėsit dhe tėrė ushtrinė e Faraonit qė kishin hyrė nė det pėr tė ndjekur Izraelitėt; dhe nuk shpėtoi asnjė prej tyre.
  1429Por bijtė e Izraelit vazhduan tė ecnin nė tokė tė thatė nė mes tė detit, dhe ujėrat qenė pėr ta si njė mur, nė tė djathtė tė tyre dhe nė tė majtė tė tyre.
  1430Kėshtu, atė ditė, Zoti e shpėtoi Izraelin nga dora e Egjiptasve, dhe Izraeli pa mbi bregun e detit Egjiptasit e vdekur.
  1431Izraeli pa fuqinė e madhe qė Zoti kishte treguar kundėr Egjiptasve, dhe populli pati frikė nga Zoti dhe besoi te Zoti dhe te Moisiu shėrbėtor i tij.
  1501Atėherė Moisiu dhe bijtė e Izraelit i kėnduan kėtė kantik Zotit dhe folėn duke thėnė: Unė do t'i kėndoj Zotit, sepse u lartėsua shumė; hodhi nė det kuaj dhe kalorės.
  1502Zoti ėshtė forca ime dhe kantiku im, ka qėnė shpėtimi im. Ky ėshtė Perėndia im, unė do ta pėrlėvdoj; ėshtė Perėndia i atit tim, unė do ta lartėsoj.
  1503Zoti ėshtė njė luftėtar, emri i tij ėshtė Zoti.
  1504Ai hodhi nė det qerret e Faraonit dhe ushtrinė e tij, luftėtarėt mė tė mirė tė tij u mbytėn nė Detin e Kuq.
  1505Ata mbulohen nga humnera; ranė nė fund si njė gur.
  1506E djathta jote, o Zot, ėshtė e mrekullueshme nė fuqinė e saj. E djathta jote, o Zot, i dėrmoi armiqtė.
  1507Me madhėshtinė e madhėrisė sate, ti i pėrmbys ata qė ngrihen kundėr teje; ti nxjer jashtė zemėrimin tėnd, ai i prish ata sikur tė ishin kallamishte.
  1508Sa tė shfrysh nga vrimat e hundėve, ujėrat janė grumbulluar, valėt janė ngritur si njė mur, dhe dallgėt janė pėrforcuar nė zemrėn e detit.
  1509Armiku thoshte: Do t'i ndjek, do t'i arrij, do tė ndaj kufomat, lakmia ime do tė ngopet mbi ta; do tė zhvesh shpatėn time, dora ime do t'i shfarosė.
  1510Po ti dėrgove jashtė frymėn tėnde dhe deti i mbuloi; u mbytėn si plumbi nė ujėrat e fuqishme.
  1511Kush barazohet me ty midis perėndive, o Zot? Kush barazohet me ty, i mrekullueshėm nė shenjtėri, i madhėrishėm nė lėvdata, o ēudibėrės?
  1512Ti shtrive dorėn e djathtė, dhe toka i gėlltiti.
  1513Me mėshirėn tėnde, ke udhėhequr popullin qė e ke shpenguar; me forcėn tėnde e ke ēuar drejt banesės sate tė shenjtė.
  1514Popujt e kanė dėgjuar kėtė dhe dridhen. Ankthi ka mbėrthyer banorėt e Filistinės.
  1515Qė tani krerėt e Edomit e kanė humbur, tė fuqishmit e Moabit i ka zėnė frika, tėrė banorėt e Kanaanit po shkrihen.
  1516Frika dhe tmerri do tė bierė mbi ta. Falė forcės sė krahut tėnd do tė bėhen tė palėvizshėm si guri, deri sa populli yt, o Zot, tė kalojė, deri sa tė kalojė populli qė ti ke blerė.
  1517Ti do t'i futėsh dhe do t'i vendosėsh nė malin e trashėgimisė sate, nė vendin qė ke pėrgatitur, o Zot, pėr banesėn tėnde, nė shenjtėroren qė duart e tua, o Perėndi, kanė vendosur.
  1518Zoti do tė mbretėrojė gjithnjė, pėrjetė.
  1519Pasi kuajt e Faraonit me qerret e tij dhe kalorėsit e tij kishin hyrė nė det, dhe Zoti kishte kthyer mbi ta ujėrat e detit, por bijtė e Izraelit kishin ecur nė mes tė detit, nė tė thatė.
  1520Atėherė profetesha Miriam, motra e Aaronit, mori nė dorė dajren, dhe tė gjitha gratė e ndoqėn nga pas me dajre dhe me valle.
  1521Dhe Miriami u kėndonte atyre: Kėndojini Zotit, sepse u lartėsua shumė; hodhi nė det kuaj dhe kalorės.
  1522Pastaj Moisiu i nisi Izraelitėt nga Deti i Kuq dhe kėta u drejtuan nga shkretėtira e Shurit; ecėn tri ditė nė shkretėtirė dhe nuk gjetėn ujė.
  1523Kur arritėn nė Mara nuk mundėn tė pinė ujėrat e Marės sepse ishin tė hidhura; prandaj ky vend u quajt Mara.
  1524Atėherė populli murmuriti kundėr Moisiut, duke thėnė: Ē'do tė pimė?.
  1525Kėshtu ai i bėrtiti Zotit; dhe Zoti i tregoi njė dru; ai e hodhi atė nė ujė, dhe ujėrat u bėnė tė ėmbla. Atje Zoti i dha popullit njė ligj dhe njė dekret, dhe e vuri kėshtu popullin nė provė,
  1526dhe tha: Nė qoftė se ti dėgjon me vėmėndje zėrin e Zotit, Perėndisė tėnd, dhe bėn atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e tij dhe dėgjon urdhėrimet e tij dhe respekton tėrė ligjet e tij, unė nuk do tė jap asnjė nga ato sėmundje qė u kam dhėnė Egjiptasve, sepse unė jam Zoti qė tė shėron.
  1527Kėshtu arritėn nė Elim, ku kishte dymbėdhjetė burime uji dhe shtatėdhjetė palma; dhe e ngritėn kampin e tyre pranė ujėrave.
  1601Pastaj ata u nisėn nga Elimi dhe tėrė asambleja e bijve tė Izraelit arriti nė shkretėtirėn e Sinit, qė ndodhet midis Elimit dhe Sinait, ditėn e pesėmbėdhjetė tė muajit tė dytė mbas nisjes sė tyre nga vendi i Egjiptit.
  1602Dhe tėrė asambleja e bijve tė Izraelit murmuriti kundėr Moisiut dhe Aaronit nė shkretėtirė.
  1603Bijtė e Izraelit u thanė atyre: Ah, le tė kishim vdekur nga dora e Zotit nė vendin e Egjiptit, ku uleshim pranė tenxhereve me mish dhe hanim bukė sa ngopeshim! Sepse ju na ēuat nė kėtė shkretėtirė qė tė vdesė nga uria tėrė kjo asamble.
  1604Zoti i tha Moisiut: Ja, unė do tė bėj qė tė bjerė manė mbi juve nga qielli; dhe populli do tė dalė ēdo ditė pėr tė mbledhur racionin e ditės, sepse unė dua ta vė nė provė pėr tė parė nė se do tė ecė ose jo simbas ligjit tim.
  1605Por ditėn e gjashtė, kur do tė pėrgatisin nozullimin qė duhet tė ēojnė nė shtėpi, ai do tė jetė dyfishi i atij qė mbledhin ēdo ditė.
  1606Atėherė Moisiu dhe Aaroni u thanė gjithė bijve tė Izraelit: Nė mbrėmje do tė mėsoni qė Zoti ėshtė ai qė ju nxori nga vendi i Egjiptit;
  1607dhe nė mėngjes keni pėr tė parė lavdinė e Zotit, sepse ai i ka dėgjuar murmuritjet tuaja kundėr Zotit; por ne ēfarė jemi qė murmurisni kundėr nesh?.
  1608Moisiu tha akoma: Kjo ka pėr tė ndodhur, kur Zoti do t'ju japė mish pėr tė ngrėnė nė mbrėmje dhe bukė qė tė ngopeni nė mėngjes, sepse Zoti i dėgjoi murmuritjet tuaja kundėr tij. Po ne ēfarė jemi? Murmuritjet tuaja nuk janė kundėr nesh, por kundėr Zotit.
  1609Pastaj Moisiu i tha Aaronit: Thuaji gjithė asamblesė sė bijve tė Izraelit: Afrohuni para Zotit, sepse ai i dėgjoi murmuritjet tuaja.
  1610Ndėrsa Aaroni i fliste tėrė asamblesė sė bijve tė Izraelit, ata u sollėn drejt shkretėtirės; dhe ja lavdia e Zotit u shfaq nė re.
  1611Dhe Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:
  1612Unė i dėgjova murmuritjet e bijve tė Izraelit; folu atyre, duke thėnė: Nė tė ngrysur do tė hani mish dhe nė mėngjes do tė ngopeni me bukė; dhe do tė mėsoni qė unė jam Zoti, Perėndia juaj.
  1613Dhe kėshtu, aty nga mbrėmja ndodhi qė shkurtat u ngritėn dhe mbuluan kampin; dhe nė mėngjes kishte njė shtresė vese rreth kampit.
  1614Pastaj shtresa e vesės u zhduk, dhe ja, mbi sipėrfaqen e shkretėtirės u duk njė gjė e hollė dhe e rrumbullakėt, e hollė si bryma mbi tokė.
  1615Kur bijtė e Izraelit e panė, i thanė njeri tjetrit: Ēfarė ėshtė?, sepse nuk e dinin se ē'ishte. Dhe Moisiu u tha atyre: Kjo ėshtė buka qė Zoti iu dha pėr tė ngrėnė.
  1616Ja ēfarė ka urdhėruar Zoti: Secili tė mbledhė aq sa i duhet pėr ushqimin e tij, njė omer pėr frymė, sipas numrit tė personave qė jeni; secili nga ju tė marrė pėr ata qė janė nė ēadrėn e tij.
  1617Bijtė e Izraelit vepruan kėshtu; disa prej tyre mblodhėn mė tepėr dhe tė tjerėt mė pak.
  1618E matėn me omerin; dhe kush kishte mbledhur shumė nuk pati tepricė; dhe kush kishte mbledhur mė pak nuk pati mangut. Gjithkush mblodhi simbas nevojės sė tij pėr ushqim.
  1619Pastaj Moisiu u tha atyre: Asnjeri tė mos e lėrė tė teprojė pėr nesėr nė mėngjes.
  1620Por ata nuk iu bindėn Moisiut dhe disa prej tyre lanė teprica edhe pėr tė nesėrmen; ajo u kalb duke prodhuar krimba dhe doli njė erė e keqe; dhe Moisiu u zemėrua me ta.
  1621Kėshtu e mblidhnin ēdo mėngjes; secili sipas nevojės sė tij pėr ushqim; por kur dielli bėhej i nxehtė, mana e mbledhur shkrihej.
  1622Kėshtu ditėn e gjashtė mblodhėn njė racion tė dyfishtė buke, dy omerė pėr secilin prej tyre. Dhe tė gjithė krerėt e asamblesė erdhėn pėr t'ia referuar Moisiut.
  1623Atėherė ai u tha: Kjo ėshtė ajo qė ka thėnė Zoti: Nesėr ėshtė njė ditė solemne pushimi, njė e shtunė e shenjtė pėr Zotin; piqni sot atė qė duhet tė piqni dhe zieni atė qė duhet tė zieni; dhe ēdo gjė qė ju tepron, vėreni mėnjanė dhe ruajeni deri nesėr.
  1624Ata pra e ruajtėn deri tė nesėrmen, ashtu si kishte urdhėruar Moisiu; dhe ushqimet e ruajtura nuk lėshuan erė tė keqe dhe nuk prodhuan krimba.
  1625Moisiu tha: Hajeni sot, se sot ėshtė e shtuna e shenjtė e Zotit; sot nuk do ta gjeni nėpėr fushat.
  1626Mblidhni gjatė gjashtė ditėve; sepse ditėn e shtatė nuk do ta gjeni mė.
  1627Dhe ditėn e shtatė ndodhi qė disa njerėz nga populli dolėn pėr ta mbledhur, por nuk e gjetėn.
  1628Atėherė Zoti i tha Moisiut: Deri kur do tė kundėrshtoni tė zbatoni urdhėrimet e mia dhe ligjet e mia?
  1629Mos harroni qė Zoti ju ka dhėnė tė shtunėn; pėr kėtė arėsye ditėn e gjashtė ju jep bukė pėr dy ditė. Secili tė qėndrojė nė vendin e tij; asnjeri tė mos dalė nga ēadra e tij ditėn e shtatė.
  1630Kėshtu populli pushoi ditėn e shtatė.
  1631Dhe shtėpia e Izraelit e quajti Mana; ajo ishte e ngjashme me farėn e koriandrit, e bardhė dhe me shijen e revanisė qė bėhet me mjaltė.
  1632Pastaj Moisiu tha: Kjo ėshtė ajo qė Zoti ka urdhėruar: Mbush me tė njė omer, me qėllim qė tė ruhet pėr pasardhėsit tuaj, qė ata tė shohin bukėn qė ju bėra tė hani nė shkretėtirė, kur ju nxora nga vendi i Egjiptit.
  1633Moisiu i tha pastaj Aaronit: Merr njė enė, vėr brenda saj njė omer tė plotė mane dhe vendose para Zotit, me qėllim qė tė ruhet pėr pasardhėsit tuaj.
  1634Ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun, Aaroni e vendosi para Dėshmisė, qė tė ruhej.
  1635Dhe bijtė e Izraelit hėngrėn manėn dyzet vjet, deri sa arritėn nė njė vend tė banuar; hėngrėn manėn deri sa arritėn nė kufirin e vendit tė Kanaanit.
  1636Omeri ėshtė e dhjeta pjesė e efės.
  1701Pastaj tėrė asambleja e bijve tė Izraelit u nis nga shkretėtira e Sinit, duke marshuar me etapa sipas urdhrave tė Zotit, dhe u vendos nė Redifim. Por nuk kishte ujė tė pijshėm pėr popullin.
  1702Atėherė populli u grind me Moisiun dhe i tha: Na jep ujė pėr tė pirė. Moisiu u pėrgjigj: Pse grindeni me mua? Pse tundoni Zotin?.
  1703Atje populli pati etje pėr ujė dhe murmuriti kundėr Moisiut, duke thėnė: Pse na bėre tė ikim nga Egjipti qė tė vdesim nga etja ne, bijtė tanė dhe bagėtia jonė?.
  1704Kėshtu Moisiu i thirri Zotit, duke i thėnė: Ēfarė tė bėj pėr kėtė popull? Edhe pak dhe ata do tė mė vrasin me gurė.
  1705Zoti i tha Moisiut: Kalo para popullit dhe merr me vete disa pleq nga Izraeli; merr nė dorė edhe bastunin me tė cilin rrahe lumin, dhe nisu.
  1706Ja, unė do tė rri pėrpara teje, atje mbi shkėmbin nė Horeb; ti do tė rrahėsh shkėmbin, prej tė cilit do tė burojė ujė dhe populli do tė pijė. Kėshtu bėri Moisiu para syve tė pleqve tė Izraelit.
  1707Prandaj e quajti kėtė vend Masa dhe Meriba pėr shkak tė grindjeve qė pati me bijtė e Izraelit, dhe sepse kishin tunduar Zotin, duke thėnė: A ėshtė vallė Zoti nė mes nesh, apo jo?.
  1708Atėherė erdhi Amaleku pėr tė luftuar kundėr Izraelit nė Refidim.
  1709Dhe Moisiu i tha Jozueut: Zgjidh pėr ne disa burra dhe dil pėr tė luftuar kundėr Amalekut; nesėr do tė jem nė majė tė kodrės me shkopin e Perėndisė nė dorė.
  1710Jozueu bėri ashtu siē i kishte thėnė Moisiu dhe luftoi kundėr Amalekut, ndėrsa Moisiu, Aaroni dhe Huri u ngjitėn nė majė tė kodrės.
  1711Dhe ndodhi qė, kur Moisiu ngrinte dorėn e tij, Izraeli fitonte; pėrkundrazi, kur e ulte dorėn, fitonte Amaleku.
  1712Por duart e Moisiut ishin rėnduar, kėshtu qė ata morėn njė gur dhe ia vunė poshtė, ai u ul mbi tė ndėrsa Aaroni dhe Huri ia mbanin duart, njėri nga njė krah, tjetri nga krahu tjetėr; kėshtu duart e tij mbetėn tė palėvizura deri nė perėndimin e diellit.
  1713Prandaj Jozueu mundi Amalekun dhe njerėzit e tij, duke i prerė me shpata.
  1714Pastaj Zoti i tha Moisiut: Shkruaje kėtė ngjarje nė njė libėr, qė tė mos harrohet kurrė, dhe njofto Jozueun qė unė do ta fshij fare kujtimin e Amalekut nėn qiellin.
  1715Moisiu ndėrtoi pastaj njė altar, tė cilit i vuri emrin: Zoti ėshtė flamuri im; dhe tha:
  1716Dora u ngrit kundėr fronit tė Zotit, dhe Zoti do t'i bėjė luftė Amalekut brez pas brezi.
  1801Jethro, prift i Madianit, vjehrri i Moisiut, dėgjoi tė gjitha ato qė Perėndia kishte bėrė pėr Moisiun dhe pėr Izraelin popullin e tij: si e kishte nxjerrė Zoti Izraelin nga Egjipti.
  1802Atėherė Jethro, vjehrri i Moisiut, mori Seforan, gruan e Moisiut,
  1803e cila i ishte kthyer, dhe dy bijtė e saj, prej tė cilėve njėri quhej Gershom, (sepse Moisiu kishte thėnė: Kam qenė mik nė tokė tė huaj)
  1804dhe tjetri Eliezer (sepse ai kishte thėnė: Perėndia i atit tim ka qenė ndihmėsi im dhe mė ka shpėtuar nga shpata e Faraonit).
  1805Jethro, pra, vjehrri i Moisiut, erdhi te Moisiu bashkė me bijtė e tij dhe bashkėshorten e tij, nė shkretėtirė ku ishte vendosur ai, nė malin e Perėndisė.
  1806I kishte ēuar fjalė Moisiut: Unė, Jethro, vjehrri yt, po vij te ti bashkė me gruan tėnde dhe dy bijtė e saj.
  1807Kėshtu Moisiu doli pėr tė takuar vjehrrin e tij, u pėrkul dhe e puthi; pyetėn njėri tjetrin pėr shėndetin e tyre, pastaj hynė nė ēadėr.
  1808Atėherė Moisiu i tregoi vjehrrit tė tij tė gjitha ato qė Zoti u kishte bėrė Faraonit dhe Egjiptasve pėr shkak tė Izraelit, tė gjitha fatkeqėsitė e pėsuara gjatė udhėtimit, dhe si i kishte shpėtuar Zoti.
  1809Dhe Jethro u gėzua pėr tė gjitha tė mirat qė Zoti i kishte bėrė Izraelit, duke e shpėtuar nga dora e Egjiptasve.
  1810Pastaj Jethro i tha: Bekuar qoftė Zoti, qė ju ēliroi nga dora e Egjiptasve dhe nga dora e Faraonit, dhe ēliroi popullin nga zgjedha e Egjiptasve!
  1811Tani e di qė Zoti ėshtė mė i madhi nga tėrė perėnditė; po, ai ua vėrtetoi atyre me sa krenari, kur vepruan me kryelartėsi kundėr Izraelit.
  1812Pastaj Jethro, vjehrri i Moisiut, mori njė olokaust dhe disa fli pėr t'ia ofruar Perėndisė; dhe Aaroni dhe tėrė pleqtė e Izraelit erdhėn tė hanė me vjehrrin e Moisiut pėrpara Perėndisė.
  1813Por ndodhi qė, tė nesėrmen, Moisiu u ul pėr tė gjykuar popullin; populli u mblodh rreth Moisiut qė nga mėngjesi deri nė mbrėmje.
  1814Kur vjehrri i Moisiut pa tė gjitha ato qė ky bėnte pėr popullin, tha: Ē'ėshtė kjo qė bėn ti me popullin? Pse ulesh vetėm, dhe tėrė populli tė rri pėrqark nga mėngjesi deri nė mbrėmje?.
  1815Moisiu iu pėrgjigj vjehrrit tė tij: Sepse populli vjen tek unė pėr t'u kėshilluar me Perėndinė.
  1816Kur ata kanė ndonjė problem, vinė tek unė, dhe unė gjykoj njėrin dhe tjetrin dhe u bėj tė njohur kanunet e Perėndisė dhe ligjet e tij.
  1817Por vjehrri i Moisiut i tha: Ajo qė bėn ti nuk shkon mirė.
  1818Do tė rraskapitesh mė nė fund, ti dhe ky popull qė ėshtė me ty, sepse detyra qė ke marrė pėrsipėr ėshtė shumė e vėshtirė. Nuk mund t'ia dalėsh nė krye vetėm.
  1819Tani dėgjomė; unė do tė tė jap njė kėshillė dhe Perėndia qoftė me ty: pėrfaqėsoje ti popullin pėrpara Perėndisė dhe paraqitja Perėndisė problemet e tyre.
  1820Mėsoju atyre statutet dhe ligjet dhe tregohu rrugėn nėpėr tė cilėn duhet tė ecin dhe atė qė duhet tė bėjnė.
  1821Por zgjidh nė mes tė tė gjithė popullit disa njerėz tė aftė qė kanė frikė nga Perėndia, njerėz tė besuar, qė e urrejnė fitimin e padrejtė dhe vendosi mbi popullin si krerė tė mijėrave, krerė tė qindrave, krerė tė pesėdhjetrave dhe krerė tė dhjetrave.
  1822Dhe lejo qė tė jenė ata qė do ta gjykojnė popullin nė ēdo kohė; ata do tė tė parashtrojnė ēdo problem me rėndėsi tė madhe, ndėrsa pėr probleme tė vogla do tė vendosin vetė. Kėshtu do tė jetė mė lehtė pėr ty, dhe ata do ta mbajnė peshėn bashkė me ty.
  1823Nė qoftė se ti vepron kėshtu, dhe kėshtu tė urdhėron Perėndia, mund tė mbahesh; dhe tėrė ky popull do tė arrijė faqebardhė nė vendin e caktuar pėr tė.
  1824Moisiu e dėgjoi zėrin e vjehrrit tė tij, dhe bėri gjithēka qė i kishte thėnė.
  1825Kėshtu Moisiu zgjodhi nė tėrė Izraelin disa njerėz tė aftė dhe i vuri si krerė tė popullit: krerė tė mijėrave, krerė tė qindrave, krerė tė pesėdhjetrave dhe krerė tė dhjetrave.
  1826Kėshtu ata e gjykonin popullin nė ēdo kohė; ēėshtjet e vėshtira ia parashtronin Moisiut, por ēdo problem tė vogėl e zgjidhnin vetė.
  1827Pastaj Moisiu u nda nga vjehrri i tij, i cili u kthye nė vendin e vet.
  1901Ditėn e parė tė muajit tė tretė nga dalja prej vendit tė Egjiptit, po atė ditė, bijtė e Izraelit arritėn nė shkretėtirėn e Sinait.
  1902Tė nisur nga Refidimi, ata arritėn nė shkretėtirėn e Sinait dhe fushuan aty; Izraeli e ngriti kampin e tij pėrballė malit.
  1903Pastaj Moisiu u ngjit drejt Perėndisė; dhe Zoti i thirri nga mali, duke i thėnė: Kėshtu do t'i thuash shtėpisė sė Jakobit dhe kėtė do t'u njoftosh bijve tė Izraelit:
  1904Ju e patė atė qė u bėra Egjiptasve, dhe si ju solla mbi krahė shqiponje pranė meje.
  1905Prandaj, nė qoftė se do ta dėgjoni me vėmendje zėrin tim dhe zbatoni besėlidhjen time, do tė jeni thesari im i veēantė ndėrmjet tėrė popujve, sepse gjithė toka ėshtė imja.
  1906Dhe do tė jeni pėr mua njė mbretėri priftėrinjsh dhe njė komb i shenjtė. Kėto janė fjalėt qė do t'u thuash bijve tė Izraelit.
  1907Atėherė Moisiu dėrgoi e thirri pleqtė e popullit, dhe u tha tėrė kėto fjalė qė Zoti kishte urdhėruar tė thoshte.
  1908Dhe tėrė populli u pėrgjigj bashkė dhe tha: Ne do tė bėjmė gjithēka qė ka thėnė Zoti. Kėshtu Moisiu i raportoi Zotit fjalėt e popullit.
  1909Dhe Zoti i tha Moisiut: Ja, unė do tė vij te ti nė njė re tė dendur, me qėllim qė populli tė dėgjojė kur unė do tė flas me ty, dhe tė tė besojė pėr gjithnjė. Pastaj Moisiu i tregoi Zotit fjalėt e popullit.
  1910Atėherė Zoti i tha Moisiut: Shko te populli, shenjtėroje atė sot dhe nesėr, dhe bėj qė tė lajė rrobat.
  1911Dhe tė jenė gati pėr ditėn e tretė, sepse ditėn e tretė Zoti do tė zbresė mbi malin e Sinait para syve tė tėrė popullit.
  1912Ti do tė pėrcaktosh rreth e qark kufij pėr popullin dhe do tė thuash: Ruhuni se ngjiteni nė mal ose prekni skajet e tij. Kushdo qė do tė prekė malin do tė dėnohet me vdekje.
  1913Asnjė dorė nuk do ta prekė, por do tė vritet me gurė ose do tė shpohet me shigjeta, qoftė njeri ose kafshė; nuk do tė mbetet gjallė. Kur briri tė dėgjohet shtruar, atėherė tė ngjiten mbi mal.
  1914Kėshtu Moisiu zbriti nga mali drejt popullit; shenjtėroi popullin dhe ata i lanė rrobat e tyre.
  1915Pastaj i tha popullit: Bėhuni gati brenda tri ditėve; mos iu afroni grave.
  1916Ditėn e tretė, sa u bė mėngjes, pati bubullima dhe vetėtima; mbi mal doli njė re e dendur dhe u dėgjua njė zė shumė i fortė borie; dhe tėrė populli qė ishte nė kamp u drodh.
  1917Pastaj Moisiu e nxori popullin nga kampi pėr ta ēuar pėrballė Perėndisė; dhe ata qėndruan nė kėmbėt e malit.
  1918Mali i Sinait ishte tėrė tym, sepse Zoti kishte zbritur mbi tė nė zjarr; tymi i tij ngrihej si tymi i njė furre, dhe tėrė mali dridhej fort.
  1919Ndėrsa zėri i borisė po bėhej gjithnjė mė i fortė, Moisiu fliste, dhe Perėndia i pėrgjigjej me njė zė gjėmues.
  1920Zoti zbriti pra mbi malin e Sinait, nė majė tė tij; pastaj Zoti thirri Moisiun nė majė tė malit dhe Moisiu u ngjit atje.
  1921Dhe Zoti i tha Moisiut: Zbrit dhe paralajmėro popullin solemnisht, qė tė mos sulet drejt Zotit pėr ta parė, dhe kėshtu shumė prej tyre tė gjejnė vdekjen.
  1922Edhe priftėrinjtė qė do t'i afrohen Zotit tė shenjtėrohen, qė Zoti tė mos sulet kundėr tyre.
  1923Moisiu i tha Zotit: Populli nuk mund tė ngjitej mbi malin e Sinait, sepse ti na ke urdhėruar solemnisht, duke thėnė: Vėr kufi rreth malit dhe shenjtėroje.
  1924Por Zoti i tha: Shko, zbrit poshtė; pastaj ngjitu, ti edhe Aaroni bashkė me ty; por priftėrinjtė dhe populli tė mos sulen pėr t'u ngjitur te Zoti, qė ai tė mos u sulet atyre.
  1925Kėshtu Moisiu zbriti te populli dhe i foli atij.
  2001Atėherė Perėndia shqiptoi tėrė kėto fjalė, duke thėnė:
  2002Unė jam Zoti, Perėndia yt, qė tė nxori nga vendi i Egjiptit, nga shtėpia e skllavėrisė.
  2003Nuk do tė kesh perėndi tė tjerė para meje.
  2004Nuk do tė bėsh skulpturė ose shėmbėlltyrė tė asnjė gjėje qė ndodhet aty nė qiejt ose kėtu poshtė nė tokė ose nė ujėrat nėn tokė.
  2005Nuk do tė pėrkulesh para tyre dhe as do t'i shėrbesh, sepse unė, Zoti, Perėndia yt, jam njė Perėndi xheloz qė dėnon padrejtėsinė e etėrve mbi fėmijve tė tyre deri nė brezin e tretė dhe tė katėrt tė atyre qė mė urrejnė,
  2006dhe unė pėrdor dashamirėsi pėr mijėra, pėr ata qė mė duan dhe qė zbatojnė urdhėrimet e mia.
  2007Nuk do ta pėrdorėsh emrin e Zotit, tė Perėndisė tėnd, kot, sepse Zoti nuk do tė lėrė tė pandėshkuar atė qė pėrdor kot emrin e tij.
  2008Mbaje mend ditėn e shtunė pėr ta shenjtėruar.
  2009Do tė punosh gjashtė ditė dhe nė ato do tė bėsh tė gjithė punėn tėnde;
  2010por dita e shtatė ėshtė e shtuna, e shenjtė pėr Zotin, Perėndinė tėnd; nuk do tė bėsh nė atė ditė asnjė punė, as ti, as biri yt, as bija jote, as shėrbėtori yt, as shėrbėtorja jote, as kafshėt e tua, as i huaji qė ndodhet brenda portave tė tua;
  2011sepse nė gjashtė ditė Zoti krijoi qiejt dhe tokėn, detin dhe gjithēka qė ėshtė nė to, dhe ditėn e shtunė ai pushoi; prandaj Zoti e ka bekuar ditėn e shabatit dhe e ka shenjtėruar atė.
  2012Do tė nderosh atin tėnd dhe nėnėn tėnde, me qėllim qė ditėt e tua tė jenė tė gjata mbi tokėn qė Zoti, Perėndia yt, po tė jep.
  2013Nuk do tė vrasėsh.
  2014Nuk do tė shkelėsh besnikėrinė bashkėshortore.
  2015Nuk do tė vjedhėsh.
  2016Nuk do tė bėsh dėshmi tė rreme kundėr tė afėrmit tėnd.
  2017Nuk do tė dėshirosh shtėpinė e tė afėrmit tėnd; nuk do tė dėshirosh gruan e tė afėrmit tėnd, as shėrbėtorin e tij, as shėrbėtoren e tij, as lopėn e tij, as gomarin e tij, as asgjė tjetėr qė ėshtė e tė afėrmit tėnd.
  2018Tani tėrė populli dėgjonte bubullimat, tingullin e borisė dhe shihte shkreptimat dhe malin qė nxirrte tym. Para kėsaj pamjeje, populli dridhej dhe qėndronte larg.
  2019Prandaj ata i thanė Moisiut: Fol ti me ne dhe ne do tė tė dėgjojmė, por tė mos na flasė Perėndia qė tė mos vdesim.
  2020Moisiu i tha popullit: Mos u trembni, sepse Perėndia erdhi qė t'ju provojė, dhe me qėllim qė frika e tij tė jetė gjithmonė para jush, dhe kėshtu tė mos mėkatoni.
  2021Populli, pra, qėndronte larg, por Moisiu iu afrua errėsirės sė dendur ku ndodhej Perėndia.
  2022Pastaj Zoti i tha Moisiut: Do t'u thuash kėshtu bijve tė Izraelit: Ju vetė e patė qė kam folur me ju nga qielli.
  2023Nuk do tė bėni perėndi tė tjera afėr meje; nuk do tė bėni perėndi prej argjendi ose prej ari.
  2024Do tė bėsh pėr mua njė altar prej dheu dhe mbi tė do tė ofrosh olokaustet e tua, flitė e tua tė falėnderimit, delet dhe qetė e tua; nė ēdo vend ku do tė bėj qė emri im tė kujtohet, do tė vij te ti dhe do tė tė bekoj.
  2025Dhe nė rast se do tė ndėrtosh pėr mua njė altar me gurė, nuk do ta ndėrtosh me gurė tė latuar; sepse duke ngritur mbi to daltėn do t'i ndotėsh.
  2026Dhe nuk do tė ngjitesh nė altarin tim me anė shkallaresh, me qėllim qė mbi tė tė mos zbulohet lakuriqėsia jote.
  2101Tani kėto janė ligjet qė do t'u vėsh para tyre:
  2102Nė rast se blen njė skllav hebre, ai do tė tė shėrbejė gjashtė vjet; por vitin e shtatė do tė shkojė i lirė, pa paguar asgjė.
  2103Nė rast se ka ardhur vetėm, do tė shkojė vetėm; po tė kishte grua, e shoqja do tė shkojė bashkė me tė.
  2104Nė qoftė se zotėria e tij i jep grua dhe kjo i lind bij e bija, gruaja dhe fėmijėt e saj do tė jenė tė zotėrisė, dhe ai do tė shkojė vetėm.
  2105Por nė qoftė se skllavi thotė haptazi: Unė e dua zotėrinė time, gruan time dhe fėmijėt e mi, dhe nuk dua tė shkoj i lirė,
  2106atėherė pronari e tij do t'ia afrojė Perėndisė dhe do ta avitė te dera ose te shtalka; pastaj pronari e tij do t'i shpojė veshin me njė fėndyell; dhe ai do t'i shėrbejė pėr gjithnjė.
  2107Nė rast se dikush shet bijėn e tij si shėrbėtore, ajo nuk do tė shkojė ashtu si shkojnė skllevėrit.
  2108Nė qoftė se ajo nuk i pėlqen zotėrisė sė saj, qė e kishte marrė pėr vete, ai do ta lėrė tė shpengohet; por nuk do tė ketė tė drejtėn tua shesė njerėzve tė huaj, sepse kjo do t'ishte ta trajtosh me mashtrim.
  2109Dhe nė qoftė se e marton me birin e tij, do ta trajtojė nė bazė tė sė drejtės tė tė bijave.
  2110Nė rast se merr njė grua tjetėr, ai nuk do tė pakėsojė ushqimin dhe veshmbathjen e saj, as edhe bashkėbanimin e saj.
  2111Nė rast se nuk bėn kėto tri gjėra pėr tė, ajo do tė shkojė pa dhėnė asgjė, pa paguar ēmim.
  2112Kush rreh njė njeri dhe pėr kėtė shkak ky vdes, do tė dėnohet me vdekje.
  2113Nė qoftė se nuk i ka ngritur kurrfarė prite, por Perėndia ka bėrė qė t'i bjerė nė dorė, unė do tė caktoj njė vend ku ai mund tė gjejė strehė.
  2114Nė qoftė se ndokush vepron me paramendim kundėr tė afėrmit tė tij pėr ta vrarė me mashtrim, ti do ta shkėputėsh edhe nga altari im, pėr tė siguruar vdekjen e tij.
  2115Kush rreh atin ose nėnėn e tij do tė dėnohet me vdekje.
  2116Kush rrėmben njė njeri dhe e shet, ose gjendet nė duart e tij, do tė dėnohet me vdekje.
  2117Kush mallkon tė atin ose tė ėmėn do tė dėnohet me vdekje.
  2118Nė qoftė se dy njerėz zihen dhe njėri prej tyre godet tjetrin me gur ose me grusht dhe ky nuk vdes, por duhet tė qėndrojė nė shtrat,
  2119dhe nė se pastaj ngrihet dhe ecėn jashtė duke u mbėshtetur me bastun, ai qė e ka goditur do tė nxirret i pafajshėm; do ta zhdėmtojė vetėm pėr kohėn e humbur dhe do ta kurojė deri nė shėrim tė plotė.
  2120Nė qoftė se dikush rreh skllavin ose skllaven e tij me bastun, dhe ai ose ajo i vdesin nė dorė, zotėria do tė dėnohet;
  2121por nė rast se mbijeton njė ose dy ditė, nuk do tė dėnohet, sepse ėshtė pronė e tij.
  2122Nė rast se disa grinden dhe rrahin njė grua me barrė aq sa ajo tė dėshtojė, por nuk pėson dėme tė tjera, rrahėsi do tė gjobitet aq sa t'i kėrkojė bashkėshorti i gruas; ai do tė paguajė zhdėmtimin simbas pėrcaktimit tė gjykatėsve;
  2123por po tė jetė se rrjedh ndonjė dėm, do tė japėsh jetė pėr jetė,
  2124sy pėr sy, dhėmb pėr dhėmb, dorė pėr dorė, kėmbė pėr kėmbė,
  2125djegie pėr djegie, plagė pėr plagė, mbretje pėr mbretje.
  2126Nė rast se dikush godet syrin e skllavit ose tė skllaves sė tij dhe ai humbet, do t'i lėrė tė shkojnė tė lirė si kompensim pėr syrin e humbur.
  2127Dhe nė rast se shkakton rėnien e njė dhėmbi skllavit ose skllaves sė tij, do t'i lėrė tė shkojnė tė lirė si kompensim pėr dhėmbin e humbur.
  2128Nė rast se njė ka godet pėr vdekje me brirėt e tij njė burrė ose njė grua, kau duhet tė vritet me gurė dhe mishi i tij nuk do tė hahet; por i zoti i kaut do tė konsiderohet i pafajshėm.
  2129Por nė qoftė se kau e kishte zakon prej kohėsh tė plagoste me brirėt e tij dhe i zoti ishte paralajmėruar, por nuk e kishte mbajtur tė mbyllur, dhe kau pastaj vret njė burrė o njė grua, kau do tė vritet me gurė dhe i zoti gjithashtu do tė vritet.
  2130Nė qoftė se i caktohet njė ēmim pėr shpengim, ai duhet tė japė pėr tė shpenguar jetėn e tij aq sa i kanė caktuar.
  2131Nė qoftė se kau godet njė bir ose njė bijė, do tė veprohet ndaj tij sipas po kėtij ligji.
  2132Nė qoftė se kau godet njė skllav ose njė skllave, i zoti i kaut do t'i paguajė tė zotit tė skllavit tridhjetė sikla argjendi dhe kau do tė vritet me gurė.
  2133Nė qoftė se dikush hap njė gropė, ose dikush gėrmon njė gropė dhe nuk e mbulon, dhe njė ka ose njė gomar bien brenda,
  2134pronari i gropės do ta paguajė zhdėmtimin; ai do t'i paguajė me para pronarit vleftėn e kafshės dhe kafsha e ngordhur do tė jetė e tij.
  2135Nė qoftė se kau i njė njeriu godet pėr vdekje kaun e njė tjetri, do tė shitet kau i gjallė dhe do tė ndahet ēmimi i tij; edhe kau i ngordhur do tė ndahet midis tyre.
  2136Por nė qoftė se dihet se ky ka e kishte zakon prej kohe tė godiste me brirėt, dhe i zoti nuk e ka mbajtur tė mbyllur, ky do tė paguajė ka pėr ka dhe kafsha e ngordhur do tė jetė e tij.
  2201Nė rast se ndokush vjedh njė ka a njė dele dhe i vret ose i shet, do tė kthejė pesė qe pėr kaun dhe katėr dele pėr delen.
  2202Nė rast se vjedhėsi, i kapur kur po bėn njė thyerje, rrihet dhe vdes, pronari nuk ėshtė fajtor pėr vrasjen e tij.
  2203Nė rast se dielli ishte ngritur kur ndodhi ngjarja, ai ėshtė fajtor pėr vrasje. Hajduti duhet ta lajė dėmin; dhe po tė jetė se nuk ka me se ta lajė, shitet pėr vjedhjen e kryer prej tij.
  2204Nė rast se gjėja e vjedhur, qoftė ka ose gomar ose dele, gjendet e gjallė nė duart e tij, do tė kthejė dyfishin e saj.
  2205Nė rast se ndokush dėmton njė arė ose njė vresht, duke i lėshuar kafshėt e tij tė kullosin nė arėn e njė tjetri, do ta lajė dėmin e bėrė me atė qė ka mė tė mirė nė arėn dhe nė vreshtin e tij.
  2206Nė rast se njė zjarr pėrhapet dhe shtrihet deri te ferrat kėshtu qė digjet gruri nė duaj ose gruri nė kėmbė ose ara, ai qė ka ndezur zjarrin do ta lajė dėmin.
  2207Nė rast se dikush i jep fqinjit tė vet para ose sende pėr ruajtje, dhe kėto vidhen nga shtėpia e kėtij, nė rast se gjendet vjedhėsi, ai do tė kthejė dyfishin.
  2208Nė rast se nuk gjendet vjedhėsi, i zoti i shtėpisė do tė dėrgohet para Perėndisė pėr t'u betuar se nuk ka vėnė dorė mbi pasurinė e fqinjit tė tij.
  2209Pėr ēfarėdo lloj krimi, fjala vjen qoftė edhe pėr njė ka, njė gomar, njė dele, njė veshje apo ēfarėdo sendi tė humbur qė njė tjetėr thotė se ėshtė i tij, ēėshtja e tė dy palėve do tė shtrohet para Perėndisė; ai qė Perėndia do tė dėnojė, do t'i kthejė dyfishin fqinjit tė tij.
  2210Nė qoftė se ndokush i jep pėr ruajtje fqinjit tė tij njė gomar, njė ka, njė dele apo ēfarėdo lloj tjetėr kafshe, dhe kjo ngordh ose plagoset ose dhe merret pa e parė njeri,
  2211tė dy palėt do tė betohen para Zotit pėr tė mėsuar nė se marrėsi nė dorėzim nuk ka vėnė dorė mbi pasurinė e fqinjit tė tij. I zoti i gjėsė do tė pranojė betimin, dhe tjetri nuk do tė jetė i detyruar tė lajė dėmet.
  2212Por nė qoftė se gjėja i ėshtė vjedhur, ai duhet ta lajė dėmin qė ka pėsuar i zoti.
  2213Nė qoftė se kafsha ėshtė shqyer, do ta ēojė si provė, dhe nuk do tė jetė i detyruar tė dėmshpėrblejė kafshėn e shqyer.
  2214Nė qoftė se dikush merr hua nga fqinji i tij njė kafshė, dhe kjo plagoset apo ngordh kur i zoti nuk ėshtė i pranishėm, ai duhet tė dėmshpėrblejė dėmin.
  2215Nė qoftė se i zoti ėshtė i pranishėm, nuk do tė dėmshpėrblejė dėmin; nė qoftė se kafsha ėshtė marrė me qira, ajo pėrfshihet nė ēmimin e qirasė.
  2216Nė qoftė se dikush mashtron njė vajzė ende tė pafejuar dhe bie nė shtrat me tė, duhet tė paguajė pėr pajėn e saj dhe ta marrė pėr grua.
  2217Nė qoftė se ati refuzon prerazi t'ia japė, ai do tė paguajė shumėn e kėrkuar pėr pajėn e vajzave tė virgjėra.
  2218Nuk do ta lėsh tė jetojė shtrigėn.
  2219Kush ēiftėzohet me njė kafshė do tė dėnohet me vdekje.
  2220Kush i bėn flijime njė perėndie tjetėr, veē Zotit, do tė shfaroset.
  2221Mos keqtrajto tė huajin dhe mos e mundo, sepse edhe ju ishit tė huaj nė vendin e Egjiptit.
  2222Nuk do tė mundosh asnjė grua tė ve, as asnjė jetim.
  2223Nė rast se i mundon ata nė njė farė mėnyre dhe ata bėrtasin nė drejtimin tim, unė do ta dėgjoj pa tjetėr britmėn e tyre;
  2224do tė zemėrohem dhe do t'ju vras me shpatė; gratė tuaja do tė mbeten tė veja dhe bijtė tuaj jetimė.
  2225Nė rast se ti i jep para hua dikujt nga populli yt, tė varfrin qė ėshtė me ty, nuk do ta trajtosh si fajdexhi; nuk do t'i imponosh asnjė kamatė.
  2226Nė qoftė se merr peng rrobėn e fqinjit tėnd, do t'ia kthesh para se tė perėndojė dielli,
  2227sepse ajo ėshtė e vetmja mbulesė e tij dhe veshja me tė cilėn mbėshtjell trupin. Me se tjetėr mund tė flinte ai? Dhe po tė ndodhė qė ai tė mė drejtohet mua, unė do ta dėgjoj, sepse jam mėshirėplotė.
  2228Mos blasfemo Perėndinė dhe mos mallko princin e popullit tėnd.
  2229Mos ngurro tė mė japėsh detyrimin nga korrja jote dhe nga ajo qė rrjedh nga mokrrat e tua. Do tė mė japėsh tė parėlindurin e bijve tė tu.
  2230Do tė veprosh njėlloj me lopėn dhe me delen tėnde: pjella e tyre e parė do tė rrijė shtatė ditė pranė nėnės; ditėn e tetė do tė ma japėsh mua.
  2231Ju do tė jeni pėr mua njerėz tė shenjtė; nuk do tė hani mish tė asnjė kafshe tė shqyer nė fusha; hidhuani atė qenve.
  2301Nuk do tė hapėsh asnjė fjalė tė rreme dhe nuk do t'i japėsh asnjė ndihmė tė pabesit pėr t'u bėrė dėshmitar i anshėm.
  2302Nuk do tė shkosh pas shumicės pėr tė bėrė tė keqen; dhe nuk do tė dėshmosh nė njė ēėshtje gjyqėsore duke u radhitur nga ana e shumicės pėr tė prishur drejtėsinė.
  2303Nuk do tė favorizosh as tė varfrin nė gjyqin e tij.
  2304Nė rast se takon kaun e armikut tėnd ose gomarin e tij qė ka humbur rrugėn, do t'ia kthesh atij.
  2305Nė rast se sheh gomarin e atij qė tė urren tė shtrirė pėr tokė nėn barrėn, ruhu se e braktis, por ndihmo tė zotin ta zgjidhė.
  2306Mos shkel tė drejtėn e tė varfrit tėnd nė gjyqin e tij.
  2307Shmangu nga ēdo pavėrtetėsi; mos vrit tė pafajshmin dhe tė drejtin, sepse unė nuk do ta fal tė ligun.
  2308Mos prano asnjė dhuratė, sepse dhurata verbon atė qė sheh dhe prapėson fjalėt e njerėzve tė drejtė.
  2309Mos shtyp tė huajin, sepse ju e njihni shpirtin e tė huajit, sepse keni qenė tė huaj nė vendin e Egjiptit.
  2310Gjashtė vjet me radhė do tė mbjellėsh tokėn tėnde dhe do tė korrėsh frytet e saj;
  2311por vitin e shtatė do ta lėsh tė pushojė dhe ajo do tė mbetet djerr, me qėllim qė ta gėzojnė tė varfrit e popullit tėnd; dhe gjėja e fshatit do tė hajė atė qė kanė pėr tė lėnė ata. Po ashtu do tė veprosh me vreshtin tėnd dhe ullinjtė e tu.
  2312Gjashtė ditė do tė bėsh punėn tėnde por ditėn e shtatė do tė pushosh, me qėllim qė kau yt dhe gomari yt tė mund tė pushojnė, dhe biri i shėrbėtores sate dhe i huaji tė mund ta marrin veten.
  2313Do t'u kushtoni kujdes tėrė gjėrave qė ju kam thėnė dhe nuk do ta shqiptoni emrin e perėndive tė tjerė; tė mos dėgjohet tė dalė nga goja juaj.
  2314Tri herė nė vit do tė mė kremtosh njė festė.
  2315Do tė kremtosh festėn e tė ndormėve. Shtatė ditė do tė hash bukė pa maja, siē tė kam urdhėruar, nė kohėn e caktuar nė muajin e Abibit, sepse nė atė muaj ti dole nga Egjipti; dhe askush nuk do tė paraqitet para meje duarbosh.
  2316Do tė kremtosh edhe festėn e korrjes, tė prodhimit tė hershėm tė punės sate, tė asaj qė ke mbjellė nė ara; si dhe festėn e tė vjelave, nė fund tė vitit, kur do tė mbledhėsh nga arat frytet e punės sate.
  2317Tri herė nė vit tėrė meshkujt do tė paraqiten para Perėndisė, Zotit.
  2318Nuk do tė ofrosh gjakun e flisė sime bashkė me bukėn e mbrujtur; dhe yndyra e flive tė festės sime nuk do tė teprojė deri nė mėngjes.
  2319Do tė ēosh nė shtėpinė e Zotit, Perėndisė tėnd, tė parat fruta tė tokės. Nuk do ta ziesh kecin me qumėshtin e nėnės sė tij.
  2320Ja, pra, unė po dėrgoj njė Engjėll para teje qė tė tė ruajė gjatė rrugės, dhe tė tė futė nė vendin qė kam pėrgatitur.
  2321Ki kujdes para tij dhe bindju zėrit tė tij; mos ngri krye kundėr tij, sepse ai nuk do t'i falė shkeljet tuaja, sepse emri im gjendet nė tė.
  2322Por nė qoftė se i bindesh plotėsisht zėrit tė tij dhe bėn tė gjitha ato qė do tė them, unė do tė jem armiku i armiqve tė tu dhe kundėrshtari i kundėrshtarėve tė tu;
  2323sepse Engjėlli im do tė shkojė para teje dhe do tė tė futė nė vendin e Amorejve, tė Hitejve, tė Perezejve, tė Kananejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve, dhe unė do t'i shfaros ata.
  2324Nuk do pėrkulesh para perėndive tė tyre, dhe nuk do t'u shėrbesh. Nuk do tė bėsh atė qė bėjnė ato; por do t'i shkatėrrosh plotėsisht dhe do tė thyesh shtyllat e tyre.
  2325Shėrbejini Zotit, Perėndisė tuaj, ai do tė bekojė bukėn tėnde dhe ujin tėnd; dhe unė do tė largoj sėmundjen nga ti.
  2326Nė vendin tėnd nuk do tė ketė asnjė grua qė tė dėshtojė, asnjė grua shterpė. Unė do ta plotėsoj numrin e ditėve tė tua.
  2327Unė do tė dėrgoj para teje tmerrin tim dhe do t'i jap dėrmėn ēdo populli pranė tė cilit do tė arrish, do tė bėj qė tė gjithė armiqtė e tu tė tė kthejnė kurrizin.
  2328Dhe do tė dėrgoj para teje grerėza, qė do t'i pėrzėnė Hivejtė, Kananejtė dhe Hitejtė para syve tė tu.
  2329Nuk do t'i pėrzė ata para teje brenda njė viti, me qėllim qė vendi tė mos kthehet nė njė shkrerėtirė dhe kafshėt e fushave tė mos shumėzohen kundėr teje.
  2330Do t'i pėrzė para teje pak e nga pak, nė mėnyrė qė ti tė rritesh nė numėr dhe tė shtiesh nė dorė vendin.
  2331Dhe unė do t'i caktoj kufijtė e tu nga Deti i Kuq nė detin e Filistejve dhe nga shkretėtira deri te Lumi; sepse unė do tė lė nė duart e tua banorėt e vendit dhe ti do t'i dėbosh para syve tė tu.
  2332Nuk do tė lidhėsh asnjė aleancė me ta, as edhe me perėnditė e tyre.
  2333Ata nuk do tė banojnė nė vendin tėnd, qė tė mos tė bėjnė tė mėkatosh kundėr meje: ti do t'u shėrbeje perėndive tė tyre, dhe kjo do tė ishte njė lak.
  2401Pastaj Perėndia i tha Moisiut: Ngjitu te Zoti, ti dhe Aaroni, Nadabi dhe Abihu si dhe shtatėdhjetė nga pleqtė e Izraelit, dhe adhuroni nga larg;
  2402pastaj Moisiu do t'i afrohet Zotit; por tė tjerėt nuk do t'i afrohen, as populli nuk ka pėr t'u ngjitur bashkė me atė.
  2403Atėherė Moisiu erdhi dhe i tregoi popullit tėrė fjalėt e Zotit dhe tėrė ligjet. Dhe gjithė populli u pėrgjigj me njė zė dhe tha: Ne do tė bėjmė tėrė gjėrat qė Zoti ka thėnė.
  2404Dhe Moisiu i shkroi tėrė fjalėt e Zotit; pastaj u ngrit herėt nė mėngjes dhe ngriti nė kėmbėt e malit njė altar dhe dymbėdhjetė shtylla pėr tė dymbėdhjetė fiset e Izraelit.
  2405Pastaj dėrgoi bij tė rinj tė Izraelit pėr tė ofruar olokauste dhe pėr tė flijuar dema tė rinj si theror falėnderimi ndaj Zotit.
  2406Dhe Moisiu mori gjysmėn e gjakut dhe e vuri nė legenė; dhe gjysmėn tjetėr tė gjakut e shpėrndau mbi altar.
  2407Pastaj mori librin e besėlidhjes dhe ia lexoi popullit, i cili tha: Ne do tė bėjmė tėrė ato qė ka thėnė Zoti, dhe do t'i bindemi.
  2408Pastaj Moisiu mori gjakun, spėrkati popullin me tė dhe tha: Ja gjaku i besėlidhjes qė Zoti ka lidhur me ju sipas tėrė kėtyre fjalėve.
  2409Pastaj Moisiu dhe Aaroni, Nadabi dhe Abihu dhe shtatėdhjetė nga pleqtė e Izraelit u ngjitėn,
  2410dhe panė Perėndinė e Izraelit. Nėn kėmbėt e tij ishte si njė dysheme e punuar me safir, e qartė si qielli vetė.
  2411Por ai nuk e shtriu dorėn kundėr krerėve tė bijve tė Izraelit; dhe ata e panė Perėndinė, dhe hėngrėn dhe pinė.
  2412Pastaj Zoti i tha Moisiut: Ngjitu tek unė nė mal dhe qėndro aty; dhe unė do tė jap disa pllaka prej guri, ligjin dhe urdhėrimet qė kam shkruar, me qėllim qė ti t'ua mėsosh atyre.
  2413Pas kėsaj Moisiu u ngrit bashkė me Jozueun zbatuesin e tij; dhe Moisiu u ngjit nė malin e Perėndisė.
  2414Por pleqve u tha: Na prisni kėtu, deri sa tė kthehemi tek ju. Ja, Aaroni dhe Huri janė me ju; kushdo qė ka probleme le t'u drejtohet atyre.
  2415Moisiu, pra, u ngjit nė mal dhe reja e mbuloi pėrsėri malin.
  2416Tani lavdia e Zotit mbeti nė malin e Sinait dhe reja e mbuloi atė gjashtė ditė; ditėn e shtatė Zoti thirri Moisiun nga mesi i resė.
  2417Dhe pamja e lavdisė sė Zotit dukej nė sytė e bijve tė Izraelit si njė zjarr qė digjej nė majėn e malit.
  2418Kėshtu Moisiu hyri nė mes tė resė dhe u ngjit nė mal; dhe Moisiu mbeti nė mal dyzet ditė dhe dyzet net.
  2501Zoti i foli Moisiut duke thėnė:
  2502U thuaj bijve tė Izraelit qė tė mė bėjnė njė ofertė; do ta pranoni ofertėn nga ēdo njeri qė e bėn i shtyrė nga zemra e tij.
  2503Dhe kjo ėshtė oferta qė do tė pranoni prej tyre: ar, argjend dhe bronz;
  2504stofa me ngjyrė vjollce, tė purpurt, tė kuqe flakė; li tė hollė dhe lesh dhie;
  2505lėkura dashi tė ngjyrosura nė tė kuq, lėkurė baldose dhe dru akacie;
  2506vaj pėr dritėn e shandanit, aroma pėr vajin e vajosjes dhe pėr temianin erėmirė;
  2507gurė oniksi dhe gurė pėr tė ngallmuar nė petkun e priftėrinjve dhe nė gjoksore.
  2508Le tė mė bėjnė njė shenjtėrore, qė unė tė banoj nė mes tyre.
  2509Ju do ta bėni atė sipas tėrė asaj qė unė do t'iu tregoj, si pėr modelin e tabernakullit ashtu edhe pėr modelin e tė gjitha orendive.
  2510Do tė bėjnė, pra, njė arkė prej druri tė akacies, i gjatė dy kubitė e gjysmė, i gjėrė njė kubit e gjysmė dhe i lartė njė kubit e gjysmė.
  2511Do ta veshėsh nga brenda dhe nga jashtė; me ar safi dhe sipėr do t'i bėsh njė kurorė ari, qė tė sillet pėrqark.
  2512Do tė shkrish pėr tė katėr unaza ari dhe do t'i vėsh nė katėr kėmbėt e saj: dy unaza nga njė anė dhe dy unaza nga ana tjetėr.
  2513Do tė bėsh edhe disa shtiza prej druri tė akacies dhe do t'i veshėsh me ar.
  2514Pastaj do t'i kalosh shtizat nėpėr unazat e arkės, pėr ta mbajtur.
  2515Shtizat do tė qėndrojnė nė unazat e arkės; nuk do tė hiqen prej asaj.
  2516Dhe nė arkė do tė vėsh Dėshminė qė do tė tė jap.
  2517Do tė bėsh edhe njė pajtues prej ari safi; gjatėsia e tij do tė jetė dy kubitė e gjysmė, dhe gjerėsia e tij njė kubit e gjysmė.
  2518Do tė bėsh pastaj dy kerubinė prej ari; kėta do tė punohen me ēekiē nė tė dy skajet e pajtuesit;
  2519bėje njė kerubin nė njė nga skajet dhe njė kerubin nė skajin tjetėr; kerubinėt do t'i bėni prej njė cope tė vetme me pajtuesin nė skajet e tij.
  2520Dhe kerubinėt do t'i kenė krahėt e hapura me drejtim lart, nė mėnyrė qė tė mbulojnė pajtuesin me krahėt e tyre; do tė kenė drejtim nga njėri tjetri, ndėrsa fytyrat e kerubinėve do tė jenė tė kthyera nė drejtim tė pajtuesit.
  2521Do ta vėsh pastaj pajtuesin lart, mbi arkėn; dhe nė arkė do tė futėsh Dėshminė qė do tė tė jap.
  2522Aty unė do tė tė takoj, nga lart, mbi pajtuesin, midis dy kerubinėve qė janė mbi arkėn e dėshmisė, do tė tė njoftoj tėrė urdhėrat qė do tė tė jap pėr bijtė e Izraelit.
  2523Do tė bėsh edhe njė tryezė prej druri tė akacies, e gjatė dy kubitė, e gjėrė njė kubit dhe e lartė njė kubit e gjysmė.
  2524Do ta veshėsh me ar safi dhe do t'i bėsh rreth e qark njė kurorė prej ari.
  2525Do t'i bėsh rreth e pėrqark njė buzė tė lartė njė pėllėmbė dore dhe rreth kėsaj buze njė kurorė prej ari.
  2526Do t'i bėsh gjithashtu katėr unaza ari dhe do t'i vėsh unazat nė katėr qoshet, qė ndodhen nė katėr kėmbėt e tryezės.
  2527Unazat do tė jenė pranė buzės pėr tė kaluar shufrat e caktuara qė do ta mbajnė tryezėn.
  2528Shufrat do t'i bėsh me dru tė akacies dhe do t'i veshėsh me ar; ato do tė shėrbejnė pėr tė mbajtur tryezėn.
  2529Do tė pėrgatisėsh edhe pjatat e tij, gotat e tij, kupat e tij dhe filxhanėt e tij me tė cilėt bėhen libacionet; dhe do t'i bėsh me ar safi.
  2530Dhe do tė vėsh mbi tryezė bukėn e paraqitjes, qė do tė rrijė vazhdimisht para meje.
  2531Do tė pėrgatisėsh njė shandan prej ari safi; shandani, kėmba dhe trungu i tij do tė punohen me ēekiē; kupat, mollėt dhe lulet e tij do tė jenė njė copė.
  2532Nga anėt e tij do tė dalin gjashtė krahė: tre krahė nga njėra anė e shandanit dhe tre krahė nga ana tjetėr e tij;
  2533mbi njerin krah do tė modelohen tri kupa nė formė tė bajames, me njė mollė dhe njė lule, dhe mbi krahun tjetėr tri kupa nė formė tė bajames, me njė mollė dhe njė lule. Kėshtu do tė veprohet pėr gjashtė krahėt qė dalin nga shandani.
  2534Nė trungun e shandanit do tė ketė katėr kupa nė formė tė bajames, me mollėt dhe lulet e tyre.
  2535Do tė ketė njė mollė poshtė dy krahėve tė parė qė dalin prej tij, njė mollė poshtė dy krahėve tė tjerė qė dalin jashtė tij, dhe njė mollė poshtė dy krahėve tė fundit qė dalin prej shandanit: kėshtu do tė bėhet pėr tė gjashtė krahėt qė dalin nga shandani.
  2536Kėto mollė dhe kėta krahė, do tė pėrbėjnė tėrėsinė, shandani do tė jetė prej ari safi dhe i punuar me ēekiē.
  2537Do tė bėsh edhe shtatė llambat e tij, tė cilat duhet tė vendosen nė mėnyrė qė tė ndriēojnė pjesėn e pėrparme tė shandanit.
  2538Dhe tėrė veglat pėr tė lėvizur qiririn dhe mbajtėsin e tij do tė jenė prej ari safi.
  2539Shandani dhe veglat e tij do tė bėhen me njė talent prej ari tė papėrzier.
  2540Dhe shiko tė bėsh ēdo gjė simbas modelit qė t'u tregua nė mal.
  2601Do tė bėsh pastaj tabernakullin me dhjetė pėlhura prej liri tė hollė tė pėrdredhur, me fije ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, sė bashku me kerubinė tė punuar artistikisht.
  2602Gjatėsia e ēdo pėlhure do tė jetė njėzet e tetė kubitė dhe gjerėsia e ēdo pėlhure katėr kubitė; tė gjitha pėlhurat do tė kenė po atė masė.
  2603Pesė pėlhura do tė bashkohen midis tyre dhe pesė pėlhurat e tjera do tė bashkohen gjithashtu midis tyre.
  2604Do tė bėsh sythe ngjyrė vjollce mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė parė; tė njėjtėn gjė do tė bėsh nė buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė dytė.
  2605Do tė bėsh pesėdhjetė sythe mbi pėlhurėn e parė dhe pesėdhjetė sythe mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme: kėto sythe do tė korrespondojnė me njėri-tjetrin.
  2606Dhe do tė bėsh pesėdhjetė kapėse ari dhe do t'i bashkosh pėlhurat njėra me tjetrėn me anė tė kapėseve, nė mėnyrė qė tabernakulli tė formojė njė tė tėrė.
  2607Do tė bėsh gjithashtu pėlhurė me lesh dhie, qė tė shėrbejnė si ēadėr mbi tabernakullin: do tė bėsh njėmbėdhjetė pėlhura tė tilla.
  2608Gjatėsia e ēdo pėlhure do tė jetė tridhjetė kubitė dhe gjerėsia e ēdo pėlhure katėr kubitė; tė njėmbėdhjetė pėlhurat do tė kenė tė gjitha po atė masė.
  2609Do tė bashkosh pesė pėlhurat midis tyre, dhe gjashtė tė tjerat midis tyre; do ta ripalosėsh mbi vetveten pėlhurėn e gjashtė nė pjesėn e pėrparme tė ēadrės.
  2610Do tė bėsh gjithashtu pesėdhjetė sythe mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė parė dhe pesėdhjetė sythe nė buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė dytė tė pėlhurave.
  2611Do tė bėsh edhe pesėdhjetė kapėse prej bronzi dhe do t'i futėsh kapėset nė sythet, duke e bashkuar kėshtu ēadrėn nė mėnyrė qė tė formojnė njė tė tėrė.
  2612Nga pjesa qė tepron nga pėlhurat e ēadrės, gjysma e pėlhurės sė tepėrt do tė bjerė mbi pjesėn e poshtme tė tabernakullit;
  2613dhe kubiti nga njė anė dhe kubiti nga ana tjetėr qė janė tė tepėrt nė gjatėsinė e pėlhurave tė ēadrės, do tė bien mbi tė dy anėt e tabernakullit, njėri nga njė krah dhe tjetri nė krahun tjetėr pėr ta mbuluar atė.
  2614Do tė bėsh gjithashtu njė mbulesė pėr ēadrėn me lėkura dashi tė ngjyrosura nė tė kuq, dhe mbi kėtė njė tjetėr mbulesė me lėkura baldose.
  2615Do tė bėsh pėr tabernakullin disa dėrrasa prej druri tė akacies, tė vendosura mė kėmbė.
  2616Gjatėsia e njė dėrrase do tė jetė dhjetė kubitė dhe gjerėsia e saj njė kubitė e gjysėm.
  2617Ēdo dėrrasė do tė ketė dy kllapa pėr tė bashkuar njė dėrrasė me tjetrėn; kėshtu do tė veprosh pėr tė gjitha dėrrasat e tabernakullit.
  2618Do tė bėsh kėshtu dėrrasat e tabernakullit, njėzet dėrrasa pėr anėn jugore.
  2619Do tė vėsh dyzet baza argjendi poshtė njėzet dėrrasave: dy baza poshtė secilės dėrrasė pėr tė dy kllapat e veta.
  2620Do tė bėsh edhe njėzet dėrrasa pėr krahun e dytė tė tabernakullit, pėr anėn e tij veriore,
  2621dhe dyzet bazat e tyre prej argjendi, dy baza nėn ēdo dėrrasė.
  2622Pėr krahun e pasmė tė tabernakullit, nė drejtim tė perėndimit, do tė bėsh gjashtė dėrrasa.
  2623Do tė bėsh edhe dy dėrrasa pėr tė dy qoshet e pasme tė tabernakullit.
  2624Ato do tė ēiftėzohen poshtė dhe do tė bashkohen lart me njė unazė. Kėshtu ka pėr tė ndodhur me tė dyja dėrrasat, qė ndodhen nė tė dy qoshet.
  2625Do tė ketė, pra, tetė dėrrasa me bazat e tyre prej argjendi: gjashtėmbėdhjetė baza, dy baza poshtė ēdo dėrrase.
  2626Do tė bėsh edhe disa traversa prej druri tė akacies: pesė pėr dėrrasat e njėrės anė tė tabernakullit,
  2627pesė traversa pėr dėrrasat e anės tjetėr tė tabernakullit dhe pesė traversa pėr dėrrasat e pjesės sė pasme tė tabernakullit, nė drejtim tė perėndimit.
  2628Traversa qėndrore, nė mes tė dėrrasave, do tė kalojė nga njėra anė nė tjetrėn.
  2629Do t'i veshėsh me ar dėrrasat dhe do t'i bėsh prej ari unazat e tyre nėpėr tė cilat do tė kalojnė traversat, dhe do t'i veshėsh me ar traversat.
  2630Do ta ngresh tabernakullin me trajtėn e pėrpiktė qė t'u tregua nė mal.
  2631Do tė bėsh njė vel me fije nė ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe dhe me li tė hollė dhe tė pėrdredhur, tė stolisur me kerubinė tė punuar artistikisht,
  2632dhe do ta varėsh nė katėr shtylla prej akacieje tė veshura me ar, me grremēat e tyre tė arta tė vėna mbi baza argjendi.
  2633Do ta varėsh velin nė kapėset; dhe aty, nė anėn e brendshme tė velit, do tė futėsh arkėn e dėshmisė; veli do t'ju shėrbejė si ndarės midis vendit tė shenjtė dhe vendit shumė tė shenjtė.
  2634Pastaj do ta vėsh pajtuesin mbi arkėn e dėshmisė nė vendin shumė tė shenjtė.
  2635Jashtė velit do tė vėsh pėrkundrazi tryezėn, ndėrsa shandani do tė shkojė pėrballė tryezės nė krahun jugor tė tabernakullit, dhe do ta vendosėsh tryezėn nė krahun verior.
  2636Do tė bėsh gjithashtu pėr hyrjen e ēadrės njė perde me fije nė ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe dhe prej liri tė pėrdredhur, puna e njė qėndistari.
  2637Do tė bėsh gjithashtu pesė shtylla akacieje pėr perden dhe do t'i veshėsh me ar; grremēat e tyre do tė jenė prej ari dhe do tė shkrish pėr to pesė baza prej bronzi.
  2701Do tė bėsh edhe njė altar prej druri tė akacies, i gjatė pesė kubitė dhe i gjerė pesė kubitė; altari do tė jetė katror dhe do tė ketė tre kubitė lartėsi.
  2702Nė katėr qoshet e tij do tė bėsh brinj, qė do tė formojnė njė tėrėsi me tė; dhe do ta veshėsh atė me bronz.
  2703Do tė bėsh edhe enėt e tij pėr tė mbledhur hirin, lopatėzat e tij, legenėt e tij, pirunjtė e tij dhe mangallėt e tij; tė gjitha veglat e tij do t'i bėsh prej bronzi.
  2704Do t'i bėsh gjithashtu njė grilė prej bronzi nė formė rrjete dhe mbi rrjetė, nė katėr qoshet e tij, do tė bėsh katėr unaza prej bronzi;
  2705dhe do ta vėsh nėn kornizėn e altarit, nė pjesėn e poshtme, nė mėnyrė qė rrjeta tė ndodhet nė gjysmėn e lartėsisė sė altarit.
  2706Do tė bėsh edhe disa shufra pėr altarin, shufra me drurin e akacies, dhe do t'i veshėsh me bronz.
  2707Shufrat do tė kalojnė nėpėr unazat; dhe shufrat do tė jenė nė tė dy anėt e altarit, kur ky do tė duhet tė bartet.
  2708Do ta bėsh me dėrrasa dhe bosh nga brenda; duhet ta bėsh ashtu siē t'u tregua nė mal.
  2709Do tė bėsh edhe oborrin e tabernakullit; nga ana e jugut, oborri do tė ketė perde prej liri tė hollė tė pėrdredhur, me njė gjatėsi prej njėqind kubitėsh nga njė anė,
  2710dhe njėzet shtylla me njėzet bazat e tyre prej bronzi; grremēat e shtyllės dhe shtizat e tyre do tė jenė prej argjendi.
  2711Kėshtu edhe nė gjatėsinė nga ana e veriut, do tė ketė perde me njė gjatėsi prej njėqind kubitėsh, me njėzet shtylla dhe njėzet bazat e tyre prej bronzi; grremēat e shtyllave do tė jenė prej argjendi.
  2712Dhe pėr gjerėsinė e oborrit nga ana e perėndimit, do tė ketė pesėdhjetė kubitė perdesh me dhjetė shtyllat dhe dhjetė bazat e tyre.
  2713Nga ana lindore gjerėsia e oborrit do tė jetė gjithashtu pesėdhjetė kubitė.
  2714Nga njė anė e portės sė hyrjes do tė ketė pesėmbėdhjetė kubitė perde, me tri shtyllat dhe tri bazat e tyre;
  2715dhe nga ana tjetėr do tė ketė gjithashtu pesėmbėdhjetė kubitė perde me tri shtyllat dhe tri bazat e tyre.
  2716Pėr portėn e hyrjes nė oborr do tė ketė njė perde prej njėzet kubitėsh, me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe dhe prej liri tė hollė tė pėrdredhur, punė e njė qėndistari, me katėr shtyllat dhe katėr bazat e tyre.
  2717Tėrė shtyllat rreth oborrit do tė bashkohen me shtiza argjendi; grremēat e tyre do tė jenė prej argjendi dhe bazat e tyre prej bronzi.
  2718Gjatėsia e oborrit do tė jetė njėqind kubitė, gjerėsia pesėdhjetė kubitė dhe lartėsia pesė kubitė, me perde prej liri tė hollė tė pėrdredhur dhe me bazat prej bronzi.
  2719Tė gjitha veglat e caktuara pėr shėrbimin e tabernakullit, tėrė kunjat e tij dhe tėrė kunjat e oborrit do tė jenė prej bronzi.
  2720Do tė urdhėrosh bijtė e Izraelit qė tė sjellin vaj ulliri safi prej ullinjsh tė shtypur, pėr dritėn e shandanit pėr t'i mbajtur vazhdimisht tė ndezura llambat.
  2721Nė ēadrėn e mbledhjes, jashtė velit qė ndodhet pėrpara dėshmisė, Aaroni dhe bijtė e tij do t'i mbajnė llambat tė ndezura, nė mėnyrė qė tė digjen nga mbrėmja deri nė mėngjes para Zotit. Kjo do tė jetė njė rregull e pėrhershme midis bijve tė Izraelit pėr tė gjithė brezat e ardhshėm.
  2801Pastaj afro pranė vetes sate Aaronin, tėt vėlla, dhe bijtė e tij sė bashku me tė, nga gjiri i bijve tė Izraelit, qė tė mė shėrbejnė mua si prift; e kam fjalėn pėr Aaronin, Nadabin, Eleazarin dhe Ithamarin, bij tė Aaronit.
  2802Dhe do t'i bėsh Aaronit, vėllait tėnd, rroba tė shenjta, pėr t'i dhėnė nder e hijeshi.
  2803Do tė flasėsh me tė gjithė personat e aftė, qė i kam mbushur me frymėn e diturisė, dhe ata t'i bėjnė rrobat e Aaronit pėr ta shenjtėruar, me qėllim qė tė mė shėrbejnė mua si prift.
  2804Dhe kėto janė rrobat qė do tė bėjnė: njė pektoral, njė efod, njė mantel, njė tunikė e thurur me shtiza, njė ēallmė dhe njė brez. Do tė bėjnė, pra, rroba tė shenjta pėr Aaronin, vėllanė tėnd dhe pėr bijtė e tij, me qėllim qė tė mė shėrbejnė mua si prift;
  2805ata do tė pėrdorin ar dhe fill ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe dhe li tė hollė.
  2806Do ta bėsh efodin me ar dhe fill ngjyrė vjollce, tė purpurt, tė kuqe flakė si dhe me fill liri tė hollė dhe tė pėrdredhur, tė punuar artistikisht.
  2807Nė dy skajet e tij do tė ketė tė lidhura dy supore, me qėllim qė tė mbahet si njė e tėrė.
  2808Brezi i punuar artistikisht, qė ndodhet mbi efodin, do tė ketė po atė punė tė efodit: prej ari dhe me fije ngjyrė vjollce, tė purpurt, me flakė tė kuqe dhe prej liri tė hollė tė pėrdredhur.
  2809Pastaj do tė marrėsh dy gurė oniksi dhe do tė gdhendėsh mbi ta emrat e bijve tė Izraelit:
  2810gjashtė nga emrat e tyre mbi njė gur dhe gjashtė emrat e tjerė mbi gurin tjetėr, sipas radhės sė tyre tė lindjes.
  2811Do tė gdhendėsh mbi kėta gurė emrat e bijve tė Izraelit ashtu siē bėn prerėsi i gurit nė gdhendjen e njė vule; do t'i futėsh nė rrathė ari.
  2812Do t'i vėsh tė dy gurėt mbi supet e efodit, si gurė kujtimore pėr bijtė e Izraelit; dhe Aaroni do t'i ēojė emrat e tyre si njė kujtim para Zotit mbi dy shtyllat e tij.
  2813Do tė bėsh gjithashtu rrathė ari
  2814dhe dy zinxhirė prej ari safi, tė thurur si njė litar, dhe do tė vėsh nė rrathėt zinxhirėt e thurur nė kėtė mėnyrė.
  2815Do tė bėsh gjithashtu pektoralin e gjykimit, tė punuar nė mėnyrė artistike; do ta bėsh punėn si pėr efodin: prej ari, me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, si dhe me li tė hollė tė pėrdredhur.
  2816Do tė jetė katror dhe i palosur mė dysh; do tė jetė njė pėllėmbė i gjatė dhe njė pėllėmbė i gjerė.
  2817Dhe do tė ngallmosh katėr radhė gurėsh: nė radhėn e parė njė sardonio, njė topaz dhe njė smerald;
  2818nė radhėn e dytė: njė bruz, njė safir dhe njė diamant;
  2819nė radhėn e tretė: njė hiacint, njė agat dhe njė ametist;
  2820nė radhėn e katėrt: njė grisolist, njė oniks dhe njė diaspėr. Kėta gurė do tė ngallmohen nė rrathėt e tyre tė artė.
  2821Dhe gurėt do t'u korrespondojnė emrave tė bijve tė Izraelit: dymbėdhjetė, simbas emrave tė tyre, tė gdhendur si vula, secila me emrin e fiseve tė Izraelit.
  2822Do tė bėsh gjithashtu mbi pektoral zinxhirė tė vegjėl prej ari safi tė thurur si kordonė.
  2823Pastaj do tė bėsh mbi pektoral dyj unaza prej ari, dhe do t'i vėsh tė dy unazat nė dy skajet e pektoralit.
  2824Pastaj do t'i fiksosh dy kordonat prej ari nė dy unazat nė skajet e pektoralit;
  2825dhe dy majat e tjera tė dy kordonėve do t'i lidhėsh me tė dy rrathėt dhe do t'i vendosėsh mbi dy supet e efodit, nga pėrpara.
  2826Do tė bėsh edhe dy unaza ari dhe do t'i vendosėsh nė dy skajet e pektoralit, mbi palėn e tij, qė ndodhet nė pjesėn e brendshme tė efodit.
  2827Do tė bėsh dy unaza tė tjera ari dhe do t'i vendosėsh mbi tė dy supet e efodit poshtė, nė pjesėn e pėrparme pranė pikės sė bashkimit, mbi brezin e punuar artistikisht tė efodit.
  2828Dhe pektorali do tė fiksohet me anė tė dy unazave tė tij nė unazat e efodit me njė kordon ngjyrė vjollce, nė mėnyrė qė pektorali tė ndodhet mbi brezin e punuar artistikisht tė efodit dhe tė mos shkėputet dot prej kėtij tė fundit.
  2829Kėshtu Aaroni do t'i ēojė emrat e bijve tė Izraelit tė skalitur nė pektoralin e gjykimit, mbi zemrėn e tij, kur do tė hyjė nė shenjtėrore, nė kujtim tė pėrjetshėm pėrpara Zotit.
  2830Do tė vėsh mbi pektoralin e gjykimit Urim-in dhe Thumim-in; dhe do tė jenė mbi zemrėn e Aaronit kur tė paraqitet pėrpara Zotit. Kėshtu Aaroni do tė ēojė gjykimin e bijve tė Izraelit mbi zemrėn e tij para Zotit, vazhdimisht.
  2831Do tė bėsh edhe mantelin e efodit, krejt nė ngjyrė vjollce.
  2832Nė mes tė tij do tė ketė njė hapje pėr tė kaluar kokėn; rreth e qark kėsaj hapjeje do tė ketė njė buzė prej stofi tė punuar, si hapja e njė parzmoreje, me qėllim qė tė mos shqyhet.
  2833Rreth e qark kėsaj buze tė mantelit do tė bėsh disa shegė ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe rreth tyre, zile ari;
  2834njė zile ari dhe njė shegė, njė zile ari dhe njė shegė, rreth e qark, mbi buzėn e mantelit.
  2835Aaroni do ta pėrdorė pėr tė kryer shėrbimin; dhe tingulli i saj do tė dėgjohet kur tė hyjė nė vendin e shenjtė pėrpara Zotit dhe kur tė dalė andej, me qėllim qė ai tė mos vdesė.
  2836Do tė bėsh edhe njė pllakė prej ari safi dhe mbi tė do tė gdhendėsh, ashtu siē bėhet mbi njė vulė, fjalėt: SHENJTÉRI ZOTIT.
  2837Do t'i lidhėsh asaj njė rrip ngjyrė vjollce, pėr ta bashkuar me ēallmėn; ajo duhet tė ndodhet nė pjesėn e pėrparme tė ēallmės.
  2838Kėshtu do tė qėndrojnė mbi ballin e Aaronit, dhe Aaroni do tė mbajė fajin tė shoqėruar me gjėrat e shenjta tė paraqitura nga bijtė e Izraelit, nė ēdo lloj ofertash tė shenjta; ajo do tė rrijė vazhdimisht mbi ballin e tij, nė mėnyrė qė ato tė jenė tė mirėpritura nga Zoti.
  2839Do tė endėsh gjithashtu tunikėn prej liri tė hollė, tė punuar me shtiza; do tė bėsh njė ēallmė prej liri tė hollė dhe njė brez, njė punė qėndistari.
  2840Pėr bijtė e Aaronit do tė bėsh disa tunika, breza dhe mbulesa koke, me qėllim qė t'u japėsh atyre nder dhe hijeshi.
  2841Me ato do tė veshėsh mė vonė vėllanė tėnd Aaronin dhe bijtė e tij bashkė me tė; ti do t'i vajosėsh, do t'i shugurosh dhe do t'i shenjtėrosh, qė tė mė shėrbejnė si priftėrinj.
  2842Do t'u bėsh gjithashtu disa pantallona prej liri pėr tė mbuluar lakuriqėsinė e tyre; ato do tė shkojnė nga ijėt deri te kofshėt.
  2843Aaroni dhe bijtė e tij do t'i veshin kur tė hyjnė nė ēadrėn e mbledhjeve, ose kur t'i afrohen altarit pėr tė bėrė shėrbimin nė vendin e shenjtė, me qėllim qė mos bėhen fajtorė dhe tė mos vdesin. Ky ėshtė njė statut i pėrjetshėm pėr tė dhe pėr trashėgimtarėt e tij.
  2901Kjo ėshtė ajo qė do tė bėsh pėr t'i shuguruar nė mėnyrė qė tė mė shėrbejnė si priftėrinj. Merr njė dem tė vogėl dhe dy desh pa tė meta,
  2902disa bukė pa maja, ėmbėlsira pa maja tė zėna me vaj dhe revani pa maja tė lyer me vaj; (do t'i bėsh me majė mielli tė grurit).
  2903Do t'i vėsh nė njė shportė dhe do t'i ēosh bashkė me demin e vogėl dhe dy deshtė.
  2904Do ta afrosh Aaronin dhe bijtė e tij nė hyrjen e ēadrės sė mbledhjes dhe do t'i lash me ujė.
  2905Pastaj do tė marrėsh rrobat dhe do ta riveshėsh Aaronin me tunikėn, me mantelin e efodit, me efodin dhe me pektoralin, dhe do t'i ngjeshėsh brezin e punuar artistikisht tė efodit.
  2906Do t'i vėsh mbi krye ēallmėn dhe mbi ēallmėn do tė vėsh diademėn e shenjtė.
  2907Pastaj do tė marrėsh vajin e vajosjes, do ta derdhėsh mbi kryet e tij dhe do ta vajosėsh.
  2908Pastaj do t'i afrosh bijtė e tij dhe do t'u riveshėsh tunikat.
  2909Do t'u ngjeshėsh Aaronit dhe bijve tė tij brezat dhe do tė vėsh mbi ta mbulesa kokash; priftėria do t'iu pėrkasė atyre pėr gjithė jetėn. Kėshtu do tė shugurosh Aaronin dhe bijtė e tij.
  2910Pastaj do tė afrosh demin e vogėl para ēadrės sė mbledhjes; dhe Aaroni dhe bijtė e tij do tė vėnė duart e tyre mbi kokėn e demit tė vogėl.
  2911Dhe do ta therėsh demin e vogėl para Zotit, nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes.
  2912Do tė marrėsh pastaj gjakun e demit tė vogėl dhe do ta vėsh me gishtin tėnd mbi brirėt e altarit, dhe gjithė mbetjen e gjakut do ta derdhėsh nė kėmbėt e altarit.
  2913Do tė marrėsh gjithashtu gjithė dhjamin qė mbulon zorrėt, bulėn e ngjitur me mėlēinė dhe dy veshkat me dhjamin qė kanė sipėr, dhe do t'i tymosėsh mbi altarin.
  2914Por mishin e demit tė vogėl, lėkurėn dhe fėlliqėsirat e tij do t'i djegėsh me zjarr jashtė kampit: ky ėshtė njė flijim pėr mėkatin.
  2915Pastaj do tė marrėsh njė nga deshtė dhe Aaroni dhe bijtė e tij do tė vėnė duart e tyre mbi kokėn e dashit.
  2916Pastaj do ta therėsh dashin, do tė marrėsh gjakun e tij dhe do ta spėrkatėsh pėrrreth altarit.
  2917Pas kėsaj do ta ndash nė copa dashin, do tė lash zorrėt dhe kėmbėt e tij, dhe do t'i vėsh bashkė me copat e tij dhe me kokėn e tij.
  2918Pastaj do ta tymosėsh tėrė dashin mbi altar: ky ėshtė njė olokaust pėr Zotin; ėshtė njė erė e kėndshme, njė flijim i bėrė me anė tė zjarrit pėr Zotin.
  2919Pastaj do tė marrėsh dashin tjetėr, dhe Aaroni dhe bijtė e tij do tė vėnė duart e tyre mbi kokėn e dashit.
  2920Do ta therėsh dashin, do tė marrėsh prej gjakut tė tij dhe do ta vėsh mbi bulėn e veshit tė djathtė tė Aaronit dhe mbi bulėn e veshit tė djathtė tė bijve tė tij, mbi gishtin e madh tė dorės sė tyre tė djathtė dhe mbi gishtin e trashė tė kėmbės sė tyre tė djathtė, dhe do ta spėrkatėsh gjakun rreth e qark altarit.
  2921Do tė marrėsh pastaj nga gjaku qė ėshtė mbi altar dhe nga vaji i vajosjes dhe do tė spėrkatėsh Aaronin dhe rrobat e tij, bijtė e tij dhe rrobat e tyre. Kėshtu do tė shenjtėrohet ai dhe rrobat e tij, bijtė e tij dhe rrobat e tyre bashkė me tė.
  2922Do tė marrėsh edhe dhjamin e dashit, dhjamin e bishtit, dhjamin qė mbulon zorrėt, bulėn e mėlēisė, dy veshkat dhe dhjamin qė ėshtė mbi to dhe kofshėn e djathtė, (sepse ėshtė njė dash shenjtėrimi);
  2923do tė marrėsh edhe njė bukė, njė ėmbėlsirė me vaj dhe njė revani nga shporta e bukės sė ndorme, qė ėshtė para Zotit,
  2924dhe tė gjitha kėto gjėra do t'i vėsh nė duart e Aaronit dhe nė duart e bijve tė tij, dhe do t'i tundėsh si njė ofertė e bėrė pėrpara Zotit.
  2925Pastaj do t'i marrėsh nga duart e tyre dhe do t'i tymosėsh mbi altarin, mbi olokaustin, si njė erė e kėndshme pėrpara Zotit; ėshtė njė flijim i bėrė me anė tė zjarrit Zotit.
  2926Pas kėsaj do tė marrėsh gjoksin e dashit tė pėrdorur pėr shugurimin e Aaronit dhe do ta tundėsh si njė ofertė e lėvizur pėrpara Zotit; dhe kjo do tė jetė pjesa e jote.
  2927Dhe nga dashi i pėrdorur pėr shenjtėrim do tė ruash gjoksin e ofertės sė lėvizur dhe kofshėn e ofertės sė ngritur, qė u takojnė Aaronit dhe bijve tė tij.
  2928Ai do tė jetė nga ana e bijve tė Izraelit pėr Aaronin dhe bijtė e tij njė rregull i pėrhershėm, sepse ėshtė njė ofertė lartėsimi. Do tė jetė njė ofertė lartėsimi nga ana e bijve tė Izraelit qė ėshtė marrė nga flitė e tyre tė falėnderimit, oferta e tyre pėr lartėsim te Zoti.
  2929Dhe rrobat e shenjta tė Aaronit do t'u kalojnė bijve tė tij mbas tij, me qėllim qė tė vajosen dhe tė shenjtėrohen tek ata.
  2930Ai bir qė bėhet prift nė vend tė tij do t'i veshė ato pėr shtatė ditė, kur do tė hyjė nė ēadrėn e mbledhjes pėr tė kryer shėrbesėn nė vendin e shenjtė.
  2931Pastaj do tė marrėsh dashin e shenjtėrimit dhe do ta gatuash mishin e tij nė njė vend tė shenjtė;
  2932dhe Aaroni dhe bijtė e tij do tė hanė, nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes, mishin e dashit dhe bukėn qė ėshtė nė shportė.
  2933Do tė hanė gjėrat qė kanė shėrbyer pėr tė bėrė shlyerjen pėr t'u shuguruar dhe shenjtėruar; por asnjė i huaj nuk do tė hajė prej tyre, sepse janė gjėra tė shenjta.
  2934Dhe nė qoftė se tepron mish i shenjtėrimit ose bukė deri nė mėngjes, do tė djegėsh atė qė mbetet nė zjarr; nuk do ta hahet, sepse ėshtė e shenjtė.
  2935Do tė bėsh, pra, pėr Aaronin dhe pėr bijtė e tij tė gjitha ato qė tė kam urdhėruar: do t'i shenjtėrosh brenda shtatė ditėve.
  2936Dhe ēdo ditė do tė ofrosh njė dem tė vogėl, si flijim pėr mėkatin, pėr tė larė fajin qė ke bėrė dhe do ta vajosėsh pėr ta shenjtėruar.
  2937Pėr shtatė ditė do tė bėsh shlyerjen e fajit pėr altarin dhe do ta shenjtėrosh; altari do tė jetė njė vend shumė i shenjtė: ēdo gjė qė do tė prekė altarin do tė jetė e shenjtė.
  2938Kjo ėshtė ajo qė do tė ofrosh mbi altar: dy qengja motakė ēdo ditė, pėr gjithnjė.
  2939Njėrin prej qengjave do ta ofrosh nė mėngjes dhe tjetrin nė tė ngrysur.
  2940Me qengjin e parė do tė ofrosh njė tė dhjetėn e efės tė majės sė miellit tė brumosur me njė ēerek hine vaji thjesht ulliri, dhe njė libacion me njė ēerek hine verė.
  2941Qengjin e dytė do ta ofrosh nė tė ngrysur; do ta shoqėrosh me tė njėjtin blatim dhe me tė njėjtin libacion tė mėngjesit; ėshtė njė flijim parfumi tė kėndshėm i ofruar nėpėrmjet zjarrit pėr Zotin.
  2942Do tė jetė njė olokaust i pėrjetshėm pėr gjithė brezat e ardhshėm, ti ofruar nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes, pėrpara Zotit, kur unė do t'ju takoj pėr tė folur me ty.
  2943Dhe atje do tė takohem me bijtė e Izraelit; dhe ēadra do tė shenjtėrohet nga lavdia ime.
  2944Kėshtu unė do tė shenjtėroj ēadrėn e mbledhjes dhe altarin; do tė shenjtėroj gjithashtu Aaronin dhe bijtė e tij, qė tė mė shėrbejnė si priftėrinj.
  2945Do tė banoj nė mes tė bijve tė Izraelit dhe do tė jem Perėndia i tyre.
  2946Dhe ata do tė mėsojnė qė unė jam Zoti, Perėndia i tyre, qė i nxori nga vendi i Egjiptit pėr tė banuar midis tyre. Unė jam Zoti, Perėndia i tyre.
  3001Do tė bėsh edhe njė altar pėr tė djegur temjanin; dhe do ta bėsh prej druri tė akacies.
  3002Do tė jetė njė kubit i gjatė dhe njė kubit i gjerė; do tė jetė katror dhe do tė ketė njė lartėsi dy kubitėsh; brirėt e tij do tė pėrbėjnė njė pjesė tė vetme me tė.
  3003Do ta veshėsh me ar safi: pjesėn e tij tė sipėrme, anėt e tij rreth e qark dhe brirėt e tij; do t'i bėsh edhe njė kurorė ari.
  3004Do t'i bėsh edhe dy unaza ari nėn kurorė, nė tė dy krahėt e tij; do t'i vėsh nė tė dy krahėt e tij pėr tė kaluar shtizat, tė cilat shėrbejnė pėr ta mbartur.
  3005Shtizat do tė bėhen me dru tė akacies dhe do t'i veshėsh me ar.
  3006Do ta vendosėsh altarin pėrpara velit qė ndodhet pėrpara arkės sė dėshmisė, pėrballė pajtuesit qė ndodhet mbi dėshminė, ku unė do tė tė takoj.
  3007Mbi tė Aaroni do tė djegė temjan tė parfumuar; do ta djegė ēdo mėngjes, kur rregullon llambat.
  3008Kur Aaroni ndez llambat nė tė ngrysur, do tė djegė temjanin: njė temjan i vazhdueshėm pėrpara Zotit, pėr brezat e ardhshėm.
  3009Nuk do tė ofroni mbi tė as temjan tė huaj, as olokaust, as blatim; dhe mbi tė nuk do tė derdhni libacione.
  3010Dhe Aaroni do tė bėjė njė herė nė vit shlyerjen e mėkatit mbi brirėt e tij; me gjakun e flisė sė shlyerjes sė mėkatit do tė bėjė mbi tė shlyerjen njė herė nė vit, brez pas brezi. Do tė jetė gjė shumė e shenjtė, e shenjtė pėr Zotin.
  3011Zoti i foli akoma Moisiut, duke thėnė:
  3012Kur do tė bėsh llogarinė e bijve tė Izraelit, pėr regjistrimin e tyre, secili do t'i japė Zotit shpengimin e jetės sė tij, kur do tė numėrohen, me qėllim qė tė mos goditen nga ndonjė plagė, kur do tė bėsh regjistrimin e tyre.
  3013Kjo ėshtė ajo qė do tė japė secili nga ata qė paguajnė taksė: gjysmė sikli, simbas siklit tė shenjtėrores, (sikli ėshtė baras me njėzet gere), njė gjysmė sikli do tė jetė oferta qė duhet t'i bėhet Zotit.
  3014Kushdo qė do tė pėrfshihet nga regjistrimi, njėzet vjeē e lart, do t'i japė Zotit kėtė ofertė.
  3015I pasuri nuk do tė japė mė tepėr, as i varfėri mė pak se gjysmė sikli, kur do t'i bėhet kjo ofertė Zotit pėr tė shlyer fajet e jetės suaj.
  3016Do tė marrėsh, pra, nga djemtė e Izraelit kėto tė holla tė shėrbimit dhe do t'i pėrdorėsh pėr shėrbimin e ēadrės sė mbledhjes: kjo do tė jetė pėr bijtė e Izraelit njė kujtim para Zotit pėr tė bėrė shlyerjen pėr jetėn tuaj.
  3017Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:
  3018Do tė bėsh edhe njė legen prej bronzi, me bazėn e tij prej bronzi, pėr t'u larė; do ta vendosėsh midis ēadrės sė mbledhjes dhe altarit dhe do tė vėsh edhe ujė.
  3019Dhe aty Aaroni dhe bijtė e tij do tė lajnė duart dhe kėmbėt.
  3020Kur do tė hyjnė nė ēadrėn e mbledhjes, do tė lahen me ujė, qė tė mos vdesin; kėshtu edhe kur do t'i afrohen altarit pėr tė shėrbyer, pėr tė tymosur njė ofertė tė bėrė Zotit me anė tė zjarrit.
  3021Do tė lajnė duart dhe kėmbėt e tyre, qė tė mos vdesin. Ky do tė jetė njė rregull i pėrjetshėm, pėr atė dhe pėr pasardhėsit e tij, brez pas brezi.
  3022Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:
  3023Gjej edhe aromat mė tė mira: pesėqind sikla mirrė tė lėngėt, dyqind e pesėdhjetė, domethėnė gjysma, cinamon aromatik dhe dyqind e pesėdhjetė kanellė aromatike,
  3024pesėqind sikla, nė bazė tė siklit tė shenjtėrores, kasie dhe njė hin vaj ulliri.
  3025Me kėto tė pėrgatitėsh njė vaj pėr vajosjen e shenjtė, njė parfum tė prodhuar me artin e parfumierit: ky do tė jetė vaji i vajosjes sė shenjtė.
  3026Me tė do tė vajosėsh ēadrėn e mbledhjes dhe arkėn e dėshmisė,
  3027tryezėn dhe tė gjitha veglat e tij, shandanin dhe tė gjitha pėrdorėset e tij, altarin e temjanit,
  3028altarin e olokausteve dhe tė gjitha pėrdorėset e tij, legenin dhe bazėn e tij.
  3029Do tė shenjtėrosh kėshtu kėto gjėra dhe do tė jenė shumė tė shenjta; tė gjitha sendet qė u pėrkasin, do tė jenė tė shenjta.
  3030Do tė vajosėsh edhe Aaronin dhe bijtė e tij dhe do t'i shenjtėrosh, me qėllim qė tė mė shėrbejnė si priftėrinj.
  3031Pastaj do t'u flasėsh bijve tė Izraelit, duke u thėnė: Ky do tė jetė pėr mua njė vaj pėr vajosjen e shenjtė, brez pas brezi.
  3032Nuk do ta derdhni mbi mish njeriu dhe nuk do tė pėrgatisni tjetėr po ashtu; ai ėshtė i shenjtė, do tė jetė i shenjtė edhe pėr ju.
  3033Kushdo qė pėrgatit tė ngjashėm, apo kushdo qė e vė mbi njė tė huaj, do tė shfaroset nga populli i tij.
  3034Zoti i tha akoma Moisiut: Gjej disa aroma, storaks, guaska erėmira, galban, aroma me temjan tė kulluar, nė doza tė barabarta;
  3035do tė pėrgatitėsh me to njė parfum simbas artit tė parfumierit, njė parfum tė kripur, tė pastėr dhe tė shenjtė;
  3036do ta kthesh njė pjesė tė tij nė pluhur shumė tė hollė dhe do tė vendosėsh pak nga ai pėrpara dėshmisė nė ēadrėn e mbledhjes, ku unė do tė tė takoj: ai do tė jetė pėr ju njė gjė shumė e shenjtė.
  3037Por nga temjani qė ke pėr tė bėrė, nuk do tė pėrgatisni pėr veten tuaj me tė njėjtėn pėrbėrje; kjo do tė jetė pėr ty njė gjė e shenjtė kushtuar Zotit.
  3038Kushdo qė do tė pėrgatisė njė temjan tė kėtij lloji, do tė shfaroset nga populli i tij.
  3101Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:
  3102Shiko, unė e thirra me emėr Betsaleelin, birin e Urit, birin e Hurit, nga fisi i Judės;
  3103dhe e mbusha me Frymėn e Perėndisė, me dituri, me zgjuarėsi, me njohuri dhe ēdo shkathtėsi,
  3104qė tė jetė i aftė tė pėrgatisė vizatime artistike, tė punojė arin, argjendin dhe bronzin,
  3105pėr tė gdhendur gurė pėr t'u ngallmuar, pėr tė punuar drurin dhe pėr tė kryer ēdo lloj punimesh.
  3106Dhe ja, i dhashė pėr shok Oholiabin, tė birin e Ahisamakut, nga fisi i Danve; dhe shtiva dituri nė mendjen e tė gjithė njerėzve tė shkathėt, me qėllim qė tė mund tė bėjnė tė gjitha ato qė tė kam urdhėruar:
  3107ēadrėn e mbledhjes, arkėn e dėshmisė dhe pajtuesin qė ndodhet mbi tė, dhe tė gjitha orenditė e ēadrės,
  3108tryezėn dhe orenditė e saj, shandanin prej ari safi dhe tė gjitha pjesėt e tij, altarin e temjanit,
  3109altarin e olokausteve dhe tėrė veglat e tij, enėn e madhe dhe bazėn e saj,
  3110dhe rrobat e endura hollė me mjeshtėri, rrobat e shenjta pėr priftin Aaron dhe rrobat e bijve tė tij pėr tė shėrbyer si priftėrinj,
  3111vajin pėr vajosje dhe temjanin e parfumuar pėr vendin e shenjtė. Ata do tė veprojnė simbas tė gjithė urdhrave qė tė kam dhėnė ty.
  3112Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:
  3113Fol edhe me bijtė e Izraelit, duke u thėnė: Tregoni kujdes tė madh pėr tė respektuar tė shtunat e mia, sepse ėshtė njė shenjė midis meje dhe jush pėr tė gjithė brezat tuaj, nė mėnyrė qė tė njihni se unė jam Zoti qė ju shenjtėron.
  3114Do tė respektoni, pra, tė shtunėn, sepse ėshtė pėr ju njė ditė e shenjtė; kush e pėrdhos atė, do tė dėnohet me vdekje; kushdo qė bėn atė ditė ndonjė punė, do tė shfaroset nga gjiri i popullit tė tij.
  3115Do tė punohet gjashtė ditė; por dita e shtatė ėshtė e shtuna e pushimit, e shenjtė pėr Zotin; kushdo qė do tė bėjė ndonjė punė ditėn e shtunė do tė dėnohet me vdekje.
  3116Andaj bijtė e Izraelit do ta respektojnė tė shtunėn, duke e kremtuar atė brez pas brezi, si njė besėlidhje tė pėrjetshme.
  3117Ajo ėshtė njė shenjė e pėrjetshme midis meje dhe bijve tė Izraelit, sepse nė gjashtė ditė Zoti bėri qiellin dhe tokėn, dhe ditėn e shtatė pushoi dhe u shlodh.
  3118Kur Zoti mbaroi sė foluri me Moisiun nė malin Sinai, i dha dy pllaka tė dėshmisė, pllaka guri, tė shkruara me gishtin e Perėndisė.
  3201Por populli, duke parė qė Moisiu po vononte tė zbriste nga mali, u mblodh rreth Aaronit dhe i tha: Hajt tani, na bėj njė perėndi tė shkojė para nesh, sepse sa pėr Moisiun, njeriun qė na nxori nga vendi i Egjiptit, nuk dimė ēfarė i ka ndodhur.
  3202Aaroni iu pėrgjigj atyre: Hiqni unazat prej ari qė janė nė veshėt e grave tuaja, tė bijve tuaj, dhe tė bijave tuaja dhe m'i sillni mua.
  3203Kėshtu tėrė populli hoqi unazat prej ari qė kishin nė veshėt dhe ia ēoi Aaronit,
  3204i cili i mori nga duart e tyre dhe, mbasi i modeloi me daltė, bėri njė viē prej metali tė shkrirė. Atėherė ata thanė: O Izrael, ky ėshtė perėndia yt qė tė nxori nga vendi i Egjiptit!.
  3205Kur Aaroni pa kėtė, ngriti njė altar pėrpara tij dhe vuri kasnecė qė thanė: Nesėr do tė jetė festė pėr nder tė Zotit!.
  3206Tė nesėrmen ata u ngritėn herėt, ofruan olokauste dhe ēuan fli falėnderimi; populli u ul pėr tė ngrėnė e pėr tė pirė, pastaj u ngrit pėr tė dėfryer.
  3207Atėherė Zoti i tha Moisiut: Tani shko, zbrit, sepse populli yt, qė ti nxore nga vendi i Egjiptit, ėshtė korruptuar;
  3208u larguan shpejt, janė pėrdalė nga rruga qė unė e kisha urdhėruar tė ndiqte; bėri njė viē prej metali tė shkrirė, u pėrkul para tij, i ofroi flijime dhe tha: O Izrael, kjo ėshtė perėndia jote qė tė nxori nga vendi i Egjiptit.
  3209Zoti i tha akoma Moisiut: E pashė kėtė popull, dhe ja, ėshtė njė popull me qafė tė fortė.
  3210Mė lėr, pra, tė veproj, nė mėnyrė qė zemėrimi im tė ndizet kundėr tyre dhe t'i konsumoj; por nga ti do tė bėj njė komb tė madh.
  3211Atėherė Moisiu e luti Zotin, Perėndinė e tij, dhe i tha: Pse, o Zot, zemėrimi yt duhet tė ndizet kundėr popullit tėnd qė e nxore nga vendi i Egjiptit me fuqi tė madhe dhe me dorė tė fortė?
  3212Pse duhet qė Egjiptasit tė thonė: Ai i nxori pėr t'ju bėrė tė keq, qė tė vriten mbi malet dhe pėr t'i shfarosur nga faqja e dheut? Hiq dorė nga zemėrimi yt i zjarrtė dhe nga qėllimi yt pėr t'i bėrė keq popullit tėnd.
  3213Kujto Abrahamin, Isakun dhe Izraelin, shėrbėtorė tė tu, tė cilėve u je betuar mbi veten tėnde, duke u thėnė atyre: Unė do tė shumėzoj pasardhėsit tuaj si yjet e qiellit dhe do t'u jap pasardhėsve tuaj tėrė atė vend pėr tė cilin tė fola, dhe ata do ta zotėrojnė pėrjetė.
  3214Kėshtu Zoti ndryshoi mendim lidhur me tė keqen qė kishte thėnė se do t'i bėnte popullit tė tij.
  3215Atėherė Moisiu u kthye dhe zbriti nga mali me dy pllakat e dėshmisė nė duar, pllaka tė shkruara nga tė dy anėt, si pėrpara ashtu edhe prapa.
  3216Pllakat ishin vepėr e Perėndisė dhe shkrimi i tyre ishte shkrimi i Perėndisė, i gdhendur mbi pllakat.
  3217Por Jozueu, duke dėgjuar britmėn e popullit qė bėrtiste, i tha Moisiut: Ka njė zhurmė lufte nė kamp.
  3218Por ai u pėrgjigj: Kjo nuk ėshtė as njė britmė fitoreje, as njė britmė humbjeje; britma qė unė dėgjoj ėshtė e njerėzve qė kėndojnė.
  3219Si iu afrua kampit, pa viēin dhe vallet; atėherė Moisiu u ndez nga zemėrimi dhe ai i hodhi pllakat nga duart e tij dhe i theu nė kėmbėt e malit.
  3220Pastaj mori viēin qė ata kishin bėrė, e dogji nė zjarr dhe e bėri pluhur; pastaj e pėrhapi pluhurin nė ujė dhe ia dha pėr tė pirė bijve tė Izraelit.
  3221Pastaj Moisiu i tha Aaronit: Ēfarė tė ka bėrė ky popull, tė cilin e ke ngarkuar me njė mėkat kaq tė madh?.
  3222Aaroni u pėrgjigj: Zemėrimi i zotėrisė sime tė mos ndizet, ti vetė e njeh kėtė popull dhe e di qė ai ėshtė i prirur ndaj sė keqes.
  3223Ata mė kanė thėnė: Na bėj njė perėndi qė tė shkojė para nesh, sepse Moisiut, njeriut qė na nxori nga vendi i Egjiptit, nuk dimė se ēfarė i ka ndodhur.
  3224Atėherė unė u thashė atyre: Kush ka ar tė mos e mbajė me vete. Kėshtu ata ma dhanė mua dhe unė e hodha nė zjarr, dhe na doli ky viē.
  3225Kur Moisiu pa qė populli ishte pa fre (dhe Aaroni e kishte lėnė tė shfrenohej duke e ekspozuar nė turpin e armiqve tė tij),
  3226u ndal nė hyrje tė kampit dhe tha: Kushdo qė ėshtė me Zotin, le tė vijė tek unė!. Dhe tė gjithė bijtė e Levit u mblodhėn pranė tij.
  3227Dhe ai u tha atyre: Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: Secili prej jush tė vėrė shpatėn nė krahun e tij; kaloni dhe rikaloni nga njė hyrje e kampit nė tjetrėn, secili tė vrasė vėllanė e tij, mikun e tij, fqinjin e tij!.
  3228Bijtė e Levit bėnė ashtu siē u kishte thėnė Moisiu, dhe atė ditė ranė rreth tre mijė njerėz.
  3229Pastaj Moisiu tha: Shenjtėrohuni sot Zotit, qė ai t'ju japė njė bekim, sepse secili prej jush ka qėnė kundėr birit tė tij dhe vėllait tė tij.
  3230Tė nesėrmen Moisiu i tha popullit: Ju keni bėrė njė mėkat tė madh; por tani unė do tė ngjitem tek Zoti; ndofta do tė mund tė bėj shlyerjen pėr mėkatin tuaj.
  3231Moisiu u kthye, pra, te Zoti dhe tha: Medet, ky popull ka kryer njė mėkat tė madh dhe ka bėrė pėr vete njė perėndi prej ari.
  3232Megjithatė tani, tė lutem, falua mėkatin e tyre; pėrndryshe, mė fshi nga libri yt qė ke shkruar!.
  3233Por Zoti iu pėrgjegj Moisiut: Atė qė ka bėrė mėkat kundėr meje, atė do ta fshij nga libri im!
  3234Tani shko, ēoje popullin ku tė kam thėnė. Ja, Engjėlli im do tė shkoj para teje, por ditėn qė do tė vij pėr t'i dėnuar, do t'i dėnoj pėr mėkatin e tyre.
  3235Kėshtu Zoti goditi popullin, sepse kishte bėrė viēin qė Aaroni kishte modeluar.
  3301Zoti i tha Moisiut: Shko, ngjitu qė kėtej, ti sė bashku me popullin qė nxore nga vendi i Egjiptit, drejt vendit, qė u premtova me betim Abrahamit, Isakut dhe Jakobit, duke u thėnė: Unė do t'ua jap pasardhėsve tė tu.
  3302Unė do tė dėrgoj njė Engjėll para teje dhe do t'i dėboj Kananejtė, Amorejtė, Hitejtė, Perezejtė, Hivejtė dhe Jebusejtė.
  3303Ngjitu drejt vendit ku rrjedh qumėsht dhe mjaltė, sepse unė do tė ngjitem bashkė me ty, sepse je njė popull me qafė tė fortė, dhe nuk dua tė tė shfaros rrugės.
  3304Kur populli dėgjoi kėto fjalė tė kobshme, ndjeu njė hidhėrim tė thellė, dhe askush nuk vuri stolitė e tij.
  3305Nė fakt Zoti i kishte thėnė Moisiut: U thuaj bijve tė Izraelit: Ju jeni njė popull me qafė tė fortė; nė qoftė se unė do tė ngjitesha edhe pėr njė ēast tė vetėm nė mesin tėnd, do tė tė konsumoja! Prandaj tani hiqi stolitė e tua dhe kėshtu unė do tė di ēfarė duhet tė bėj me ty.
  3306Kėshtu bijtė e Izraelit i hoqėn stolitė e tyre, qė nga nisja e tyre nga mali Horeb e tutje.
  3307Pastaj Moisiu mori ēadrėn dhe e ngriti jashtė kampit, larg tij dhe e quajti tenda e mbledhjes; kushdo qė kėrkonte Zotin, dilte drejt ēadrės sė mbledhjes, qė ndodhej jashtė kampit.
  3308Kur Moisiu dilte pėr tė shkuar nė ēadėr, tėrė populli ngrihej, dhe secili rrinte mė kėmbė nė hyrje tė ēadrės sė vet dhe ndiqte me sy Moisiun, deri sa ai tė hynte nė ēadėr.
  3309Dhe kur Moisiu hynte nė tendė, shtylla e resė zbriste dhe ndalej nė hyrje tė saj, dhe Zoti fliste me Moisiun.
  3310Tėrė populli e shihte shtyllėn e resė sė ndaluar nė hyrjen e ēadrės; kėshtu tėrė populli ngrihej dhe secili pėrkulej nė hyrje tė ēadrės sė vet.
  3311Kėshtu Zoti fliste me Moisiun ballė pėr ballė, ashtu si njė njeri flet me mikun e tij; pastaj Moisiu kthehej nė kamp. Por Jozueu, biri i Nunit, zbatuesi i tij i ri, nuk largohej nga ēadra.
  3312Pastaj Moisiu i tha Zotit: Pa shiko, ti mė thua: Bėj qė ky popull tė ngjitet. Por ti nuk mė ke thėnė cilin do tė dėrgosh me mua. Megjithatė ke thėnė: Unė tė njoh personalisht dhe ke gjetur hir nė sytė e mi.
  3313Prandaj tani, qė mė ke me sy tė mirė, mė bėj tė njohura rrugėt e tua, qė tė kem mundėsi tė tė njoh dhe tė fitoj hir nė sytė e tu. Merr parasysh gjithashtu se ky komb ėshtė populli yt.
  3314Zoti u pėrgjigj: Prania ime do tė shkojė me ty, dhe unė do tė tė jap pushim.
  3315Atėherė Moisiu i tha: Nė qoftė se prania jote nuk vjen me mua, mos na nis qė kėtej.
  3316Si do tė mund tė njihet tani qė unė dhe populli yt, kemi gjetur hir nė sytė e tu? Ndofta kjo ndodh sepse ti vjen me ne? Kėshtu unė dhe populli yt do tė dallohemi nga tėrė popujt qė jetojnė mbi faqen e dheut.
  3317Zoti i tha Moisiut: Do ta bėj edhe kėtė gjė qė ke kėrkuar, sepse ti ke gjetur hir nė sytė e mi dhe tė njoh personalisht.
  3318Atėherė Moisiu tha: Tregomė lavdinė tėnde!.
  3319Zoti iu pėrgjigj: Unė do tė bėj qė tė kalojė para teje gjithė mirėsia ime dhe do tė shpall emrin e Zotit para teje. Do tė fal atė qė do tė fal dhe do tė mėshiroj atė qė do tė mėshiroj.
  3320Dhe tha akoma: Ti nuk mund tė shikosh fytyrėn time, sepse asnjė njeri nuk mund tė mė shikojė dhe tė jetojė.
  3321Pastaj Zoti tha: Ja njė vend afėr meje; ti do tė rrish mbi shkėmbin;
  3322dhe ndėrsa do tė kalojė lavdia ime, unė do tė tė vė nė njė tė ēarė tė shkėmbit dhe do tė tė mbuloj me dorėn time, deri sa tė kem kaluar;
  3323pastaj do ta tėrheq dorėn dhe ti do tė mė shikosh nga kurrizi; por fytyra ime nuk mund tė shihet.
  3401Zoti i tha Moisiut: Preji dy pllaka guri ashtu si tė parat; dhe unė do tė shkruaj mbi pllakat fjalėt qė ishin mbi pllakat e para qė theve.
  3402Kėshtu ji gati nė mėngjes dhe ngjitu nė mėngjes nė malin Sinai, dhe qėndro aty afėr meje nė majė tė malit.
  3403Askush tė mos ngjitet bashkė me ty dhe tė mos duket asnjeri nė tėrė malin; as kope me bagėti tė imėt a tė trashė pėrreth kėtij mali.
  3404Kėshtu Moisiu preu dy pllaka guri, si tė parat; u ngrit herėt nė mėngjes dhe u ngjit nė malin Sinai ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti, dhe mori nė dorė tė dyja pllakat prej guri.
  3405Atėherė Zoti zbriti nė renė dhe u ndal aty pranė tij, dhe shpalli emrin e Zotit.
  3406Dhe Zoti kaloi pranė tij dhe thirri: Zoti, Perėndia i pėrjetshėm, i mėshirshėm dhe i dhembshur, i ngadalshėm nė zemėrim, i pasur nė mirėsi dhe nė besnikėri,
  3407qė pėrdor mėshirėn pėr mijėra njerėz, qė fal padrejtėsinė, shkeljet dhe mėkatin por nuk e lė tė pandėshkuar fajtorin, dhe qė viziton padrejtėsinė e etėrve mbi bijtė dhe mbi bijtė e bijve deri nė brezin e tretė dhe tė katėrt.
  3408Dhe Moisiu nxitoi tė pėrkulet deri nė tokė, dhe adhuroi.
  3409Pastaj tha: O Perėndi, nė rast se kam gjetur hir nė sytė e tu, eja nė mes nesh, sepse ky ėshtė njė popull me qafė tė fortė; na fal padrejtėsinė tonė dhe mėkatin tonė, dhe na merr si trashėgiminė tėnde.
  3410Zoti u pėrgjigj: Ja, unė po bėj njė besėlidhje: Do tė bėj para gjithė popullit mrekulli, qė nuk janė bėrė kurrė mbi tė gjithė dheun dhe nė asnjė komb tjetėr; dhe tėrė populli nė mes tė tė cilit
  3411Kqyr atė qė po tė urdhėroj sot: Ja unė do t'i dėboj para teje Amorejtė, Kananejtė, Hitejtė, Perezejtė, Hivejtė dhe Jebusejtė.
  3412Ruhu se bėn ndonjė aleancė me banorėt e vendit nė tė cilin ke pėr tė vajtur, me qėllim qė tė mos jetė njė grackė pėr ty;
  3413por rrėzo altarėt e tyre, copėto shtyllat e tyre tė shenjta dhe rrėzo shėmbėlltyrat e tyre,
  3414sepse nuk do t'i pėrulesh njė perėndi tjetėr, sepse Zoti, emri i tė cilit ėshtė Xhelozi, ėshtė njė Perėndi xheloz.
  3415Mos bėj asnjė aleancė me banorėt e vendit sepse, kur ata kurvėrohen te idhujt e tyre dhe ofrojnė fli idhujve tė tyre, ndokush prej tyre tė fton dhe ti ha nga flitė e tyre,
  3416dhe merr nga bijat e tyre pėr bijtė e tu, dhe vajzat e tyre tė kurvėrohen te idhujt e tyre dhe t'i shtyjnė bijtė e tu tė kurvėrohen te idhujt e tyre.
  3417Nuk do tė bėsh idhull me metal tė shkrirė.
  3418Do tė kremtosh festėn e tė ndormeve. Shtatė ditė me radhė do tė hash bukė pa maja, ashtu siē tė kam urdhėruar nė kohėn e caktuar, nė muajin e Abibit, sepse nė muajin e Abibit ti ke dalė nga Egjipti.
  3419Kushdo qė ēel barkun ėshtė imi; ėshtė imja ēdo pjellė e parė mashkull tė tė gjithė bagėtisė sate, qoftė e trashė ose e imėt.
  3420Do tė shpengosh me njė qengj pjellėn e parė mashkull tė gomarit; po tė jetė se nuk do ta shpengosh, do t'i thyesh qafėn. Do tė shpengosh edhe ēdo tė parėlindur tė bijve tė tu. Asnjeri nuk do tė paraqitet para meje duarbosh.
  3421Do tė punosh gjashtė ditė; por ditėn e shtatė do tė pushosh: do tė pushosh edhe nė kohėn e lėrimit dhe tė korrjes.
  3422Do tė kremtosh festėn e javėve, domethėnė, tė prodhimit tė parė tė korrjes sė grurit dhe festėn e tė vjelave nė fund tė vitit.
  3423Tri herė nė vit do tė paraqitet ēdo mashkull i juaj para Perėndisė, Zotit, Perėndisė tė Izraelit.
  3424Sepse unė do tė dėboj kombe para teje dhe do tė zgjeroj kufijtė e tu, dhe askush nuk do tė dėshirojė vendin tėnd, kur do tė ngjitesh tri herė nė vit, pėr tė dalė pėrpara Zotit, Perėndisė tėnd.
  3425Nuk do tė ofrosh me bukė tė mbrujtur gjakun e viktimės sė flijuar pėr mua; flia e festės sė Pashkės nuk do tė lihet deri nė mėngjes.
  3426Do tė ēosh nė shtėpinė e Zotit, Perėndisė tėnd, prodhimet e para tė fryteve tė tokės sate. Nuk do ta gatuash kecin nė qumėshtin e nėnės sė tij.
  3427Pastaj Zoti i tha Moisiut: Shkruaji kėto fjalė, sepse mbi bazėn e kėtyre fjalėve kam pėrfunduar njė aleancė me ty dhe me Izraelin.
  3428Kėshtu Moisiu mbeti aty me Zotin dyzet ditė dhe dyzet net; nuk hėngri bukė as piu ujė. Dhe Zoti shkroi mbi pllakat fjalėt e besėlidhjes, dhjetė urdhėrimet.
  3429Por Moisiu, kur zbriti nga mali i Sinait (duke zbritur nga mali Moisiu kishte nė dorė dy pllakat e dėshmisė), nuk e dinte qė lėkura e fytyrės sė tij qe bėrė rrėzėllyese, sepse kishte qenė tė fliste me Zotin.
  3430Kėshtu, kur Aaroni dhe tėrė bijtė e Izraelit panė Moisiun, ja, qė lėkura e fytyrės sė tij ishte rrėzėllyese dhe ata kishin frikė t'i afroheshin atij.
  3431Por Moisiu i thirri dhe Aaroni dhe tėrė krerėt e asamblesė u rikthyen tek ai, dhe Moisiu u foli atyre.
  3432Pastaj, tėrė bijtė e Izraelit u afruan, dhe ai i urdhėroi tė bėnin tė gjitha ato qė Zoti i kishte thėnė nė malin Sinai.
  3433Mbasi Moisiu mbaroi sė foluri me ta, vuri njė vel mbi fytyrėn e tij.
  3434Por kur Moisiu hynte pėrpara Zotit pėr tė biseduar me atė, hiqte velin deri sa tė dilte jashtė; duke dalė jashtė, u tregonte bijve tė Izraelit ato qė e kishin urdhėruar tė bėnte.
  3435Bijtė e Izraelit, duke parė fytyrėn e Moisiut, shihnin se lėkura e tij rrėzėllente; pastaj Moisiu vinte pėrsėri velin mbi fytyrėn e tij, deri sa hynte tė fliste me Zotin.
  3501Moisiu thirri asamblenė e bijve tė Izraelit dhe u tha atyre: Kėto janė gjėrat qė Zoti mė ka urdhėruar tė bėj.
  3502Do tė punohet gjashtė ditė, por dita e shtatė do tė jetė pėr ju njė ditė e shenjtė, njė e shtunė pushimi, e shenjtėruar ndaj Zotit. Kushdo qė bėn ndonjė punė atė ditė do tė dėnohet me vdekje.
  3503Nuk do tė ndizni zjarr nė asnjė prej banesave tuaja ditėn e shtunė.
  3504Pastaj Moisiu i foli tėrė asamblesė sė bijve tė Izraelit dhe tha: Kjo ėshtė ajo qė Zoti ka urdhėruar, duke thėnė:
  3505Merrni ndėrmjet jush njė ofertė pėr Zotin; kushdo qė ka zemėr bujare do t'i ēojė njė ofertė Zotit: ar, argjend dhe bronz,
  3506stofa ngjyrė vjollce, tė purpurta ose flakė tė kuqe, li tė hollė dhe lesh dhie,
  3507lėkura dashi tė ngjyera nė tė kuq, lėkura baldose dhe dru tė akacies,
  3508vaj pėr ndriēim tė shandanit dhe aroma pėr vajin e vajosjes dhe pėr temjanin aromatik,
  3509gurė oniksi dhe gurė pėr t'u ngallmuar mbi efodin dhe pektoralin.
  3510Kushdo ndėrmjet jush qė ėshtė i aftė, le tė vijė dhe tė bėjė tėrė ato gjėra qė Zoti ka urdhėruar:
  3511tabernakullin, ēadrėn e tij dhe mbulesėn, kapėset, dėrrasat, traversat, shtyllat dhe bazat e tij,
  3512arkėn, shtizat e saj, pajtuesin dhe velin e mbulesės sė arkės,
  3513tryezėn dhe shtizat e saj, tėrė veglat e saj dhe bukėn e paraqitjes;
  3514shandanin pėr dritė dhe veglat e tij, llambat e tij dhe vajin pėr ndriēim tė shandanit;
  3515altarin e temjanit dhe shtizat e tij, vajin e vajosjes, temjanin aromatik dhe perden e hyrjes nė tabernakull,
  3516altarin e olokausteve me grilėn e tij prej bronzi, shtizat dhe tėrė veglat e tij, legenin dhe bazėn e tij,
  3517perdet e oborrit, shtyllat e tij dhe bazat e tyre, dhe perdja e hyrjes nė oborr;
  3518kunjat e tabernakullit, kunjat e oborrit dhe litarėt e tyre;
  3519rrobat e punuara hollė pėr tė bėrė shėrbimin nė vendin e shenjtė, rrobat e shenjta pėr priftin Aaron dhe rrobat e bijve tė tij qė tė shėrbejnė si priftėrinj.
  3520Atėherė gjithė asambleja e bijve tė Izraelit u largua nga prania e Moisiut.
  3521Kėshtu tėrė ata qė ishin tė shtyrė nga zemra e tyre dhe tėrė ata qė ishin tė shtyrė nga fryma e tyre, erdhėn pėr t'i sjellė ofertėn e tyre Zotit pėr veprėn e ēadrės sė mbledhjes, pėr tė gjitha shėrbimet e tij dhe pėr rrobat e shenjta.
  3522Erdhėn burra dhe gra, ata qė kishin zemėr bujare, dhe sollėn me vete kapėse, vathė, unaza me vulė dhe byzylykė, lloj lloj xhevahiresh prej ari; gjithkush i solli ndonjė ofertė prej ari Zotit.
  3523Dhe tė gjithė ata qė kishin stofa ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe, ose li tė hollė, apo lesh dhie, ose lėkura dashi me ngjyrė tė kuqe, ose lėkurė baldose, i sollėn.
  3524Kushdo qė mund tė bėnte njė ofertė prej argjendi o prej bronzi, e solli ofertėn e shenjtėruar pėr Zotin; dhe kushdo qė kishte dru prej akacieje pėr ndonjė punė tė caktuar pėr shėrbimin, e solli.
  3525Tė gjitha gratė e zonja torėn me duart e tyre dhe prunė fillin ngjyrė vjollcė, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, si dhe li tė hollė.
  3526Dhe tė gjitha gratė qė ishin tė shtyra nga zemra e tyre dhe kishin zhdėrvjelltėsi, torėn lesh dhie.
  3527Krerėt e popullit sollėn gurė oniksi dhe gurė pėr t'u ngallmuar nė efodin dhe nė pektoralin,
  3528aroma dhe vaj pėr ndriēim tė shandanit, vaj pėr vajosjen dhe pėr temjanin aromatik.
  3529Tė gjithė bijtė e Izraelit, burra e gra, qė ishin tė shtyrė nga zemra pėr t'i ēuar diēka pėr tėrė veprėn qė Zoti kishte urdhėruar tė bėnin me anė tė Moisiut, i ēuan Zotit oferta vullnetare.
  3530Moisiu u tha bijve tė Izraelit: Shikoni, Zoti i thirri me emėr Betsaleelin, birin e Urit, birin e Hurit, nga fisi i Judės,
  3531dhe e mbushi me Frymėn e Perėndisė, me dituri, me zgjuarsi, me njohuri dhe me gjithfarė aftėsish,
  3532qė tė mund tė krijojė vizatime artistike, tė punojė arin, argjendin dhe bronzin,
  3533tė gdhendė gurė pėr t'u ngallmuar, pėr tė punuar drurin dhe pėr tė kryer ēdo lloj punimi artistik.
  3534I ka shtėnė gjithashtu nė zemėr aftėsinė pėr tė mėsuar tė tjerėt, atij dhe Oholiabit, birit tė Ahisamakut, nga fisi i Danve.
  3535I mbushi me diturinė e zemrės pėr tė kryer gjithfarė punimesh tė gdhendėsit, tė vizatuesit, tė qėndistarit dhe tė endėsit, nė ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe, dhe prej liri tė hollė, i aftė pėr tė kryer ēdo lloj punimi dhe pėr tė krijuar vizatime artistike.
  3601Tani Betsaleeli dhe Oholiabi si dhe tė gjithė njerėzit e aftė, tė cilėt Zoti i ka pajisur me dituri dhe zgjuarsi pėr tė kryer tė gjitha punimet pėr shėrbimin e shenjtėrores, kanė pėr tė vepruar sipas urdhrave tė Zotit.
  3602Moisiu thirri, pra, Betsaleelin dhe Oholiabin dhe tė gjithė njerėzit e urtė nga zemra, tė cilėt shtyheshin nga zemra pėr t'i hyrė punės dhe pėr ta kryer atė.
  3603Dhe ata morėn nga Moisiu tė gjitha ofertat e sjella nga bijtė e Izraelit pėr punimet pėr ndėrtimin e shenjtėrores dhe kryerjen e tyre. Por ēdo mėngjes bijtė e Izraelit vazhdonin t'i sillnin Moisiut oferta vullnetare.
  3604Atėherė tė gjithė njerėzit e aftė qė kryenin punime tė ēfarėdo lloji nė shenjtėrore, duke lėnė secili punėn qė bėnte, erdhėn
  3605dhe i folėn Moisiut, duke thėnė: Populli po sjell shumė mė tepėr nga sa nevojitet pėr tė kryer punimet qė Zoti ka urdhėruar tė bėhen.
  3606Atėherė Moisiu dha kėtė urdhėr qė u shpall nėpėr kamp, duke thėnė: Asnjė burrė dhe asnjė grua tė mos bėjė mė ndonjė ofertė pėr shenjtėroren. Kėshtue ndaluan popullin tė sillte tjetėr material.
  3607Sepse materiali qė kishin mjaftonte pėr tė gjitha punimet qė kishin pėr tė bėrė, madje tepronte.
  3608Tėrė njerėzit e aftė, midis atyre qė punonin pėr ndėrtimin e tabernakullit, bėnė dhjetė pėlhura prej liri tė hollė tė pėrdredhur dhe me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe; ai i bėri me kerubinė tė punuar artistikisht.
  3609Ēdo pėlhurė kishte njė gjatėsi dhe njė gjerėsi prej katėr kubitėsh; tė gjitha pėlhurat kishin tė njėjtėn masė.
  3610Ai bashkoi pesė pėlhura, dhe bashkoi gjithashtu pesė pėlhurat e tjera.
  3611Dhe bėri sythe ngjyrė vjollce mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė parė tė pėlhurave; bėri tė njėjtėn gjė nė buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė dytė.
  3612Ai bėri pesėdhjetė sythe mbi pėlhurėn e parė dhe bėri gjithashtu pesėdhjetė sythe mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė dytė; sythet korrespondonin njėri me tjetrin.
  3613Dhe bėri edhe pesėdhjetė kapėse ari dhe bashkoi pėlhurat njėrėn me tjetrėn me anė tė kapėseve; kėshtu tabernakulli pėrbėnte njė tė tėrė.
  3614Ai bėri gjithashtu pėlhura me leshin e dhive, qė tė shėrbenin si ēadra mbi tabernakullin; ai bėri njėmbėdhjetė nga kėto pėlhura.
  3615Ēdo pėlhurė kishte njė gjatėsi prej tridhjetė kubitėsh, dhe njė gjerėsi prej katėr kubitėsh; tė njėmbėdhjetė pėlhurat kishin tė njėjtėn masė.
  3616Ai bashkoi pesė pėlhura nga njėra anė dhe gjashtė pėlhura nga ana tjetėr.
  3617Bėri gjithashtu pesėdhjetė sythe mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė parė tė pėlhurave dhe pesėdhjetė sythe mbi buzėn e perdes sė jashtme tė serisė sė dytė.
  3618Dhe bėri pesėdhjetė kapėse prej bronzi pėr ta bashkuar ēadrėn, me qėllim qė tė pėrbėnte njė tė tėrė.
  3619Bėri gjithashtu pėr ēadrėn njė mbulesė me lėkura dashi tė ngjyera me tė kuq, dhe mbi tė njė mbulesė me lėkura baldosash.
  3620Pastaj bėri pėr tabernakullin dėrrasat prej druri tė akacies, tė vendosura mė kėmbė.
  3621Gjatėsia e njė dėrrase ishte dhjetė kubitė dhe gjerėsia e saj njė kubit e gjysmė.
  3622Ēdo dėrrasė kishte dy kllapa pėr tė bashkuar njėrėn dėrrasė me tjetrėn; kėshtu ai veproi pėr tė gjitha dėrrasat e tabernakullit.
  3623Pastaj ai bėri dėrrasat pėr tabernakullin: njėzet dėrrasa pėr krahun jugor;
  3624dhe bėri dyzet baza prej argjendi nėn njėzet dėrrasat: dy baza poshtė ēdo dėrrase pėr tė dy kllapat e veta.
  3625Dhe pėr anėn e dytė tė tabernakullit, anėn veriore, ai bėri njėzet dėrrasa,
  3626me dyzet bazat e tyre prej argjendi, dy baza nėn ēdo dėrrasė.
  3627Pėr pjesėn e pasme tė tabernakullit, nė drejtim tė perėndimit, ai bėri gjashtė dėrrasa.
  3628Bėri gjithashtu dy dėrrasa pėr tė dy qoshet e pasme tė tabernakullit.
  3629Kėto ēiftoheshin poshtė dhe ishin bashkuar lart me njė unazė. Kėshtu veproi pėr tė dy dėrrasat, qė ndodheshin nė tė dy qoshet.
  3630Kishte, pra, tetė dėrrasa me bazat e tyre prej argjendi: gjashtėmbėdhjetė baza, dy baza nėn ēdo dėrrasė.
  3631Bėri gjithashtu disa traversa prej druri tė akacies: pesė pėr dėrrasat e njėrit krah tė tabernakullit,
  3632pesė traversa pėr dėrrasat e krahut tjetėr tė tabernakullit, dhe pesė traversa pėr dėrrasat e pjesės sė pasme tė tabernakullit, nė perėndim.
  3633Pastaj bėri qė traversa e qendrės tė kalonte nė mes tė dėrrasave, nga njėra anė nė tjetrėn.
  3634I veshi pastaj dėrrasat me ar dhe i bėri prej ari unazat e tyre nga do tė kalonin traversat, dhe i veshi me ar traversat.
  3635Bėri gjithashtu velin me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe me li tė hollė tė pėrdredhur me kerubinė tė punuar artistikisht;
  3636Bėri pėr tė katėr shtylla prej druri tė akacies me grremēat e tyre prej ari; dhe shkriu pėr shtyllat katėr baza prej argjendi.
  3637Dhe bėri pėr hyrjen e ēadrės njė perde prej filli ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe prej liri tė hollė tė pėrdredhur, shkurt puna e njė qėndistari.
  3638Bėri gjithashtu pesė shtyllat e saj sė bashku me grremēat e tyre i veshi me ar kapitelet dhe dėrrasat e tyre; por pesė bazat e tyre ishin prej bronzi.
  3701Pastaj Betsaleeli bėri arkėn prej druri tė akacies, ajo ishte e gjatė dy kubitė e gjysmė, e gjerė njė kubit dhe e lartė njė kubit e gjysmė.
  3702E veshi me ar safi nga brenda dhe nga jashtė, dhe i bėri njė kurorė qė i vinte rrotull.
  3703Shkriu pėr kėtė qėllim katėr unaza prej ari dhe i vuri nė katėr kėmbėt e saj: dy unaza nga njėra anė dhe dy unaza nga ana tjetėr.
  3704Bėri edhe disa shtiza me dru akacieje dhe i veshi me ar.
  3705Pastaj i kaloi shtizat nėpėr unazat, qė ishin anėve tė arkės dhe qė shėrbenin pėr ta mbartur atė.
  3706Bėri edhe njė pajtues prej ari safi, tė gjatė dy kubitė e gjysmė dhe tė gjerė njė kubit e gjysmė.
  3707Bėri edhe dy kerubinė prej ari; kėto u punuan me ēekiē nė tė dy skajet e pajtuesit:
  3708njė kerubin nė njėrin skaj dhe njė kerubin nė skajin tjetėr; kerubinėt i bėri njėsh me pajtuesin nė tė dy skajet e tij.
  3709Kerubinėt i kishin krahėt e hapura lart, nė mėnyrė qė tė mbulonin pajtuesin me krahėt e tyre; ishin kthyer njėri ndaj tjetrit, ndėrsa fytyrat e kerubinėve ishin kthyer nga pajtuesi.
  3710Bėri edhe tryezėn me dru tė akacies me gjatėsi dy kubitė, gjerėsi njė kubit dhe njė lartėsi njė kubit e gjysmė.
  3711E veshi me ar safi dhe i bėri rreth e rrotull njė kurorė prej ari.
  3712Dhe i bėri rreth e qark njė buzė tė lartė sa pėllėmba e dorės dhe rreth e rrotull kėsaj buze bėri njė kurorė prej ari.
  3713Dhe pėr kėtė qėllim derdhi katėr unaza ari dhe i vuri unazat nė tė katėr qoshet, qė janė nė katėr kėmbėt e tryezės.
  3714Unazat ishin afėr buzės pėr tė kaluar nėpėr to shtizat e caktuara pėr tė mbartur tryezėn.
  3715I bėri shtizat me dru tė akacies dhe i veshi me ar; ato do tė shėrbenin pėr ta mbartur tryezėn.
  3716I bėri edhe orenditė qė do tė viheshin mbi tryezė prej ari safi: pjatat e tij, gotat e tij, filxhanėt e tij, kupat e tij me tė cilėt bėhen libacionet.
  3717Edhe shandanin e bėri me ar safi; e punuan me ēekiē; kėmba, trungu, kupat, mollėt dhe lulet e tij pėrbėnin tė gjitha njė tėrėsi tė vetme.
  3718Nga anėt e tij dilnin gjashtė krahė: tre krahė tė shandanit nga njė anė dhe tre krahė tė shandanit nga ana tjetėr;
  3719mbi njėrin krah kishte tri kupa nė formė bajameje, me njė mollė dhe njė lule; nė krahun tjetėr tri kupa nė formė tė bajames me njė mollė dhe njė lule. E njėjta gjė ndodhte pėr tė gjashtė krahėt qė dilnin nga shandani.
  3720Dhe nė trungun e shandanit kishte katėr kupa nė formė tė bajames, me mollėt dhe lulet e tyre.
  3721Kishte njė mollė poshtė dy krahėve tė para qė dilnin prej tij, njė mollė poshtė dy krahėve tė tjerė qė dilnin prej tij, dhe njė mollė poshtė dy krahėve tė fundit qė dilnin prej tij; kėshtu ishte pėr tė gjashtė krahėt qė dilnin nga shandani.
  3722Kėto mollė dhe kėto krahė pėrbėnin njė tė tėrė tė vetme me shandanin; gjithēka ishte prej ari safi tė punuar me ēekiē.
  3723Ai i bėri gjithashtu shtatė llambat e tij, zbrazėsit dhe mbajtėsit e tyre, me ar safi.
  3724Pėr tė bėrė shandanin dhe tė gjitha pjesėt e tij pėrdori njė talent ari tė pastėr.
  3725Pastaj bėri altarin e temjanit me dru tė akacies; ishte i gjatė njė kubit dhe i gjerė njė kubit; ishte katror dhe kishte njė lartėsi prej dy kubitėsh; brirėt e tij pėrbėnin njė tė tėrė tė vetme me tė.
  3726E veshi me ar safi: pjesėn e tij tė sipėrme, anėt e tij rreth e qark dhe brirėt e tij; dhe i bėri rreth e rrotull njė kurorė prej ari.
  3727I bėri edhe dy unaza ari, nėn kurorė, nė tė dy krahėt e tij; i vuri nė tė dy krahėt pėr tė kaluar shtizat. Kėto shtiza shėrbenin pėr ta mbartur atė.
  3728Dhe i bėri shtizat prej druri tė akacies dhe i veshi me ar.
  3729Pastaj pėrgatiti vajin e shenjtė pėr vajosjen dhe temjanin aromatik, tė pastėr, simbas artit tė parfumierit.
  3801Pastaj bėri altarin e olokausteve prej druri tė akacies, i gjatė pesė kubitė dhe i gjerė po pesė kubitė; ishte katror dhe i lartė tre kubitė.
  3802Nė tė katėr qoshet e tij bėri disa brirė, qė pėrbėnin njė tė tėrė me tė, dhe e veshi me bronz.
  3803Bėri gjithashtu tė gjitha pėrdorėset e altarit: enėt pėr hirin, lopatat e vogla, legenat, mashat dhe mangallet; tė gjitha veglat e tij i bėri prej bronzi.
  3804Dhe bėri pėr altarin njė grilė prej bronzi nė formėn e njė rrjete nėn kornizėn, nė pjesėn e poshtme nė mėnyrė qė rrjeta tė ndodhej nė gjysmėn e lartėsisė sė altarit.
  3805Derdhi katėr unaza pėr tė katėr cepat e grilės prej bronzi, me qėllim qė tė kalonin shtizat.
  3806Pastaj i bėri shtizat prej druri tė akacies dhe i veshi me bronz.
  3807Pas kėsaj i kaloi shtizat nėpėr unazat qė ndodheshin anėve tė altarit, me tė cilat do tė mbartej: e ndėrtoi me dėrrasa dhe bosh nga brenda.
  3808Pastaj bėri legenin prej bronzi dhe bazėn e tij prej bronzi, duke pėrdorur pasqyrat e grave qė vinin pėr tė bėrė shėrbime nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes.
  3809Pastaj bėri oborrin: nga ana e Negevit, nė drejtim tė jugut, perdet e oborrit ishin prej liri tė hollė tė pėrdredhur dhe me njė gjatėsi prej njėqind kubitėsh,
  3810dhe kishin njėzet shtyllat e tyre dhe njėzet bazat e tyre prej bronzi; grremēat e shtyllave dhe shtizat e tyre ishin prej argjendi.
  3811Nė krahun verior kishte njėqind kubitė perde me njėzet shtyllat e tyre dhe njėzet bazat e tyre prej bronzi; grremēat e shtyllave dhe shtizat e tyre ishin prej argjendi.
  3812Nė krahun perėndimor kishte pesėdhjetė kubitė perde me dhjetė shtyllat dhe dhjetė bazat e tyre; grremēat e shtyllave dhe shtizat e tyre ishin prej argjendi.
  3813Pėrpara, nga ana e lindjes, kishte pesėdhjetė kubitė:
  3814nga njėri krah kishte pesėdhjetė kubitė perde, me tri shtyllat dhe tri bazat e tyre;
  3815dhe nga ana tjetėr (si kėtej ashtu dhe matanė portės sė hyrjes nė oborr) kishte pesėmbėdhjetė kubitė perde, me tri shtyllat dhe tri bazat e tyre.
  3816Tė gjitha perdet rreth oborrit ishin prej liri tė hollė tė pėrdredhur;
  3817bazat e shtyllave ishin prej bronzi, grremēat e shtyllave dhe shtizat e tyre ishin prej argjendi, kapitelet e shtyllave ishin tė veshura me argjend dhe tė gjitha shtyllat e oborrit ishin tė lidhura me disa shtiza argjendi.
  3818Perdja pėr hyrjen nė oborr ishte e qėndisur, me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe tė kuq tė ndezur, dhe me li tė pėrdredhur; kishte njė gjatėsi prej njėzet kubitėsh, njė lartėsi prej pesė kubitėsh, dhe korrespondonte me perdet e oborrit.
  3819Kishte katėr shtylla me katėr bazat e tyre prej bronzi; grremēat e tyre ishin prej argjendi dhe kapitelet e tyre dhe shtizat e tyre ishin tė veshura me argjend.
  3820Tė gjitha kunjat e tabernakullit dhe tė rrethojės sė oborrit ishin prej bronzi.
  3821Kjo ėshtė lista e sendeve tė tabernakullit, tė tabernakullit tė dėshmisė, qė u renditėn me urdhėr tė Moisiut, pėr shėrbimin e Levitėve, nėn drejtimin e Ithamarit, birit tė priftit Aaron.
  3822Betsaleeli, bir i Urit, bir i Hurit, nga fisi i Judės, bėri tė gjitha ato qė i kishte urdhėruar Zoti Moisiut,
  3823duke pasur me vete Oholiabin, birin e Ahisamakut, nga fisi i Danit, gdhendės, vizatues dhe qėndistar i stofave ngjyrė vjollcė, tė purpurta, tė kuqe tė ndezur dhe prej liri tė hollė.
  3824Gjithė ari i pėrdorur pėr tė gjitha punimet pėr vendin e shenjtė, domethėnė ari i ofertave, qe njėzet e nėntė talente dhe shtatėqind e tridhjetė sikla, simbas siklit tė shenjtėrores.
  3825Dhe argjendi, qė u mblodh me rastin e regjistrimit tė asamblesė, ishte njėqind talente dhe njė mijė e shtatėqind e shtatėdhjetė e pesė sikla, simbas siklit tė shenjtėrores:
  3826njė beka pėr frymė, (domethėnė njė gjysmė sikli, simbas siklit tė shenjtėrores), pėr ēdo burrė qė e kapte regjistrimi, nga mosha njėzet vjeē e lart, pra, gjashtėqind e tre mijė e pesėqind e pesėdhjetė burra.
  3827Njėqind talentet prej argjendi shėrbyen pėr tė shkrirė bazat e shenjtėrores dhe bazat e velit: njėqind baza pėr njėqind talentet, njė talent pėr bazė.
  3828Dhe me njė mijė e shtatėqind e shtatėdhjetė e pesė sikla ai bėri grremēat pėr shtyllat, i veshi kapitelet e tyre dhe bėri shtizat pėr shtyllat.
  3829Bronzi i ofertave arrinte nė shtatėdhjetė talente dhe dy mijė e katėrqind sikla.
  3830Dhe me kėtė ai bėri bazat e hyrjes sė ēadrės sė mbledhjes, altarin prej bronzi dhe me grilėn e tij dhe me tė gjitha orenditė e altarit,
  3831bazat e oborrit, bazat e hyrjes nė oborr, tė gjithė kunjat e tabernakullit dhe tė gjithė kunjat e rrethimit tė oborrit.
  3901Pastaj me stofa ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, bėri rroba tė punuara mirė pėr tė shėrbyer nė shenjtėrore, dhe bėnė rrobat e shenjta pėr Aaronin, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  3902Ai bėri efodin prej ari e me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe me li tė hollė tė pėrdredhur.
  3903Dhe e rrahėn arin nė peta dhe e prenė nė fije, pėr ta endur nė stofėn ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe dhe nė lirin e hollė tė pėrdredhur: puna e njė artizani tė shkathėt.
  3904I bėnė edhe supore tė bashkuara; kėshtu efodi mbahej tok nė tė dy skajet e tij.
  3905Dhe brezi i punuar artistikisht qė ishte mbi efodin pėr ta lidhur kishte po atė pėrgatitje: me ar, me fije, ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe me li tė hollė tė pėrdredhur, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  3906Pastaj u punuan gurėt e oniksit, qė u ngallmuan nė rrathė ari, dhe qė u gdhendėn, ashtu siē gdhenden vulat e vogla, me emrat e bijve tė Izraelit.
  3907Ai pastaj i vuri mbi suporet e efodit, si gurė pėr tė pėrkujtuar bijtė e Izraelit ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  3908Pastaj ai bėri pektoralin e punuar artistikisht, ashtu si puna e efodit: me ar, me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, si dhe me li tė hollė tė pėrdredhur.
  3909Pektorali kishte formė katrore; e bėnė tė palosur mė dysh, tė gjatė sa pėllėmba dhe tė gjerė po aq, kur ishte i palosur mė dysh.
  3910Dhe u ngallmuan katėr radhė gurėsh; nė radhėn e parė: njė sardon, njė topaz dhe njė smerald;
  3911nė radhėn e dytė: njė rubin, njė safir dhe njė diamant;
  3912nė radhėn e tretė: njė hiacint, njė agat dhe njė ametist;
  3913nė radhėn e katėrt: njė grizolit, njė oniks dhe njė diaspėr. Kėta gurė ishin futur nė rrathėt e tyre prej ari.
  3914Gurėt u korrespondonin emrave tė bijve tė Izraelit: dymbėdhjetė, simbas emrave tė tyre tė gdhendur si vula, secili me emrin e njėrit nga dymbėdhjetė fiset.
  3915Mbi pektoralin bėnė gjithashtu zinxhirė prej ari safi, tė lidhur si kordonė.
  3916Bėnė edhe dy rrathė tė artė dhe dy unaza tė arta, dhe i vunė dy unazat nė dy skajet e pektoralit.
  3917Pastaj i fiksuan tė dy kordonėt e artė mbi tė dy unazat, nė skajet e pektoralit;
  3918pas kėsaj fiksuan dy majat e dy kordonėve nė tė dy rrathėt dhe i vendosėn mbi dy suporet e efodit, nė pjesėn e pėrparme tė tij.
  3919Bėnė gjithashtu dy unaza ari dhe i vunė nė dy skajet e pektoralit, nė buzėn e tij, qė ndodhet nė pjesėn e brendshme tė efodit.
  3920Bėnė gjithashtu dy unaza tė tjera ari dhe i vunė mbi dy suporet e efodit poshtė, nga pėrpara, pranė pikės sė bashkimit, mbi brezin e punuar artistikisht tė efodit.
  3921Pastaj i lidhėn unazat e pektoralit me unazat e efodit me njė kordon ngjyrė vjollce, me qėllim qė pektorali tė rrinte mbi brezin e punuar artistikisht tė efodit, dhe tė mos shkėputej prej kėtij tė fundit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  3922Ai bėri gjithashtu mantelin e efodit, i tėri ngjyrė vjollce, njė punim prej endėsi.
  3923Nė mes tė mantelit kishte njė hapje, pėr tė futur kokėn; rreth e qark hapjes kishte njė buzė stofi tė punuar, ashtu si hapja e njė parzmoreje, me qėllim qė tė mos shqyhej.
  3924Mbi buzėn e mantelit bėnė disa shegė nė ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, me fill tė pėrdredhur.
  3925Dhe bėnė disa zile prej ari tė pastėr; dhe i vunė nė mes tė shegėve nė buzėn e mantelit, rreth e qark shegėve;
  3926njė zile dhe njė shegė, njė zile dhe njė shegė, rreth e pėrqark, mbi buzėn e mantelit, pėr tė bėrė shėrbimin, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  3927Ata bėnė edhe tunikat prej liri tė hollė; njė punė prej endėsi, pėr Aaronin dhe bijtė e tij,
  3928ēallma prej liri tė hollė, zbukurimin e mbulesave tė kokės prej liri tė hollė dhe pantallonat prej liri tė hollė tė pėrdredhur,
  3929dhe brezin prej liri tė hollė tė pėrdredhur, nė ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, njė punė prej qėndistari, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  3930Pastaj bėnė pllakėn e diademės sė shenjtė prej ari safi dhe gdhendėn mbi tė si mbi njė vulė fjalėt: SHENJTÉRI ZOTIT.
  3931Dhe mbėrthyen nė tė njė kordele ngjyrė vjollce pėr ta lidhur nė majė tė ēallmės, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  3932Kėshtu pėrfundoi tėrė puna e tabernakullit dhe e ēadrės sė mbledhjes. Bijtė e Izraelit vepruan sipas tė gjitha urdhrave qė Zoti i kishte dhėnė Moisiut; ata vepruan nė kėtė mėnyrė.
  3933Pastaj i ēuan Moisiut tabernakullin, ēadrėn dhe tėrė veglat e saj, kapėset, dėrrasat, traversat, shtyllat dhe bazat e tyre,
  3934mbulesėn me lėkura dashi tė ngjyera nė tė kuq, mbulesėn me lėkura baldose dhe velin e perdes,
  3935arkėn e dėshmisė me shtizat e saj dhe pajtuesin,
  3936tryezėn me tė gjitha veglat e saj dhe bukėn e paraqitjes,
  3937shandani prej ari safi me llambat e tij (llambat e vendosura nė rregull), tė gjitha orenditė e tij dhe vajin pėr dritėn e shandanit,
  3938altarin prej ari, vajin e vajosjes, temjanin e parfumuar dhe perden pėr hyrjen e ēadrės,
  3939altarin prej bronzi, grilėn e tij prej bronzi, shtizat e tij dhe tė gjitha veglat e tij, legenin me bazėn e tij,
  3940perdet e oborrit, shtyllat e tij me gjithė bazat, perden pėr hyrjen e oborrit, kordonėt e oborrit, kunjat e tij dhe tė gjitha veglat pėr shėrbimin e tabernakullit, pėr ēadrėn e mbledhjes,
  3941rrobat e punuara mirė pėr tė shėrbyer nė shenjtėrore, rrobat e shenjta pėr priftin Aaron dhe rrobat e bijve tė tij pėr tė shėrbyer si priftėrinj.
  3942Bijtė e Izraelit e kryen tėrė punėn, sipas tė gjitha porosive qė Zoti i kishte dhėnė Moisiut.
  3943Moisiu, pra, shqyrtoi tėrė punėn; dhe ja, ata e kishin kryer simbas urdhrave tė Zotit; ata e kishin bėrė kėshtu. Kėshtu Moisiu i bekoi.
  4001Pastaj Zoti i foli Moisiut, duke thėnė:
  4002Ditėn e parė tė muajit tė parė do tė ngresh tabernakullin, ēadrėn e mbledhjes.
  4003Do tė vendosėsh atje arkėn e dėshmisė dhe do ta fshehėsh arkėn me njė vel.
  4004Do tė sjellėsh brenda tryezėn dhe do tė vendosėsh mbi tė gjėrat qė duhen; do tė sjellėsh gjithashtu shandanin dhe do tė ndezėsh llambat e tij.
  4005Do tė vendosėsh altarin e artė pėr temjanin pėrpara arkės sė dėshmisė, dhe do tė vėsh perden nė hyrje tė tabernakullit.
  4006Do ta vėsh altarin e olokausteve para hyrjes sė tabernakullit, tė ēadrės sė mbledhjes.
  4007Do ta vendosėsh legenin midis ēadrės sė mbledhjes dhe altarit dhe do tė vėsh ujė nė tė.
  4008Do t'i vendosėsh perdet e oborrit rreth e qark dhe do tė vėsh njė perde nė hyrje tė oborrit.
  4009Pastaj do tė marrėsh vajin e vajosjes dhe do tė vajosh tabernakullin dhe tėrė gjėrat qė ndodhen aty, dhe do ta shenjtėrosh me tė gjitha veglat e tij; dhe do tė jetė i shenjtė.
  4010Do tė vajosh altarin e olokausteve dhe tėrė orenditė e tij; do tė shenjtėrosh kėshtu altarin dhe altari do tė jetė shumė i shenjtė.
  4011Do tė vajosh edhe legenin me tė gjithė bazėn e tij dhe do ta shenjtėrosh.
  4012Pastaj do tė afrosh Aaronin dhe bijtė e tij nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes dhe do t'i lash me ujė.
  4013Do ta veshėsh Aaronin me rrobat e shenjta, do ta vajosh dhe do ta shenjtėrosh, qė tė mė shėrbejė si prift.
  4014Do tė afrosh edhe bijtė e tij dhe do t'i veshėsh me tunika,
  4015do t'i vajosh ashtu si do tė kesh vajuar atin e tyre, qė tė mė shėrbejnė si priftėrinj; vajisja e tyre do t'u japė priftėri pėrjetė, brez pas brezi.
  4016Moisiu ashtu veproi; bėri pikėrisht tė gjitha ato qė Zoti i kishte urdhėruar.
  4017Kėshtu ditėn e parė tė muajit tė parė tė vitit tė dytė, u ndėrtua tabernakulli.
  4018Moisiu e ngriti tabernakullin, hodhi bazat e tij, sistemoi dėrrasat e tij, i vuri traversat e tij dhe ngriti shtyllat e tij.
  4019Mbi tabernakullin shtriu perden dhe mbi kėtė vendosi mbulesėn e ēadrės, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  4020Pastaj mori dėshminė dhe e vendosi brenda arkės, u vuri shtizat unazave tė arkės, dhe e vuri pajtuesin mbi arkė;
  4021e ēoi arkėn nė tabernakull, e vari velin e perdes dhe kėshtu fshehu arkėn e dėshmisė, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  4022Vendosi gjithashtu tryezėn nė ēadrėn e mbledhjes, nė krahun verior tė tabernakullit, jashtė velit.
  4023Vendosi sipėr me rregull bukėn pėrpara Zotit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  4024Pastaj vuri shandanin nė ēadrėn e mbledhjes, pėrballė tryezės, nga ana jugore e tabernakullit;
  4025dhe ndezi llambat pėrpara Zotit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  4026Pastaj vuri altarin e artė nė ēadrėn e mbledhjes, pėrpara velit,
  4027dhe mbi tė dogji temjanin e parfumuar, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  4028Vuri gjithashtu perden nė hyrje tė tabernakullit.
  4029Pastaj vendosi altarin e olokausteve nė hyrje tė tabernakullit, tė ēadrės sė mbledhjes, dhe mbi tė ofroi olokaustin dhe blatimin, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  4030Pastaj vuri legenin midis ēadrės sė mbledhjes dhe altarit dhe e mbushi me ujė pėr t'u larė.
  4031Dhe me kėtė ujė, Moisiu, Aaroni dhe bijtė e tij lanė duart dhe kėmbėt;
  4032kur hynin nė ēadrėn e mbledhjes dhe kur i afroheshin altarit, ata laheshin, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
  4033Ndėrtoi gjithashtu oborrin rreth tabernakullit dhe altarit dhe vuri perden nė hyrje tė oborrit. Kėshtu Moisiu e pėrfundoi punėn e tij.
  4034Atėherė reja e mbuloi ēadrėn e mbledhjes dhe lavdia e Zotit e mbushi tabernakullin.
  4035Dhe Moisiu nuk mundi tė hyjė nė ēadrėn e mbledhjes, sepse reja e kishte mbuluar nga sipėr dhe lavdia e Zotit mbushte tabernakullin.
  4036Nė tė tėra zhvendosjet e tyre, kur reja ngrihej mbi tabernakullin, bijtė e Izraelit niseshin;
  4037por nė rast se reja nuk ngrihej, nuk niseshin deri ditėn qė ajo tė ngrihej.
  4038Sepse reja e Zotit qėndronte mbi tabernakullin gjatė ditės, dhe natėn mbi tė qėndronte njė zjarr, para syve tė tė gjithė shtėpisė sė Izraelit, gjatė gjithė zhvendosjeve sė tyre.?