THE HOLY BIBLE - ABC ALBANIAN
1 >>>

ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1814A ka vallė diēka qė ėshtė shumė e vėshtirė pėr Zotin? Nė kohėn e caktuar, brenda njė viti, do tė kthehem te ti, dhe Sara do tė ketė njė bir".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4405A nuk ėshtė ajo kupa me tė cilėn pi zotėria im dhe qė e pėrdor pėr tė parathėnė tė ardhmen? Keni vepruar keq duke u sjellė kėshtu"".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1309A nuk ėshtė vallė tėrė vendi para teje? Ndahu nga unė! Nė rast se ti shkon majtas, unė kam pėr tė vajtur djathtas; dhe nė qoftė se ti shkon djathtas, unė kam pėr tė vajtur majtas".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1412A nuk ishte vallė kjo pėr tė cilėn tė flisnim nė Egjipt, duke tė thėnė: Na lėr rehat, kėshtu do tė mund t'u shėrbejmė Egjiptasve? Sepse pėr ne do tė qe mė mirė t'u shėrbenim Egjiptasve se sa tė vdesim nė shkretėtirė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3115A nuk na ke trajtuar si tė huaja pėr arėsye se na ka shitur dhe veē kėsaj ka ngrėnė edhe paratė tona?
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
2843Aaroni dhe bijtė e tij do t'i veshin kur tė hyjnė nė ēadrėn e mbledhjeve, ose kur t'i afrohen altarit pėr tė bėrė shėrbimin nė vendin e shenjtė, me qėllim qė mos bėhen fajtorė dhe tė mos vdesin. Ky ėshtė njė statut i pėrjetshėm pėr tė dhe pėr trashėgimtarėt e tij.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
616Aaroni dhe bijtė e tij do tė hanė atė qė ka pėr tė mbetur; do tė hahet pa maja nė vend tė shenjtė; ata do ta hanė nė oborrin e ēadrės sė mbledhjes.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1608Aaroni do t'i hedhė nė short dy cjeptė: njėri prej tyre do tė caktohet pėr Zotin dhe tjetri do tė shėrbejė si cjap pėr shlyerjen e fajit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
2835Aaroni do ta pėrdorė pėr tė kryer shėrbimin; dhe tingulli i saj do tė dėgjohet kur tė hyjė nė vendin e shenjtė pėrpara Zotit dhe kur tė dalė andej, me qėllim qė ai tė mos vdesė.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1609Aaroni do tė afrojė cjapin e caktuar pėr Zotin dhe do ta ofrojė si flijim pėr mėkatin;
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1603Aaroni do tė hyjė nė shenjtėrore nė kėtė mėnyrė; do tė marrė njė dem tė vogėl pėr flijimin pėr mėkatin dhe njė dash pėr olokaustin.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1606Aaroni do tė ofrojė demin e vogėl pėr flijimin e mėkatit, qė e ka pėr vete, dhe do tė bėjė shlyerjen pėr vete dhe pėr shtėpinė e tij.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1611Aaroni do tė ofrojė, pra, demin e vogėl tė flijimit pėr mėkatin dhe do tė bėjė shlyerjen pėr vete dhe pėr shtėpinė e tij; dhe do ta therė demin e vogėl tė flijimit pėr mėkatin pėr vete.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1621Aaroni do tė vendosė tė dyja duart e tij mbi kokėn e cjapit tė gjallė dhe do tė rrėfejė mbi tė tėrė padrejtėsitė e bijve tė Izraelit, tė gjitha shkeljet e tyre, tėrė mėkatet e tyre, dhe do t'i vėrė mbi kokėn e cjapit; pastaj do ta ēojė nė shkretėtirė me anė tė njė njeriu tė zgjedhur enkas.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1019Aaroni i tha pastaj Moisiut: Ja, sot ata mė kanė ofruar flijimin e tyre pėr mėkatin dhe olokaustin e tyre pėrpara Zotit, dhe mė kanė ndodhur gjėra tė tilla; po tė kisha ngrėnė sot viktimėn e flijimit pėr mėkatin, a do t'i pėlqente kjo syve tė Zotit??.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3202Aaroni iu pėrgjigj atyre: Hiqni unazat prej ari qė janė nė veshėt e grave tuaja, tė bijve tuaj, dhe tė bijave tuaja dhe m'i sillni mua.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
623Aaroni mori pėr grua Elishebėn, tė bijėn e Aminadabit dhe motėr e Nahashonit; dhe ajo i lindi Nadabin, Abihun, Eleazarin dhe Ithamarin.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3222Aaroni u pėrgjigj: Zemėrimi i zotėrisė sime tė mos ndizet, ti vetė e njeh kėtė popull dhe e di qė ai ėshtė i prirur ndaj sė keqes.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2610Abimeleku tha: "Ē'ėshtė kjo qė na bėre? Ndokush nga populli mund tė binte lehtė nė shtrat me gruan tėnde dhe ti do tė na kishe ngarkuar me faj tė rėndė".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2126Abimeleku tha: "Unė nuk e di se kush e ka bėrė kėtė gjė; ti vetė nuk ma ke njoftuar dhe unė vetėm sot dėgjova tė flitet pėr kėtė ngjarje".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2401Abrahami ishte tashmė plak dhe ishte nė moshė tė kaluar; dhe Zoti e kishte bekuar Abrahamin nė ēdo gjė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1802Abrahami ngriti sytė dhe tre burra rrinin mė kėmbė pranė tij. Sa i pa, vrapoi nė drejtim tė tyre nga hyrja e ēadrės, u pėrkul deri nė tokė e pastaj tha:
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1927Abrahami u ngrit herėt nė mėngjes dhe shkoi nė vendin ku kishte qėndruar para Zotit;
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2114Abrahami u ngrit herėt nė mėngjes, mori bukė dhe njė calik ujė dhe ia dha Agarit; vuri gjithēka mbi shpatullat e saj dhe e nisi bashkė me fėmijėn. Kėshtu ajo u nis dhe filloi tė bredhė nėpėr shkretėtirėn e Beer-Shebas.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2124Abrahami u pėrgjegj: "Betohem".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2208Abrahami u pėrgjegj: "Djali im, Perėndia do ta sigurojė vetė qengjin pėr sakrificėn". Dhe vazhduan rrugėn tė dy bashkė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2011Abrahami u pėrgjegj: "E bėra sepse thoja me veten time: "Sigurisht, nė kėtė vend nuk kanė frikė nga Perėndia; dhe do tė mė vrasin pėr shkak tė gruas sime".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2130Abrahami u pėrgjegj: "Ti do t'i pranosh nga dora ime kėto shtatė qengja, me qėllim qė kjo tė mė vlejė si dėshmi qė unė e kam hapur kėtė pus".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2001Abrahami u zhvendos sė kėtejmi duke vajtur nė Negev, dhe banoi nė Kadesh dhe nė Shur mandej u vendos nė Gerar.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1829Abrahami vazhdoi t'i flasė dhe tha: "Ta zėmė se nė qytet ndodhen dyzet?". Zoti u pėrgjigj: "Nuk do ta bėj pėr hir tė dyzetėve".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2520Abrahamit i lindi Isaku; dhe Isaku ishte dyzet vjeē kur mori pėr grua Rebekėn, e bija e Bethuelit, Arameu i Paddan-Aranit dhe motra e Labanos, Arameut.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1312Abrami banoi nė vendin e Kanaanit dhe Loti nė qytetet e fushės, duke arritur tė ngrejė ēadrat e tij deri nė Sodomė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1206Abrami e kapėrceu vendin deri te lokaliteti i Sikemit, deri tek lisi i Morehut. Nė atė kohė ndodheshin nė atė vend Kanaanejtė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1302Abrami ishte shumė i pasur me bagėti, argjend dhe ar.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1616Abrami ishte tetėdhjetė e gjashtė vjeē, kur Agari lindi Ismaelin pėr Abramin.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1606Abrami iu pėrgjegj Sarajt: "Ja, shėrbyesja jote ėshtė nė dorėn tėnde; bėj me tė ē'tė duash". Atėherė Saraj e trajtoi nė mėnyrė tė ashpėr dhe ajo iku nga prania e saj.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1301Abrami, pra, u rikthye nga Egjipti nė drejtim tė Negevit bashkė me gruan dhe gjithēka zotėronte. Dhe Loti ishte bashkė me tė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3604Ada i lindi Esaut Elifazin;
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
503Adami jetoi njėqind e tridhjetė vjet dhe i lindi njė djalė qė i pėrngjiste, njė lloj nė shėmbėlltyrė tė tij dhe e quajti Seth.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2614Ai arriti tė zotėrojė kope dhėnsh dhe qesh dhe kishte njė numėr tė madh shėrbėtorėsh. Kėshtu Filistejtė e patėn zili,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2121Ai banoi nė shkretėtirėn e Paranit dhe nėna e tij e martoi me njė grua nga Egjipti.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3616Ai bashkoi pesė pėlhura nga njėra anė dhe gjashtė pėlhura nga ana tjetėr.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3610Ai bashkoi pesė pėlhura, dhe bashkoi gjithashtu pesė pėlhurat e tjera.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3902Ai bėri efodin prej ari e me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe me li tė hollė tė pėrdredhur.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3922Ai bėri gjithashtu mantelin e efodit, i tėri ngjyrė vjollce, njė punim prej endėsi.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3614Ai bėri gjithashtu pėlhura me leshin e dhive, qė tė shėrbenin si ēadra mbi tabernakullin; ai bėri njėmbėdhjetė nga kėto pėlhura.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3612Ai bėri pesėdhjetė sythe mbi pėlhurėn e parė dhe bėri gjithashtu pesėdhjetė sythe mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė dytė; sythet korrespondonin njėri me tjetrin.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1425Ai bėri tė shkėputen rotat e qerreve tė tyre dhe e bėri tė vėshtirė pėrparimin e tyre. Kėshtu Egjiptasit thanė: T'ia mbathim para Izraelit, sepse Zoti lufton bashkė me ta kundėr Egjiptasve.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
2930Ai bir qė bėhet prift nė vend tė tij do t'i veshė ato pėr shtatė ditė, kur do tė hyjė nė ēadrėn e mbledhjes pėr tė kryer shėrbesėn nė vendin e shenjtė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3717Ai burrė i tha: "Ata kanė ikur sė kėtejmi, sepse i dėgjova qė thonin: "Tė shkojmė nė Dothan"". Atėherė Jozefi shkoi tė kėrkojė vėllezėrit e tij dhe i gjeti nė Dothan.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1352Ai do t'i djegė kėto rroba o stofin ose trikotazhin prej leshi a prej liri ose ēfarėdo sendi tė bėrė me lėkurė, mbi tė cilin ndodhet plaga, sepse ėshtė njė lebėr e keqe; do tė digjen nė zjarr.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
518Ai do t'i sjellė priftit si ofertė pėr shkeljen, njė dash pa tė meta, tė marrė nga kopeja, sipas vlerėsimit tėnd. Kėshtu prifti do tė bėjė pėr tė shlyerjen pėr mėkatin e tij nga padituria, tė cilin e ka kryer nė mėnyrė tė pandėrgjegjshme dhe ky do t'i jetė falur.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2311Ai do ta tundė demetin pėrpara Zotit pėr ju, me qėllim qė tė pėlqehet; prifti do ta tundė njė ditė pas sė shtunės.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
909Ai do tė bėhet njė pluhur i imėt nė tė gjithė vendin e Egjiptit, dhe do tė shkaktojė ulcera qė do tė pėrftojnė puērra me qelb te njerėzit dhe te kafshėt nė tė gjithė vendin e Egjiptit.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1633Ai do tė bėjė shlyerjen pėr shenjtėroren e shenjtė; do tė bejė shlyerjen pėr ēadrėn e mbledhjes dhe pėr altarin, do tė bėjė njėkohėsisht shlyerjen pėr priftėrinjtė dhe pėr tėrė popullin e asamblesė.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1618Ai do tė dalė drejt altarit qė ndodhet para Zotit dhe do tė bėjė shlyerjen pėr tė: do tė marrė ca gjak nga demi i vogėl dhe ca gjak nga cjapi dhe do ta vėrė mbi brirėt e altarit rreth e qark.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1612ai do tė jetė ndėrmjet njerėzve si njė gomar i egėr; dora e tij do tė jetė kundėr tė gjithėve dhe dora e tė gjithėve kundėr tij; dhe do tė banojė nė prani tė tė gjithė vėllezėrve tė tij".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
2928Ai do tė jetė nga ana e bijve tė Izraelit pėr Aaronin dhe bijtė e tij njė rregull i pėrhershėm, sepse ėshtė njė ofertė lartėsimi. Do tė jetė njė ofertė lartėsimi nga ana e bijve tė Izraelit qė ėshtė marrė nga flitė e tyre tė falėnderimit, oferta e tyre pėr lartėsim te Zoti.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
416Ai do tė jetė zėdhėnėsi yt nė popull; kėshtu ai pėr ty do tė jetė goja dhe ti pėr tė do tė jesh si Perėndia.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2404Ai do tė kujdeset pėr llambat e shandanit prej floriri tė pastėr qė janė para Zotit, pėr vazhdimėsinė.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2122Ai do tė mund tė hajė bukėn e Perėndisė sė tij, gjėra shumė tė shenjta dhe gjėra tė shenjta;
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4911Ai e lidh gomarin e tij tė vogėl nė pjergull dhe kėrriēin e gomaricės sė tij nė pjergullėn mė tė mirė; i lan rrobat e tij nė verė dhe mantelin e tij nė gjakun e rrushit.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4915Ai e pa qė ēlodhja ėshtė e mirė dhe qė vendi ėshtė i kėndshėm; ai pėrkuli kurrizin pėr tė mbajtur peshėn dhe u bė njė shėrbėtor i punės sė detyruar.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1504Ai hodhi nė det qerret e Faraonit dhe ushtrinė e tij, luftėtarėt mė tė mirė tė tij u mbytėn nė Detin e Kuq.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4406Ai i arriti ata dhe u tha kėto fjalė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3723Ai i bėri gjithashtu shtatė llambat e tij, zbrazėsit dhe mbajtėsit e tyre, me ar safi.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3219Ai i dha tė njėjtin urdhėr tė dytit, tė tretit dhe gjithė atyre qė ndiqnin kopetė, duke u thėnė: "Nė kėtė mėnyrė do t'i flisni Esaut kur do ta takoni;
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4912Ai i ka sytė tė ndritura nga vera dhe dhėmbėt e bardha nga qumėshti.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
502Ai i krijoi mashkull dhe femėr, i bekoi dhe u dha emrin njeri, ditėn qė u krijuan.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1415Ai i ndau forcat e tij kundėr tyre natėn, dhe me shėrbyesit e tij i sulmoi dhe i ndoqi deri nė Hobah, qė ndodhet nė tė majtė tė Damaskut.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4327Ai i pyeti si ishin dhe tha: "Ati juaj, pėr tė cilin mė keni folur, a ėshtė mirė? Éshtė ende gjallė?".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
109Ai i tha popullit tė tij: Ja, populli i bijve tė Izraelit ėshtė mė i shumtė dhe mė i fortė se ne.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3818Ai i tha: "Ēfarė pengu duhet tė tė jap?". Ajo u pėrgjegj: "Vulėn tėnde, kordonin tėnd dhe bastunin qė ke nė dorė". Ai ia dha, hyri te ajo dhe ajo u ngjiz me tė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4607Ai mori me vete nė Egjipt bijtė e tij, bijtė e bijve tė tij, bijat e tij dhe bijat e bijve tė tij dhe tėrė pasardhėsit e tij.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
733Ai nga bijtė e Aaronit qė ofron gjakun dhe dhjamin e flijimeve tė falėnderimit do tė ketė, si pjesė tė tij, kofshėn e djathtė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4324Ai njeri i futi nė shtėpinė e Jozefit, u dha ujė qė tė lanin kėmbėt dhe ushqim pėr gomarėt e tyre.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2710Ai nuk do tė mund as ta zėvendėsojė, as ta kėmbejė, as njė tė mirė me njė tė keqe, as njė tė keqe me njė tė mirė; por, edhe sikur tė kėmbente njė kafshė me njė tjetėr, qė tė dyja do tė jenė gjė e shenjtė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2005Ai nuk mė ka thėnė: "Éshtė motra ime", dhe ajo vetė ka thėnė: "Éshtė vėllai im"? E bėra kėtė gjė me ndershmėrinė e zemrės sime dhe me duar tė pafajshme".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
715ai nuk pranon ta lėrė popullin tė shkojė. Shko te Faraoni nesėr nė mėngjes, kur ai ka pėr tė dalė pėr tė vajtur drejt ujit. Ti do tė qėndrosh ta presėsh nė breg tė lumit dhe do tė marrėsh nė dorė bastunin qė ėshtė shndėrruar nė gjarpėr.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3709Ai pa njė ėndėrr tjetėr dhe ua tregoi vėllezėrve tė tij, duke thėnė: "Pashė njė ėndėrr tjetėr! Dhe ja, dielli, hėna dhe njėmbėdhjetė yje pėrkuleshin para meje".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3907Ai pastaj i vuri mbi suporet e efodit, si gurė pėr tė pėrkujtuar bijtė e Izraelit ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1333ai person do tė rruhet, por nuk do tė rruajė pjesėn e prekur nga qerja; dhe prifti do ta izolojė shtatė ditė tė tjera atė qė ka qeren.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2909Ai po vazhdonte tė fliste me ta kur arriti Rakela me delet e tė atit, sepse ajo ishte njė bareshė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4409Ai prej shėrbėtorėve tė tu tė cilit do t'i gjendet kupa, tė dėnohet me vdekje; edhe gjithashtu ne do tė bėhemi skllevėr tė zotėrisė tėnd".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4515Ai puthi gjithashtu tėrė vėllezėrit e tij dhe qau i shtrėnguar me ta. Pastaj vėllezėrit e tij filluan tė flasin me tė.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1408Ai qė duhet tė pastrohet do tė lajė rrobat e tij, do tė rruajė tėrė qimet e tij, do tė lahet nė ujė dhe do tė jetė i pastėr. Pas kėsaj mund tė hyjė nė kamp, por do tė qėndrojė shtatė ditė jashtė ēadrės sė tij.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1626Ai qė e ka lėshuar cjapin, e zgjedhur si cjap fajshlyes, do tė lajė rrobat e tij dhe trupin e tij me ujė dhe, mbas kėsaj mund tė kthehet nė kamp.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1140Ai qė ha nga ky trup i ngordhur do tė lajė rrobat e tij dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje; po kėshtu ai qė transporton kėtė trup tė ngordhur do tė lajė rrobat e tij dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1009Ai qe njė gjahtar i fuqishėm para Zotit; prandaj thuhet: "Si Nimrodi, gjahtari i fuqishėm para Zotit".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2415Ai s'kishte mbaruar sė foluri, kur, ja, doli Rebeka me shtambėn nė shpatullėn e saj; ajo ishte e bija e Bethuelit, biri i Mikailit, gruaja e Nahorit dhe vėllai i Abrahamit.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2907Ai tha: "Ja, ėshtė ende ditė pėr diell dhe nuk ka ardhur koha pėr tė mbledhur bagėtinė; jepuni ujė deleve dhe pastaj i ēoni tė kullosin"
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4410Ai tha: "Mirė, pra, le tė bėhet si thoni ju: ai tė cilit do t'i gjendet kupa do tė bėhet skllavi im dhe ju do tė jeni tė pafaj".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3716Ai u pėrgjegj: "Jam duke kėrkuar vėllezėrit e mi; tė lutem mė trego se ku ndodhen duke kullotur bagėtinė".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
310Ai u pėrgjigj: "Dėgjova zėrin tėnd nė kopsht, dhe pata frikė sepse isha lakuriq dhe u fsheha".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
810Ai u pėrgjigj: Nesėr. Dhe Moisiu tha: Do tė bėhet siē thua ti, kėshtu qė ti tė dish se askush nuk ėshtė si Zoti, Perėndia ynė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2906Ai u tha atyre: "A ėshtė mirė ai?". Ata u pėrgjigjėn: "Éshtė mirė; dhe ja bija e tij Rakela, e cila po vjen me delet".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3706Ai u tha atyre: "Dėgjoni, ju lutem, ėndrrėn qė pashė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2714Ai vajti pra t'i marrė dhe ia ēoi nėnės sė tij; dhe e ėma pėrgatiti me to njė gjellė tė shijshme, nga ato qė i pėlqenin babait tė tij.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3303Ai vetė kaloi para tyre dhe u pėrkul deri nė tokė shtatė herė deri sa arriti pranė vėllait tė vet.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1214Ajo ditė do tė jetė pėr ju njė ditė pėr t'u mbajtur mend dhe ta kremtoni si festė kushtuar Zotit; do ta kremtoni nėpėr kohėra si ligj tė pėrjetshėm.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
621Ajo do tė pėrgatitet me vaj mbi njė skarė; do ta ēosh tė pėrzier mirė dhe do tė ofrosh copat e pjekura tė blatimit tė ushqimit, si erė e kėndshme pėr Zotin.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
318Ajo do tė prodhojė gjemba dhe bimė gjembore, dhe ti do tė hash barin e fushave;
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3117Ajo ėshtė njė shenjė e pėrjetshme midis meje dhe bijve tė Izraelit, sepse nė gjashtė ditė Zoti bėri qiellin dhe tokėn, dhe ditėn e shtatė pushoi dhe u shlodh.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3015Ajo iu pėrgjegj: "Tė duket gjė e vogėl qė mė more burrin, dhe tani kėrkon tė marrėsh edhe mandragorat e djalit tim?". Rakela tha: "Mirė, pra, si shpėrblim pėr mandragorat e birit tėnd, sonte ai do tė bjerė nė shtrat me ty".
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
203Ajo qė mbetet nga blatimi do tė jetė pėr Aaronin dhe bijtė e tij; ėshtė njė gjė shumė e shenjtė e bėrė me zjarr pėr Zotin.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
210Ajo qė mbetet nga blatimi i ushqimit do tė jetė pėr Aaronin dhe bijtė e tij; ėshtė njė gjė shumė e shenjtė ndėr flijimet e bėra me zjarr pėr Zotin.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2935Ajo u ngjiz pėrsėri dhe lindi djalė dhe tha: "Kėtė radhė do tė kremtoj Zotin". Prandaj e quajti Juda. Pastaj nuk pati mė fėmijė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3805Ajo u ngjiz pėrsėri dhe lindi njė bir, tė cilit i vuri emrin Shelah. Juda ishte nė Kecib kur ajo lindi.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2934Ajo u ngjiz pėrsėri dhe lindi njė djalė, dhe tha: "Kėsaj radhe burri im do tė mė dojė, sepse i kam lindur tre bij". Prandaj u quajt Levi.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3003Ajo u pėrgjegj: "Ja shėrbyesja ime Bilhah; hyr tek ajo, qė ajo tė lindė mbi gjunjėt e mi; kėshtu nėpėrmjet saj do tė mund tė bėhem me fėmijė".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2418Ajo u pėrgjegj: "Pi, zotėria im"; pastaj shpejtoi ta ulė shtambėn mbi dorė dhe i dha tė pijė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2424Ajo u pėrgjegj: "Unė jam bijė e Bethuelit, i biri i Milkahut, qė ajo i lindi nė Nahor".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3028altarin e olokausteve dhe tė gjitha pėrdorėset e tij, legenin dhe bazėn e tij.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3109altarin e olokausteve dhe tėrė veglat e tij, enėn e madhe dhe bazėn e saj,
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3516altarin e olokausteve me grilėn e tij prej bronzi, shtizat dhe tėrė veglat e tij, legenin dhe bazėn e tij,
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3515altarin e temjanit dhe shtizat e tij, vajin e vajosjes, temjanin aromatik dhe perden e hyrjes nė tabernakull,
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3938altarin prej ari, vajin e vajosjes, temjanin e parfumuar dhe perden pėr hyrjen e ēadrės,
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3939altarin prej bronzi, grilėn e tij prej bronzi, shtizat e tij dhe tė gjitha veglat e tij, legenin me bazėn e tij,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1521Amorejtė, Kanaanejtė, Girgazejtė dhe Jebuzejtė".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
620Amrami mori pėr grua Jokebedėn, motrėn e atit tė tij; dhe ajo i lindi Aaronin dhe Moisiun. Amrami jetoi njėqind e tridhjetė e shtatė vjet.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3116Andaj bijtė e Izraelit do ta respektojnė tė shtunėn, duke e kremtuar atė brez pas brezi, si njė besėlidhje tė pėrjetshme.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4932Ara dhe shpella qė ndodhet aty u blenė nga bijtė e Hethit".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2510arė qė Abrahami u kishte blerė bijve tė Hethit. Aty u varrosėn Abrahami dhe e shoqja Sara.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3935arkėn e dėshmisė me shtizat e saj dhe pajtuesin,
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3512arkėn, shtizat e saj, pajtuesin dhe velin e mbulesės sė arkės,
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1509Armiku thoshte: Do t'i ndjek, do t'i arrij, do tė ndaj kufomat, lakmia ime do tė ngopet mbi ta; do tė zhvesh shpatėn time, dora ime do t'i shfarosė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3528aroma dhe vaj pėr ndriēim tė shandanit, vaj pėr vajosjen dhe pėr temjanin aromatik.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1112Arpakshadi jetoi tridhjetė e pesė vjet dhe i lindi Shelahu.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2811Arriti nė njė farė vendi dhe aty kaloi natėn, sepse dielli kishte perėnduar. Atėherė mori njė nga gurėt e atij vendi, e vuri nėn krye tė tij dhe aty ra nė gjumė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1018Arvadejtė, Cemarejtė dhe Hamathejtė. Pastaj familjet e Kanaanėve u shpėrndanė.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2120as gungaēi as shkurtabiqi as ai qė ka njė njollė nė sy apo njė ekzemė, a zgjeben apo herdhet tė shtypura.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1634Ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun, Aaroni e vendosi para Dėshmisė, qė tė ruhej.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
834Ashtu siē ėshtė vepruar nė kėtė ditė, kėshtu ka urdhėruar Zoti tė bėhet pėr tė bėrė shlyerjen pėr ju.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
410ashtu siē veprohet pėr demin e vogėl tė flijimit tė falėnderimit; pastaj prifti do t'i tymosė ato mbi altarin e olokausteve.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3403Askush tė mos ngjitet bashkė me ty dhe tė mos duket asnjeri nė tėrė malin; as kope me bagėti tė imėt a tė trashė pėrreth kėtij mali.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2204Asnjė burrė nga fisi i Aaronit, i sėmurė nga lebra ose me fluks qoftė, nuk do tė hajė gjėra tė shenjta deri sa tė bėhet i pastėr. Gjithashtu ai qė prek ēfarėdo gjė qė ėshtė bėrė e papastėr nga kontakti me njė kufomė, apo ai qė ka pasur njė lėshim fare,
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2121Asnjė burrė nga fisi i priftit Aaron qė ka ndonjė gjymtim nuk do tė afrohet pėr t'i ofruar flijimet e bėra me zjarr Zotit. Ka njė gjymtim; tė mos afrohet pėr tė ofruar bukėn e Perėndisė sė tij.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1913Asnjė dorė nuk do ta prekė, por do tė vritet me gurė ose do tė shpohet me shigjeta, qoftė njeri ose kafshė; nuk do tė mbetet gjallė. Kur briri tė dėgjohet shtruar, atėherė tė ngjiten mbi mal.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2210Asnjė i huaj nuk do tė hajė gjėra tė shenjta; as njė mik i priftit, as njė rrogtar nuk do tė mund tė hajė gjėrat e shenjta.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1806Asnjė nga ju nuk do t'i afrohet ndonjė tė afėrmi nga gjaku pėr tė zbuluar lakuriqėsinė e tij. Unė jam Zoti.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2517Asnjė nga ju tė mos dėmtojė fqinjin e tij, por tė keni frikė nga Perėndia juaj; sepse unė jam Zoti, Perėndia juaj.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2729Asnjė person i caktuar tė shfaroset nuk mund tė shpengohet; ai duhet tė vritet.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3927Ata bėnė edhe tunikat prej liri tė hollė; njė punė prej endėsi, pėr Aaronin dhe bijtė e tij,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
714ata dhe tė gjitha bishat simbas llojit, tėrė bagėtia simbas llojit tė saj, tė gjithė rrėshqanorėt qė zvarriten mbi tokėn simbas llojit tė tyre, tėrė zogjtė simbas llojit tė tyre, tėrė zogjtė e ēfarėdo lloji.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
2805ata do tė pėrdorin ar dhe fill ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe dhe li tė hollė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3718Ata e panė sė largu, dhe para se t'u afrohej, komplotuan kundėr tij pėr ta vrarė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
715Ata erdhėn te Noeu nė arkė, dy nga dy, prej ēdo mishi qė ka frymė jete;
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4210Ata iu pėrgjegjėn: "Jo, zotėria im; shėrbėtorėt e tu kanė ardhur pėr tė blerė ushqime.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4008Ata iu pėrgjegjėn: "Kemi parė njė ėndėrr dhe askush nuk ėshtė nė gjėndje ta interpretojė". Atėherė Jozefi u tha atyre: "Interpretimet nuk i pėrkasin vallė Perėndisė? Mė tregoni ėndrrat, ju lutem".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4307Ata iu pėrgjigjėn: "Ai njeri na pyeti me shumė kujdes pėr ne dhe farefisin tonė, duke thėnė: "Gjallė ėshtė ende ati juaj? Keni ndonjė vėlla tjetėr?". Dhe ne u pėrgjigjėm nė bazė tė kėtyre pyetjeve tė tij. Ku tė na shkonte nga mendja qė ai do tė na thoshte: "Silleni kėtu vėllanė tuaj"?".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4632Ata janė barinj, sepse kanė qenė gjithnjė rritės bagėtish, dhe kanė sjellė me vete kopetė e tyre dhe gjithēka zotėrojnė".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1505Ata mbulohen nga humnera; ranė nė fund si njė gur.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3223Ata mė kanė thėnė: Na bėj njė perėndi qė tė shkojė para nesh, sepse Moisiut, njeriut qė na nxori nga vendi i Egjiptit, nuk dimė se ēfarė i ka ndodhur.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4226Ata ngarkuan, pra, grurin mbi gomarėt e tyre dhe u larguan.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1707Ata nuk do t'i ofrojnė mė flijimet e tyre demonėve, prapa tė cilėve janė poshtėruar. Ky do tė jetė pėr ta njė ligj i pėrjetshėm, pėr gjithė brezat e tyre.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
2333Ata nuk do tė banojnė nė vendin tėnd, qė tė mos tė bėjnė tė mėkatosh kundėr meje: ti do t'u shėrbeje perėndive tė tyre, dhe kjo do tė ishte njė lak.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4223Ata nuk e dinin qė Jozefi i kuptonte, sepse midis tij dhe atyre kishte njė pėrkthyes.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1624Ata pra e ruajtėn deri tė nesėrmen, ashtu si kishte urdhėruar Moisiu; dhe ushqimet e ruajtura nuk lėshuan erė tė keqe dhe nuk prodhuan krimba.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2639Ata prej jush qė do tė mbijetojnė do tė pėrgjėrohen pėr shkak tė paudhėsisė sė tyre nė vendin e armiqve; edhe do tė pėrgjėrohen gjithashtu pėr shkak tė paudhėsisė sė etėrve tė tyre.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4135Ata tė grumbullojnė tė gjitha ushqimet e kėtyre viteve tė mbara qė po vinė dhe tė grumbullojnė grurin nėn autoritetin e Faraonit dhe ta ruajnė pėr furnizimin e qyteteve.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4328Ata u pėrgjegjėn: "Shėrbėtori yt, ati ynė, ėshtė mirė; jeton ende". Dhe e nderuan duke u pėrkulur.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4315Ata, pra, morėn me vete dhuratėn si dhe dyfishin e parave dhe Beniaminin; u ngritėn dhe zbritėn nė Egjipt dhe u paraqitėn para Jozefit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1308Atė ditė do t'ia shpjegosh kėtė gjė birit tėnd, duke i thėnė: Veprohet kėshtu pėr shkak tė asaj qė bėri Zoti pėr mua kur dola nga Egjipti.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1212Atė natė unė do tė kaloj nėpėr vendin e Egjiptit dhe do tė godas ēdo tė parėlindur nė vendin e Egjiptit, qoftė njeri apo kafshė, dhe do t'i jap hakun gjithė perėndive tė Egjiptit. Unė jam Zoti.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
832Atė qė tepron nga mishi dhe nga buka do ta digjni me zjarr.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2506Atė qė toka do tė prodhojė gjatė pushimit tė saj do tė shėrbejė si ushqim pėr ty, pėr shėrbėtorin ose shėrbėtoren, pėr punėtorin tėnd dhe pėr tė huajin, me njė fjalė pėr ata qė banojnė me ty,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2616Atėherė Abimeleku i tha Isakut: "Largohu nga ne, sepse ti je shumė mė i fuqishėm se ne".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2014Atėherė Abimeleku mori dhentė, qetė, shėrbyesit dhe shėrbėtoret, dhe ia dha Abrahamit; dhe i kthehu gruan e tij Sara.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2609Atėherė Abimeleku thiri Isakun dhe i tha: "Ajo ėshtė me siguri gruaja jote; si bėhet qė ti the: "Ajo ėshtė motra ime"?". Isaku iu pėrgjegj: "Sepse thoja: "Nuk do tė doja tė vdes pėr shkak tė saj"".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1830Atėherė Abrahami i tha: "Oh, tė mos zemėrohet Zoti, dhe unė do tė flas. Po sikur nė qytet tė ketė tridhjetė prej tyre?". Zoti u pėrgjigj: "Nuk do ta bėj, po tė gjej tridhjetė".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2406Atėherė Abrahami i tha: "Ruhu e mos e ēo birin tim atje!
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1823Atėherė Abrahami iu afrua dhe i tha: "Do tė zhdukėsh tė drejtin sė bashku me tė paudhin?
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2017Atėherė Abrahami iu lut Perėndisė dhe Perėndia shėroi Abimelekun, gruan e tij dhe shėrbyeset e saj, dhe ato mundėn tė pjellin.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2127Atėherė Abrahami mori dele dhe qe dhe ia dha Abimelekut; dhe tė dy lidhėn aleancė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1723Atėherė Abrahami mori Ismaelin, djalin e tij, tė gjithė ata qė kishin lindur nė shtėpinė e tij dhe tėrė ata qė kishte blerė me paratė e veta, tėrė meshkujt e shtėpisė sė Abrahamit dhe, po atė ditė,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2213Atėherė Abrahami ngriti sytė dhe shikoi; dhe ja prapa tij njė dash i zėnė pėr brirėsh nė njė kaēube. Kėshtu Abrahami shkoi, mori dashin e tij dhe e ofroi si sakrificė nė vend tė tė birit.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1827Atėherė Abrahami rifilloi dhe tha: "Ja, marr guximin t'i flas Zotit, megjithėse unė nuk jam veēse pluhur dhe hi.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1806Atėherė Abrahami shkoi me ngut nė ēadėr, te Sara, dhe i tha: "Merr shpejt tri masa majė mielli, gatuaj brumin dhe bėj me to kuleē".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2307Atėherė Abrahami u ngrit, u pėrul para popullit tė vendit, para bijve tė Hethit,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2312Atėherė Abrahami u pėrkul para popullit tė vendit,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1717Atėherė Abrahami u shtri me fytyrėn ndaj tokės dhe qeshi; dhe tha nė zemėr tė tij: "A do tė lindė vallė njė fėmijė nga njė njeri njėqindvjeēar? Dhe do tė lindė Sara qė ėshtė nėntėdhjetė vjeē?".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2205Atėherė Abrahami u tha shėrbyesve tė tij: "Rrini kėtu bashkė me gomarin; unė dhe djali do tė shkojmė deri atje dhe do tė adhurojmė; pastaj do tė kthehemi pranė jush".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2316Atėherė Abrahami zbatoi fjalėn e Efronit; dhe Abrahami i peshoi Efronit ēmimin qė i kishte thėnė nė prani tė bijve tė Hethit: katėrqind monedha argjendi, monedha qė tregtarėt pėrdornin midis tyre zakonisht.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1318Atėherė Abrami i ngriti ēadrat e tij dhe vajti tė banojė nė liset e Mamres, qė ndodhen nė Hebron; dhe aty ndėrtoi njė altar kushtuar Zotit.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1510Atėherė Abrami i shpuri tėrė kėto kafshė, i ndau mė dysh dhe vendosi secilėn gjysmė pėrballė tjetrės; por zogjtė nuk i ndau.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1703Atėherė Abrami pėruli fytyrėn nė tokė dhe Perėndia i foli, duke i thėnė:
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1204Atėherė Abrami u nis siē i kishte thėnė Zoti dhe Loti shkoi me tė. Abrami ishte shtatėdhjetė e pesė vjeē kur u nis nga Harani.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1613Atėherė Agari thirri emrin e Zotit qė i kishte folur: "Ti je El-Roi", sepse tha: "A e pashė me tė vėrtetė atė qė mė shikon?".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3817Atėherė ai i tha: "Do tė tė dėrgoj njė kec nga kopeja ime". Ajo e pyeti: "A mė jep njė peng deri sa tė ma dėrgosh?".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3228Atėherė ai i tha: "Emri yt nuk do tė jetė mė Jakob, por Israel, sepse ti ke luftuar bashkė me Perėndinė dhe me njerėzit, dhe ke fituar".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3123Atėherė ai mori me vete vėllezėrit e tij, e ndoqi shtatė ditė rrugė dhe e arriti nė malin e Galaadit.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2625Atėherė ai ndėrtoi nė atė vend njė altar dhe pėrmendi emrin e Zotit, dhe po aty ai ngriti edhe ēadrėn e tij. Aty shėrbėtorėt e Isakut hapėn njė pus.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4007Atėherė ai pyeti oficerėt e Faraonit, qė ishin me tė nė burg, nė shtėpinė e zotėrisė sė tij dhe u tha: "Pse keni sot njė fytyrė kaq tė trishtuar?".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2718Atėherė ai shkoi tek i ati dhe i tha: "Ati im!". Isaku u pėrgjegj: "Ja ku jam; kush je ti, biri im?".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3112Atėherė ai tha: "Ēo tani sytė dhe shiko: tėrė deshtė qė ndėrzejnė femrat janė vija-vija, me pulla dhe lara-lara, sepse pashė tė gjitha ato qė tė punon Labano.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2434Atėherė ai tha: "Unė jam njė shėrbėtor i Abrahamit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1231Atėherė ai thirri Moisiun dhe Aaronin natėn dhe u tha: Ēohuni dhe largohuni nga mesi i popullit tim, ju dhe bijtė e Izraelit; dhe shkoni t'i shėrbeni Zotit, siē e keni thėnė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4224Atėherė ai u largua nga ata dhe qau. Pastaj u kthye pranė tyre dhe u foli; mori Simeonin dhe vuri ta lidhnin me zinxhir para syve tė tyre.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2622Atėherė ai u largua qė andej dhe hapi njė pus tjetėr pėr tė cilin nuk pati kundėrshtim. Dhe ai e quajti atė Rehoboth, sepse ai tha: "Tani Zoti na ka vėnė larg dhe ne do tė kemi mbarėsi nė kėtė vend".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
517Atėherė ai u pėrgjigj: Jeni pėrtacė, shumė pėrtacė! Pėr kėtė arsye thoni: Tė bėjmė fli pėr Zotin.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2905Atėherė ai u tha atyre: "E njihni ju Labanon, birin e Nahorit?". Ata u pėrgjigjėn: "E njohim".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
220Atėherė ai u tha bijave tė tij: Po ai ku ėshtė? Pse e latė kėtė njeri? Thirreni, tė vijė tė hajė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1623Atėherė ai u tha: Kjo ėshtė ajo qė ka thėnė Zoti: Nesėr ėshtė njė ditė solemne pushimi, njė e shtunė e shenjtė pėr Zotin; piqni sot atė qė duhet tė piqni dhe zieni atė qė duhet tė zieni; dhe ēdo gjė qė ju tepron, vėreni mėnjanė dhe ruajeni deri nesėr.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3912Atėherė ajo e kapi nga rrobat dhe i tha: "Eja tė shtrihesh me mua". Por ai ia la nė dorė rroben e tij, iku duke vrapuar jashtė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3814Atėherė ajo hoqi rrobat e saj tė vejėrisė, u mbulua me njė velo dhe u mbėshtoll e tėra; pastaj u ul te porta e Enaimit, qė ndodhet nė rrugėn drejt Timnahut; nė fakt ajo kishte parė qė Shelahu ishte rritur mė nė fund, por ajo nuk i ishte dhėnė pėr grua.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3917Atėherė ajo i foli nė kėtė mėnyrė: "Ai shėrbėtor hebre, qė ti na solle, erdhi tek unė pėr tė mė vėnė nė lojė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2110Atėherė ajo i tha Abrahamit: "Pėrzėre kėtė shėrbyese dhe birin e saj, sepse i biri i kėsaj shėrbyese nuk duhet tė jetė trashėgimtar me birin tim, me Isakun".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4717Atėherė ata i ēuan Jozefit bagėtinė e tyre; dhe Jozefi u dha atyre bukė nė kėmbim tė kuajve tė tyre, tė kopeve tė tyre me dele, tė qeve dhe tė gomarėve. Kėshtu i furnizoi me bukė pėr atė vit nė kėmbim tė gjithė bagėtisė sė tyre.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3504Atėherė ata i dhanė Jakobit tėrė perėnditė e huaja qė kishin dhe varėset qė mbanin nė veshė; dhe Jakobi i fshehu nėn lisin qė ndodhet pranė Sikemit.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4413Atėherė ata i shqyen rrobat e tyre, ringarkuan secili gomarin e vet dhe u kthyen nė qytet.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2457Atėherė ata i thanė: "Tė thėrresim vajzėn dhe ta pyesim atė".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
503Atėherė ata i thanė: Perėndia i Hebrenjve na doli pėrballė; tani na lėr tė ecim tri ditė me radhė nė shkretėtirė qė tė bėjmė njė flijim pėr Zotin, qė ėshtė Perėndia ynė, qė ai tė mos na godasė me murtajė ose me shpatė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4407Atėherė ata iu pėrgjegjėn: "Pse zotėria im na drejton fjalė si kėto? Shėrbyesit e tu duhet t'i shmangen njė qėndrimi tė tillė!
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
910Atėherė ata morėn hi furre dhe u paraqitėn para Faraonit; dhe Moisiu e shpėrndau drejt qiellit, dhe ai shkaktoi ulcera qė pėrftuan puērra te njerėzit dhe te kafshėt.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1912Atėherė ata njerėz i thanė Lotit: "Kė ke tjetėr kėtu? Nxirr nga ky vend dhėndurėt e tu, bijtė dhe bijat e tua, dhe cilindo qė ke nė qytet,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4325Atėherė ata pėrgatitėn dhuratėn, duke pritur qė Jozefi tė vinte nė mesditė, sepse kishin dėgjuar qė do tė rrinin pėr tė ngrėnė nė atė vend.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4213Atėherė ata thanė: "Ne, shėrbėtorėt e tu, jemi dymbėdhjetė vėllezėr, bij tė tė njėjtit njeri nga vendi i Kanaanit. Dhe ja, pra, mė i riu ėshtė sot me atin tonė, dhe njeri prej tyre nuk ėshtė mė".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4525Atėherė ata u ngjitėn pėrsėri nga Egjipti dhe arritėn nė vendin e Kanaanit te Jakobi, ati i tyre.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2628Atėherė ata u pėrgjigjėn: "Ne e pamė qartė qė Zoti ėshtė me ty. Kėshtu thamė: "Le tė bėjmė njė betim midis nesh, midis nesh dhe teje, dhe tė pėrfundojmė njė aleancė me ty":
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4425Atėherė ati ynė tha: "Kthehuni tė na blini pak ushqime".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1228Atėherė bijtė e Izraelit shkuan dhe vepruan ashtu; ata bėnė ashtu si i kishte urdhėruar Zoti Moisiun dhe Aaronin.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3413Atėherė bijtė e Jakobit iu pėrgjegjėn Sikemit dhe Hamorit, tė atit, dhe u folėn atyre me dredhi, sepse Sikemi kishte ēnderuar motrėn e tyre Dina,
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2541Atėherė do tė largohet prej teje, ai dhe bijtė e tij, dhe do tė kthehet nė familjen e tij; kėshtu do tė rifitojė pronėn e etėrve tė tij.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2447Atėherė e pyeta dhe i thashė: "Bijė e kujt je?". Ajo m'u pėrgjegj: "Jam bijė e Bethuelit, biri i Nahorit, qė Milkah lindi". Kėshtu unė i vura unazėn nė hundė dhe byzylykėt nė kyēet e dorės.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
711Atėherė edhe Faraoni thirri tė diturit dhe yshtėsit; dhe magjistarėt e Egjiptit me artin e tyre tė fshehtė bėnė edhe ata tė njėjtėn gjė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1419Atėherė Engjėlli i Perėndisė, qė ecte pėrpara kampit tė Izraelit, u zhvendos dhe shkoi e u vu prapa tyre; edhe kolona e reve lėvizi nga pėrpara dhe shkoi e u vu prapa tyre.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1609Atėherė Engjėlli i Zotit i tha: "Kthehu tek zonja jote dhe nėnshtroju autoritetit tė saj".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1708Atėherė erdhi Amaleku pėr tė luftuar kundėr Izraelit nė Refidim.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3309Atėherė Esau tha: "Kam mjaft pėr vete, o vėllai im; mbaj pėr vete atė qė ėshtė jotja".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3315Atėherė Esau tha: "Mė lejo tė paktėn tė lė me ty disa nga njerėzit qė janė me mua". Por Jakobi u pėrgjigj: "Pse ta bėjmė kėtė? Mjafton qė unė tė gjej hir nė sytė e zotėrisė tim".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3304Atėherė Esau vrapoi drejt tij, e pėrqafoi, iu hodh nė qafė dhe e puthi; dhe qė tė dy qanė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
927Atėherė Faraoni dėrgoi e thirri Moisiun dhe Aaronin dhe u tha atyre: Kėtė herė unė mėkatova; Zoti ėshtė i drejtė, ndėrsa unė dhe populli im jemi tė kėqij.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4114Atėherė Faraoni dėrgoi ta thėrrisnin Jozefin, qė e nxorrėn menjėherė nga burgu nėntokėsor. Kėshtu ai u rrua, ndėrroi rrobat dhe erdhi te Faraoni.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1403Atėherė Faraoni do tė thotė pėr bijtė e Izraelit: Ata po enden si tė humbur nė vend; shkretėtira i mban tė mbyllur.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
122Atėherė Faraoni i dha kėtė urdhėr tėrė popullit tė tij duke thėnė: Ēdo mashkull qė lind, hidheni nė lumė; por lini gjallė tėrė femrat.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4708Atėherė Faraoni i tha Jakobit: "Sa vjet ke qė jeton?".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4117Atėherė Faraoni i tha Jozefit: "Ja, nė ėndrrėn time unė rrija nė bregun e lumit,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4139Atėherė Faraoni i tha Jozefit: "Me qėnė se Perėndia tė bėri tė dish tė gjitha kėto gjėra, nuk ka asnjeri tė zgjuar dhe tė ditur sa ti.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4517Atėherė Faraoni i tha Jozefit: "Thuaju vėllezėrve tė tu: "Bėni kėtė: Ngarkoni kafshėt tuaja dhe shkoni; kthehuni nė vendin e Kanaanit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1028Atėherė Faraoni i tha Moisiut: Qėrohu nga unė! Ruhu se mė del pėrpara, sepse ditėn qė do tė mė dalėsh pėrpara do tė vdesėsh!.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4705Atėherė Faraoni ia drejtoi fjalėn Jozefit, duke i thėnė: "Ati yt dhe vėllezėrit e tu erdhėn te ti;
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1218Atėherė Faraoni thirri Abramin dhe i tha: "Ē'mė bėre? Pse nuk mė the qė ajo ishte gruaja jote? Pse mė the:
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1016Atėherė Faraoni thirri me nxitim Moisiun dhe Aaronin dhe u tha: Unė kam mėkatuar kundėr Zotit, Perėndisė tuaj, dhe kundėr jush.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
808Atėherė Faraoni thirri Moisiun dhe Aaronin dhe u tha: Lutjuni Zotit qė t'i largojė bretkosat nga unė, nga populli im, dhe unė do ta lejoj popullin tė shkojė, qė tė bėjė fli pėr Zotin.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
825Atėherė Faraoni thirri Moisiun dhe Aaronin dhe u tha: Shkoni, bėni fli pėr Perėndinė tuaj nė vend.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1024Atėherė Faraoni thirri Moisiun dhe i tha: Shkoni, shėrbejini Zotit, le tė mbeten vetėm kopetė tuaja me bagėti tė imėt dhe tė trashė; edhe fėmijėt tuaj mund tė vinė me ju.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4703Atėherė Faraoni u tha vėllezėrve tė Jozefit: "Me ē'punė merreni?". Ata iu pėrgjigjėn Faraonit: "Shėrbėtorėt e tu janė barinj, si ne ashtu dhe etėrit tanė".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1504Atėherė fjala e Zotit iu drejtua duke i thėnė: "Ai nuk do tė jetė trashėgimtari yt, por ai qė ka pėr tė dalė nga tė pėrbrendshmet e tua do tė jetė trashėgimtari yt".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
304Atėherė gjarpri i tha gruas: "Ju s'keni pėr tė vdekur aspak;
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3520Atėherė gjithė asambleja e bijve tė Izraelit u largua nga prania e Moisiut.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3406Atėherė Hamori, ati i Sikemit, shkoi tek Jakobi pėr t'i folur.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
5016Atėherė i ēuan fjalė Jozefit: "Ati yt para se tė vdiste dha kėtė porosi duke thėnė:
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4221Atėherė i thonin njėri-tjetrit: "Ne jemi me tė vėrtetė fajtorė ndaj vėllait tonė, sepse e pamė ankthin e shpirtit tė tij kur ai na lutej, por nuk ia vumė veshin! Ja pse na ra kjo fatkeqėsi".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2721Atėherė Isaku i tha Jakobit: "Afrohu dhe lėrmė tė tė prek, biri im, pėr tė ditur nėse je pikėrisht biri im Esau ose jo".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2725Atėherė Isaku i tha: "Mė shėrbe qė tė ha nga gjahu i birit tim dhe shpirti im tė tė bekojė". Kėshtu Jakobi i shėrbeu dhe Isaku hėngri. Jakobi i solli edhe verė dhe ai e piu.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2801Atėherė Isaku thiri Jakobin, e bekoi, i dha kėtė urdhėr dhe i tha: "Mos u marto me njė grua nga Kanaanėt.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2737Atėherė Isaku u pėrgjegj dhe i tha Esaut: "Ja, unė e bėra zotrinė tėnd dhe i dhashė tėrė vėllezėrit e tij si shėrbėtorė, dhe e pajisa me grurė dhe me verė; ē'mund tė bėj pėr ty, biri im?".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2733Atėherė Isakun e zunė ca tė dridhura shumė tė forta dhe i tha: "Kush ėshtė ai, pra, qė gjuajti gjahun dhe ma solli? Unė i hėngra tė gjitha para se tė vije ti dhe e bekova; dhe i bekuar ka pėr tė mbetur ai".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
307Atėherė iu hapėn sytė tė dyve dhe e panė qė ishin lakuriq; kėshtu ata qepėn gjethe fiku dhe bėnė breza pėr t'u mbuluar.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4306Atėherė Izraeli tha: "Pse mė dhatė kėtė dhembje duke i thėnė atij njeriu qė kishit edhe njė vėlla?".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4814Atėherė Izraeli zgjati dorėn e tij tė djathtė dhe e vuri mbi kryet e Efraimit qė ishte mė i riu, dhe vuri dorėn e tij tė majtė mbi kryet e Manasit duke kryqėzuar duart, ndonėse Manasi ishte i parėlinduri.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4311Atėherė Izraeli, ati i tyre, u tha atyre: "Po tė jetė ashtu, veproni nė kėtė mėnyrė: merrni nė trastat tuaja disa nga prodhimet mė tė mira tė vendit dhe i ēoni atij njeriu njė dhuratė: pak balsam,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2928Atėherė Jakobi bėri si i thanė dhe mbaroi javėn e Leas; pastaj Labano i dha pėr grua bijėn e tij Rakela.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3104Atėherė Jakobi dėrgoi e thirri Rakelėn dhe Lean, qė tė vinin nė fushat pranė kopesė sė tij,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3734Atėherė Jakobi i shqeu rrobat e tij, veshi njė grathore dhe mbajti zi pėr birin e tij shumė ditė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2719Atėherė Jakobi i tha babait tė tij: "Jam Esau, i parėlinduri yt. Bėra siē mė ke thėnė. Tani ēohu, ulu dhe fillo tė hash nga gjahu im, me qėllim qė shpirti yt tė mė bekojė".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3502Atėherė Jakobi i tha familjes sė tij dhe gjithė atyre qė ishin me tė: "Hiqni nga rrethi juaj perėnditė e huaja, pastrohuni dhe ndėrroni rrobat tuaja;
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4803Atėherė Jakobi i tha Jozefit: "Perėndia i plotfuqishėm m'u shfaq nė Luc, nė vendin e Kanaanit, mė bekoi
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3430Atėherė Jakobi i tha Simeonit dhe Levit: "Ju mė keni futur nė telashe duke mė bėrė tė urryer nga banorėt e vendit, Kanaanėt dhe Perezejtė. Me qenė se ne jemi pakicė, ata do tė grumbullohen kundėr meje dhe do tė mė sulmojnė, dhe unė ashtu si shtėpia ime do tė shfarosemi".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3131Atėherė Jakobi iu pėrgjegj Labanos: "Unė kisha frikė, sepse mendoja qė ti mund tė mė merrje me forcė bijat e tua.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3145Atėherė Jakobi mori njė gur dhe e ngriti si njė pėrmendore.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3514Atėherė Jakobi ndėrtoi njė pėrmendore, njė pėrmendore prej guri, nė vendin ku Perėndia i kishte folur; mbi tė hodhi pak verė dhe derdhi ca vaj sipėr.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2911Atėherė Jakobi puthi Rakelėn, ngriti zėrin dhe qau.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4731Atėherė Jakobi tha: "Betomu". Dhe Jozefi iu betua. Pastaj Izraeli, duke u mbėshtetur te koka e shtratit, ra nė adhurim.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2533Atėherė Jakobi tha: "Mė parė betomu". Dhe Esau iu betua dhe i shiti Jakobit parėbirninė e tij.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3117Atėherė Jakobi u ngrit dhe i vuri bijtė e tij dhe gratė e tij mbi devetė,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4605Atėherė Jakobi u nis nga Beer-Sheba dhe bijtė e Izraelit e hipėn Jakobin, atin e tyre, fėmijėt e vegjėl dhe gratė e tyre mbi qerret qė Faraoni kishte dėrguar pėr t'i mbartur.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3136Atėherė Jakobi u zemėrua dhe u grind me Labanon; dhe Jakobi iu pėrgjegj dhe i tha Labanos: "Cili ėshtė faji im, cili ėshtė mėkati im, qė ti tė mė ndjekėsh me aq tėrbim?
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4236Atėherė Jakobi, ati i tyre, tha: "Ju mė keni lėnė pa bijtė e mi! Jozefi nuk ėshtė mė, Simeoni nuk ėshtė mė, dhe doni tė mė hiqni edhe Beniaminin! E tėrė kjo rėndon mbi mua!".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3207Atėherė Jakobin e zuri njė frikė e madhe dhe njė ankth dhe ndau dysh njerėzit qė ishin me tė, kopetė, bagėtinė e trashė dhe devetė, dhe tha:
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2816Atėherė Jakobit i doli gjumi dhe tha: "Me siguri Zoti ėshtė nė kėtė vend dhe unė nuk e dija".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1802Atėherė Jethro, vjehrri i Moisiut, mori Seforan, gruan e Moisiut,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4629Atėherė Jozefi e mbrehu qerren e tij dhe mori tė pėrpjetėn pėr nė Goshen qė tė takonte Izraelin, atin e tij; sa e pa, iu hodh nė qafė dhe qau gjatė i shtrėnguar pas tij.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4125Atėherė Jozefi i tha Faraonit: "Éndėrrat e Faraonit janė njė ėndėrr e njėjtė. Perėndia i tregoi Faraonit atė qė po gatitet tė bėjė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4501Atėherė Jozefi nuk e pėrmbajti dot mė veten para tėrė tė pranishmėve dhe briti: "Nxirrini jashtė tė gjithė nga prania ime!". Kėshtu nuk mbeti asnjėri me Jozefin kur ai u tregoi vėllezėrve tė tij se kush ishte.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4330Atėherė Jozefi nxitoi tė dalė jashtė, sepse ishte mallėngjyer thellė pėr shkak tė vėllait tė tij, dhe kėrkonte vend ku tė qante. Hyri kėshtu nė dhomėn e tij dhe aty qau.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
5001Atėherė Jozefi u hodh mbi fytyrėn e tė atit, qau mbi tė dhe e puthi.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
5007Atėherė Jozefi u ngjit pėr tė varrosur tė atin; dhe me tė u ngjitėn tėrė shėrbėtorėt e Faraonit, tė moshuarit e shtėpisė sė tij dhe tėrė tė moshuarit e vendit tė Egjiptit,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4018Atėherė Jozefi u pėrgjegj dhe tha: "Ky ėshtė interpretimi i ėndrrės: tri shportat janė tri ditė;
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4631Atėherė Jozefi u tha vėllezėrve tė tij dhe familjes tė atit tė tij: "Do tė ngjitem pėr ta njoftuar Faraonin dhe do t'i them: "Vėllezėrit e mi dhe familja e atit tim, qė ishin nė vendin e Kanaanit, kanė ardhur tek unė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4504Atėherė Jozefi u tha vėllezėrve tė tij: "Afrohuni, pra, tek unė!". Ata iu afruan dhe ai u tha: "Unė jam Jozefi, vėllai juaj, qė ju e shitėt qė ta ēonin nė Egjipt.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4209Atėherė Jozefit iu kujtuan ėndrrat qė kishte parė rreth tyre dhe tha: "Ju jeni spiunė! Keni ardhur kėtu pėr tė parė pikat e pambrojtura tė vendit!".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3808Atėherė Juda i tha Onanit: "Shko te gruaja e vėllait tėnd, martohu me tė dhe krijoi trashėgimtarė vėllait tėnd".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3811Atėherė Juda i tha Tamarės, nuses sė birit tė tij: "Rri si e ve nė shtėpinė e atit tėnd, deri sa biri im Shelah tė rritet". Sepse mendonte: "Kam frikė se edhe ai ka pėr tė vdekur si vėllezėrit e tij". Kėshtu Tamara u nis dhe banoi nė shtėpinė e tė atit.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4418Atėherė Juda iu afrua Jozefit dhe i tha: "Tė lutem, zotėria im, lejoje shėrbėtorin tėnd qė t'i thotė njė fjalė zotėrisė tim, dhe mos u zemėro me shėrbėtorin tėnd, sepse ti je si Faraoni.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3823Atėherė Juda tha: "Le ta mbajė, pra, pengun qė i dhashė, sepse nuk duam tė mbulohemi me turp. Ja, unė i dėrgova kėtė kec dhe ti nuk e gjete".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3726Atėherė Juda u tha vėllezėrve tė tij: "Ē'dobi do tė kemi po tė vrasim vėllanė tonė dhe tė fshehim gjakun e tij?
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
413Atėherė Kaini i tha Zotit; "Ndėshkimi im ėshtė tepėr i madh aq sa unė nuk mund ta duroj.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
416Atėherė Kaini u largua nga prania e Zotit dhe banoi nė vendin e quajtur Nod, nė lindje tė Edenit.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4109Atėherė kryekupėmbajtėsi i foli Faraonit duke i thėnė: "Sot kujtoj gabimet e mia.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
515Atėherė kryepunėtorėt e skuadrave tė bijve tė Izraelit erdhėn pėr tė protestuar te Faraoni, duke thėnė: Pse sillesh kėshtu me shėrbėtorėt e tu?
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2450Atėherė Labano dhe Bethueli u pėrgjigjėn dhe thanė: "Kjo varet nga Zoti; ne nuk mund tė flasim as pėr mirė as pėr keq.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3126Atėherė Labano i tha Jakobit: "Ē'bėre duke mė mashtruar nė kėtė mėnyrė dhe duke i marrė bijat e mia si robėresha lufte?
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2914Atėherė Labano i tha: "Ti je me tė vėrtetė nga mishi dhe gjaku im!". Dhe ai qėndroi njė muaj me tė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2922Atėherė Labano mblodhi tėrė burrat e vendit dhe shtroi njė banket.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3143Atėherė Labano u pėrgjegj dhe tha: "Kėto bija janė bijat e mia, kėta bij janė bijtė e mi, kėto kope janė kopetė e mia, dhe gjithēka tė zė syri ėshtė imja. Por ēfarė mund t'u bėj sot kėtyre bijave tė mia apo bijve qė ato kanė lindur?
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3020Atėherė Lea tha: "Perėndia mė ka dhėnė njė dhunti tė mirė; kėtė radhė burri im do tė banojė me mua, sepse i kam lindur gjashtė bij". Dhe i vuri emrin Zabulon.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1914Atėherė Loti doli e u foli dhėndurėve tė tij qė ishin martuar me bijat e tij, dhe tha: "Ēohuni, largohuni nga ky vend, sepse Zoti do ta shkatėrrojė qytetin". Por dhėndurėt e tij patėn pėrshtypjen se ai po bėnte shaka.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1310Atėherė Loti ngriti sytė dhe pa tėrė fushėn e Jordanit. Para se Zoti tė kishte shkatėrruar Sodomėn dhe Gomorėn, ajo ishte e tėra e ujitur deri nė Coar, si kopshti i Zotit, si vendi i Egjiptit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
819Atėherė magjistarėt i thanė Faraonit: Ky ėshtė gishti i Perėndisė. Por zemra e Faraonit u ngurtėsua dhe ai nuk i dėgjoi mė, ashtu si kishte thėnė Zoti.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
118Atėherė mbreti i Egjiptit thirri mamitė dhe u tha: Pse e bėtė kėtė dhe i latė gjallė fėmijėt meshkuj?.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1408Atėherė mbreti i Sodomės, mbreti i Gomorės, mbreti i Admahut, mbreti i Ceboimit dhe mbreti i Belės (qė ėshtė Coari) dolėn dhe u rreshtuan nė luftė kundėr tyre, nė luginėn e Sidimit;
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1418Atėherė Melkisedeku, mbret i Salemit, i shpuri bukė dhe verė. Ai ishte prift i Shumė tė Lartit Perėndi.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
804Atėherė Moisiu bėri ashtu si e kishte urdhėruar Zoti, dhe asambleja u mblodh nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1907Atėherė Moisiu dėrgoi e thirri pleqtė e popullit, dhe u tha tėrė kėto fjalė qė Zoti kishte urdhėruar tė thoshte.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3606Atėherė Moisiu dha kėtė urdhėr qė u shpall nėpėr kamp, duke thėnė: Asnjė burrė dhe asnjė grua tė mos bėjė mė ndonjė ofertė pėr shenjtėroren. Kėshtue ndaluan popullin tė sillte tjetėr material.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
429Atėherė Moisiu dhe Aaroni shkuan dhe mblodhėn tėrė pleqtė e bijve tė Izraelit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1606Atėherė Moisiu dhe Aaroni u thanė gjithė bijve tė Izraelit: Nė mbrėmje do tė mėsoni qė Zoti ėshtė ai qė ju nxori nga vendi i Egjiptit;
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1501Atėherė Moisiu dhe bijtė e Izraelit i kėnduan kėtė kantik Zotit dhe folėn duke thėnė: Unė do t'i kėndoj Zotit, sepse u lartėsua shumė; hodhi nė det kuaj dhe kalorės.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3211Atėherė Moisiu e luti Zotin, Perėndinė e tij, dhe i tha: Pse, o Zot, zemėrimi yt duhet tė ndizet kundėr popullit tėnd qė e nxore nga vendi i Egjiptit me fuqi tė madhe dhe me dorė tė fortė?
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
2403Atėherė Moisiu erdhi dhe i tregoi popullit tėrė fjalėt e Zotit dhe tėrė ligjet. Dhe gjithė populli u pėrgjigj me njė zė dhe tha: Ne do tė bėjmė tėrė gjėrat qė Zoti ka thėnė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
313Atėherė Moisiu i tha Perėndisė: Ja, kur tė shkoj te bijtė e Izraelit dhe t'u them: Perėndia i etėrve tuaj mė ka dėrguar te ju, po tė jetė se ata mė thonė: Cili ėshtė emri i tij?, ē'pėrgjigje duhet t'u jap?.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
410Atėherė Moisiu i tha Zotit: Mjerisht, o Zot, unė nuk jam njeri i gojės; nuk isha i tillė nė tė kaluarėn dhe nuk jam i tillė qė kur i ke folur shėrbėtorit tėnd, sepse jam i ngathėt nė fjalė dhe kuvend.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3315Atėherė Moisiu i tha: Nė qoftė se prania jote nuk vjen me mua, mos na nis qė kėtej.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1808Atėherė Moisiu i tregoi vjehrrit tė tij tė gjitha ato qė Zoti u kishte bėrė Faraonit dhe Egjiptasve pėr shkak tė Izraelit, tė gjitha fatkeqėsitė e pėsuara gjatė udhėtimit, dhe si i kishte shpėtuar Zoti.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
418Atėherė Moisiu iku, u kthye te Jethro, vjehrri i tij, dhe i tha: Oh, lėrmė tė shkoj dhe tė kthehem te vėllezėrit e mi qė janė nė Egjipt, pėr tė parė nė se ende janė gjallė. Dhe Jethro i tha Moisiut: Shko nė paqe.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1421Atėherė Moisiu shtriu dorėn e tij mbi detin; dhe Zoti bėri qė tė tėrhiqet deti nga njė erė e fortė nga lindja qė fryu tėrė atė natė dhe e shndėrroi detin nė tokė tė thatė; dhe ujėrat u ndanė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1427Atėherė Moisiu shtriu dorėn e tij mbi detin; kėshtu nė tė gdhirė, deti u kthye nė vendin e tij tė zakonshėm; Egjiptasit ikėn para tij; dhe Zoti i pėrlau Egjiptasit nė mes tė detit.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
906Atėherė Moisiu tha: Kjo ėshtė ajo qė Zoti ju ka urdhėruar; bėjeni dhe lavdia e Zotit do t'ju shfaqet?.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
303Atėherė Moisiu tha: Tani do tė zhvendosem pėr tė parė kėtė shfaqje madhėshtore: pse ferrishtja nuk po konsumohet!.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3318Atėherė Moisiu tha: Tregomė lavdinė tėnde!.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3215Atėherė Moisiu u kthye dhe zbriti nga mali me dy pllakat e dėshmisė nė duar, pllaka tė shkruara nga tė dy anėt, si pėrpara ashtu edhe prapa.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
522Atėherė Moisiu u kthye te Zoti dhe i tha: O Perėndi, pse e fute nė halle kėtė popull? Pse pra mė dėrgove?
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
630Atėherė Moisiu u pėrgjigj kėshtu para Zotit: Ja, unė jam i parrethprerė nė buzė; prandaj si mund tė mė dėgjojė Faraoni?.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1013Atėherė Moisiu zgjati bastunin e tij mbi vendin e Egjiptit; dhe Zoti ngriti njė erė nga lindja mbi vendin tėrė atė ditė dhe tėrė natėn; sa erdhi mėngjesi, era e lindjes solli karkalecat.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
207Atėherė motra e fėmijės i tha bijės sė Faraonit: A duhet tė shkoj tė thėrras njė tajė nga gratė hebre qė ta mėndė kėtė fėmijė pėr ty?.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3416Atėherė ne do t'ju japim bijat tona dhe do tė marrim bijat tuaja, do tė banojmė bashkė me ju dhe do tė bėhemi njė popull i vetėm.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1106Atėherė nė vendin e Egjiptit do tė ketė njė britmė tė madhe, qė nuk ėshtė dėgjuar kurrė mė parė dhe qė nuk do tė dėgjohet asnjėherė tjetėr.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1002Atėherė njė zjarr doli nga prania e Zotit dhe i pėrpiu ata; dhe ata vdiqėn pėrpara Zotit.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2426Atėherė njeriu u pėrkul, adhuroi Zotin dhe tha:
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
820Atėherė Noeu ndėrtoi njė altar pėr Zotin, mori nga ēdo lloj kafshėsh dhe zogjsh tė pastėr dhe ofroi fli mbi altarin.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
815Atėherė Perėndia i foli Noeut, duke thėnė:
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2119Atėherė Perėndia ia hapi sytė dhe ajo pa njė pus uji: kėshtu vajti tė mbushė calikun me ujė dhe i dha tė pijė djaloshit.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
131Atėherė Perėndia shikoi tė gjitha ato qė kishte bėrė, dhe ja, ishte shumė mirė. Kėshtu erdhi mbrėmja dhe pastaj erdhi mėngjesi: dita e gjashtė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
2001Atėherė Perėndia shqiptoi tėrė kėto fjalė, duke thėnė:
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4603Atėherė Perėndia tha: "Unė jam Perėndia, Perėndia i atit tėnd; mos ki frikė tė zbresėsh nė Egjipt, sepse aty do tė tė bėj njė komb tė madh.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1524Atėherė populli murmuriti kundėr Moisiut, duke thėnė: Ē'do tė pimė?.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1702Atėherė populli u grind me Moisiun dhe i tha: Na jep ujė pėr tė pirė. Moisiu u pėrgjigj: Pse grindeni me mua? Pse tundoni Zotin?.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1305Atėherė pra kur Zoti do tė bėjė qė tė hyni nė vendin e Kananejve, tė Hitejve, tė Amorejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve qė u ėshtė betuar etėrve tė tu tė tė japė, vend ku rrjedh qumėshti dhe mjalti, do tė kryesh kėtė rit gjatė kėtij muaji.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1436Atėherė prifti do tė urdhėrojė qė tė zbrazet shtėpia para se ai tė hyjė pėr tė shqyrtuar plagėn, me qėllim qė gjithēka qė ndodhet nė shtėpi tė mos bėhet e papastėr. Pastaj prifti do tė hyjė pėr tė ekzaminuar shtėpinė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
812Atėherė priti shtatė ditė tė tjera, pastaj e lėshoi jashtė pėllumbin, por ky nuk u kthye mė tek ai.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1520Atėherė profetesha Miriam, motra e Aaronit, mori nė dorė dajren, dhe tė gjitha gratė e ndoqėn nga pas me dajre dhe me valle.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
2106atėherė pronari e tij do t'ia afrojė Perėndisė dhe do ta avitė te dera ose te shtalka; pastaj pronari e tij do t'i shpojė veshin me njė fėndyell; dhe ai do t'i shėrbejė pėr gjithnjė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3821Atėherė pyeti njerėzit vendas duke thėnė: "Ku ėshtė ajo prostitutė qė rrinte nė Enaim, nė rrugė?". Ata u pėrgjigjėn: "Nuk ka pasur asnjė prostitutė kėtu".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3008Atėherė Rakela tha: "Kam luftuar shumė me motrėn time dhe kam dalė fitimtare". Prandaj e quajti djalin Neftali.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3006Atėherė Rakela tha: "Perėndia mė dha tė drejtė; ai dėgjoi gjithashtu zėrin tim dhe mė dha njė bir". Prandaj i vuri emrin Dan.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2461Atėherė Rebeka dhe shėrbyeset e saj u ngritėn mė kėmbė, hipėn mbi devetė dhe shkuan pas kėtij njeriu. Kėshtu shėrbėtori mori Rebekėn dhe iku.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2706Atėherė Rebeka i foli Jakobit, birit tė saj, dhe i tha: "Ja, unė dėgjova babanė tėnd qė i fliste Esaut, vėllait tėnd duke i thėnė:
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
4034Atėherė reja e mbuloi ēadrėn e mbledhjes dhe lavdia e Zotit e mbushi tabernakullin.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1815Atėherė Sara mohoi, duke thėnė: "Nuk qesha", sepse pati frikė. Por ai i tha: "Pėrkundrazi, ke qeshur!".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1605Atėherė Saraj i tha Abramit: "Pėrgjegjėsia pėr fyerjen qė m'u bė le tė bjerė mbi ty. Kam qėnė unė qė tė hodha nė krahėt e shėrbyeses sime; por qė kur e mori vesh qė ėshtė me barrė, ajo mė shikon me pėrbuzje. Zoti le tė jetė gjykatės midis meje dhe teje".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
425Atėherė Sefora mori njė strall tė mprehtė dhe preu prepucin e birit tė saj dhe e hodhi nė kėmbėt e Moisiut, duke thėnė: Ti pėr mua je njė dhėndėr nė gjak!.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2417Atėherė shėrbyesi vrapoi nė drejtim tė saj dhe i tha: "Lermė tė pi pak ujė nga shtamba jote".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
510Atėherė shtypėsit e popullit dhe kryeintendentėt e tij dolėn dhe i thanė popullit: Kėshtu thotė Faraoni: Unė nuk do t'ju jap mė kashtė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3604Atėherė tė gjithė njerėzit e aftė qė kryenin punime tė ēfarėdo lloji nė shenjtėrore, duke lėnė secili punėn qė bėnte, erdhėn
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2458Atėherė thirrėn Rebekėn dhe i thanė: "A do tė shkosh me kėtė njeri?". Ajo u pėrgjegj: "Po, do tė shkoj".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4421Atėherė ti u the shėrbėtorėve tė tu: "Sillmani kėtu qė tė mund ta shoh me sytė e mi".
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2634Atėherė toka do tė gėzojė tė shtunat e saj pėr gjithė kohėn qė do tė jetė e shkretuar dhe ju do tė jeni nė vendin e armiqve tuaj; kėshtu toka do tė pushojė dhe do tė gėzojė tė shtunat e saj.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3306Atėherė u afruan shėrbyeset, ato dhe bijtė e tyre, dhe u pėrkulėn.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1207Atėherė u shfaq Zoti pėrpara Abramit dhe i tha: "Unė do t'ja jap kėtė vend pasardhėsve tė tu". Atėherė Abrami i ndėrtoi aty njė altar Zotit qė i ishte shfaqur.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2642atėherė unė do tė kujtohem pėr besėlidhjen time tė lidhur me Jakobin, do tė kujtohem pėr besėlidhjen time tė lidhur me Isakun dhe pėr besėlidhjen time me Abrahamin dhe do tė kujtohem pėr vendin;
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
320Atėherė unė do tė shtrij dorėn time dhe do tė godas Egjiptin me tė gjitha mrekullitė qė unė do tė bėj nė mes tyre; pas kėsaj ai do t'ju lėrė tė ikni.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2439Atėherė unė i thashė zotėrisė tim: "Ndofta gruaja nuk do tė dojė tė mė ndjekė".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3224Atėherė unė u thashė atyre: Kush ka ar tė mos e mbajė me vete. Kėshtu ata ma dhanė mua dhe unė e hodha nė zjarr, dhe na doli ky viē.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3508Atėherė vdiq Debora, taja e Rebekės, dhe e varrosėn poshtė Bethelit, nė kėmbėt e lisit qė u quajt Alon-Bakuth.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3708Atėherė vėllezėrit e tij i thanė: "A duhet tė mbretėrosh ti mbi ne, ose do tė na sundosh me tė vėrtetė?". Dhe e urryen edhe mė tepėr pėr shkak tė ėndrrave tė tij dhe tė fjalėve tė tij.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
414Atėherė zemėrimi i Zotit u ndez kundėr Moisiut, dhe i tha: A nuk ėshtė ndofta Aaroni vėllai yt, Leviti? Unė e di qė ai flet bukur. Ja tani, ai po del tė tė takojė; sa tė tė shohė do tė ndjejė gėzim nė zemėr tė vet.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3920Atėherė zotėria e Jozefit e mori dhe e futi nė burg, nė vendin ku ishin mbyllur tė burgosurit e mbretit. Kėshtu ai mbeti nė atė burg.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1924Atėherė Zoti bėri qė nga qielli tė binte squfur dhe zjarr mbi Sodomėn dhe Gomorėn, nga ana e Zotit.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1513Atėherė Zoti i tha Abramit: "Dije me siguri qė pasardhėsit e tu do tė qėndrojnė si tė huaj nė njė vend qė nuk do tė jetė i tyre, dhe do tė jenė skllevėr dhe njerėz tė shtypur pėr katėrqind vjet.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
409Atėherė Zoti i tha Kainit: "Ku ėshtė vėllait yt Abeli?". Ai u pėrgjegj: "Nuk e di; mos jam unė rojtari i vėllait tim?".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
406Atėherė Zoti i tha Kainit: "Pse je pezmatuar dhe pse fytyra jote ėshtė dėshpėruar?
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1628Atėherė Zoti i tha Moisiut: Deri kur do tė kundėrshtoni tė zbatoni urdhėrimet e mia dhe ligjet e mia?
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
901Atėherė Zoti i tha Moisiut: Shko te Faraoni dhe i thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Hebrenjve: Lėre popullin tim tė shkojė, qė tė mund tė mė shėrbejė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1910Atėherė Zoti i tha Moisiut: Shko te populli, shenjtėroje atė sot dhe nesėr, dhe bėj qė tė lajė rrobat.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1021Atėherė Zoti i tha Moisiut: Shtrije dorėn drejt qiellit, me qėllim qė tė jetė errėsirė nė vendin e Egjiptit, errėsirė qė tė mund tė preket me dorė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
922Atėherė Zoti i tha Moisiut: Shtrije dorėn drejt qiellit, qė tė bjerė breshėr nė tėrė vendin e Egjiptit, mbi njerėzit, mbi kafshėt dhe mbi ēdo lloj bimėsie tė fushave nė vendin e Egjiptit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1012Atėherė Zoti i tha Moisiut: Shtrije dorėn tėnde mbi vendin e Egjiptit pėr karkalecat, me qėllim qė ato tė ngjiten dhe tė mbulojnė vendin e Egjiptit dhe tė pėrpijnė tėrė bimėsinė e vendit, tėrė ato qė ka lėnė breshri.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3207Atėherė Zoti i tha Moisiut: Tani shko, zbrit, sepse populli yt, qė ti nxore nga vendi i Egjiptit, ėshtė korruptuar;
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
404Atėherė Zoti i tha Moisiut: Zgjate dorėn dhe kape nga bishti. (Ai zgjati dorėn dhe e mori, dhe nė dorėn e tij ai u bė njė bastun).
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
701Atėherė Zoti i tha Noeut: "Hyrė nė arkė bashkė me tėrė familjen tėnde, sepse pashė se je i drejtė para meje nė kėtė brez.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1509Atėherė Zoti i tha: "Sillmė njė mėshqerrė trevjeēare, njė dhi trevjeēare, njė dash trevjeēar, njė turtull dhe njė pėllumb tė ri".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
402Atėherė Zoti i tha: Ē'ėshtė ajo qė ke nė dorė?. Ai u pėrgjegj: Njė bastun.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2602Atėherė Zoti iu shfaq dhe i tha: "Mos zbrit nė Egjipt, qėndro nė vendin qė do tė tė them.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
221Atėherė Zoti Perėndi e futi nė njė gjumė tė thellė njeriun, tė cilin e zuri gjumi; dhe mori njė nga brinjėt e tij dhe e mbylli mishin nė atė vend.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
207Atėherė Zoti Perėndi formoi njeriun nga pluhuri i tokės, i fryu nė vrimat e hundės njė frymė jete, dhe njeriu u bė njė qenie e gjallė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
314Atėherė Zoti Perėndi i tha gjarprit: "Me qenė se bėre kėtė gjė, qofsh i mallkuar ndėr gjithė kafshėt dhe tėrė bishat e fushave! Ti do tė ecėsh mbi barkun tėnd dhe do tė hash pluhur gjithė ditėt e jetės sate.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
309Atėherė Zoti Perėndi thirri njeriun dhe i tha: "Ku je?".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3405Atėherė Zoti zbriti nė renė dhe u ndal aty pranė tij, dhe shpalli emrin e Zotit.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
604atėherė, nė qoftė se ka mėkatuar dhe ėshtė fajtor, ai duhet tė rikthejė atė qė ka vjedhur, apo gjėnė e zhvatur me mashtrim, ose depozitėn qė i ėshtė besuar apo sendin e humbur qė ka gjetur,
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
5005Ati im mė ka vėnė tė betohem dhe mė ka thėnė: "Ja, unė jam duke vdekur; mė varros nė varrin qė kam gėrmuar nė vendin e Kanaanit". Tani, pra, mė lejo tė ngjitem pėr tė varrosur atin tim, pastaj do tė kthehem".
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4523atit tė tij i dėrgoi: dhjetė gomarė tė ngarkuar me gjėrat mė tė mira tė Egjiptit, dhjetė gomarica tė ngarkuara me grurė, bukė dhe ushqime pėr atin e tij gjatė udhėtimit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1703Atje populli pati etje pėr ujė dhe murmuriti kundėr Moisiut, duke thėnė: Pse na bėre tė ikim nga Egjipti qė tė vdesim nga etja ne, bijtė tanė dhe bagėtia jonė?.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4931Atje u varrosėn Abrahami dhe Sara, gruaja e tij, aty u varrosėn Isaku dhe Rebeka, e shoqja, dhe aty unė varrosa Lean.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
2624Ato do tė ēiftėzohen poshtė dhe do tė bashkohen lart me njė unazė. Kėshtu ka pėr tė ndodhur me tė dyja dėrrasat, qė ndodhen nė tė dy qoshet.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1015Ato mbuluan faqen e tėrė dheut, aq sa e nxinė dheun; pėrpinė tėrė bimėsinė e vendit dhe tėrė pemėt e drurėve qė breshri kishte lėnė; dhe nuk mbeti asgjė e blertė mbi drurėt dhe shkurrėzat e fushės, nė tėrė vendin e Egjiptit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
219Ato u pėrgjigjėn: Njė Egjiptas na liroi nga duart e barinjve; pėrveē kėsaj mbushi ujė pėr ne dhe i dha tė pijė kopesė.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2903Aty mblidheshin zakonisht tėrė kopetė; atėherė ēobanėt e hiqnin rrasėn nga gryka e pusit dhe u jepnin ujė dhenve; pastaj e vinin pėrsėri rrasėn nė vendin e saj, nė grykėn e pusit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1424Aty nga agimi i mėngjesit ndodhi qė Zoti i hodhi sytė nė kampin e Egjiptasve nga kolona e zjarrit dhe nga reja, dhe i dha dėrmėn.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
2522Aty unė do tė tė takoj, nga lart, mbi pajtuesin, midis dy kerubinėve qė janė mbi arkėn e dėshmisė, do tė tė njoftoj tėrė urdhėrat qė do tė tė jap pėr bijtė e Izraelit.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2636Atyre prej jush qė do tė shpėtojnė do t'u kall nė zemėr tmerrin nė vendin e armiqve tė tyre; fėrfėrima e njė gjethi qė lėviz do t'i bėjė qė t'ua mbathin kėmbėve; do tė turren ashtu siē iket pėrpara shpatės dhe do tė bien pa i ndjekur askush.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3639Baal-Hanani, i biri i Akborit, vdiq dhe nė vendin e tij mbretėroi Hadari. Emri i qytetit tė tij qe Pau, dhe emri i gruas sė tij qe Mehetabel, e bija e Metredės dhe e Mezahabut.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3423Bagėtia e tyre, pasuria e tyre dhe kafshėt e tyre a nuk do tė bėhen ndofta njė ditė tonat? Le tė pranojmė kėrkesėn e tyre dhe ata do tė banojnė bashkė me ne".
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1105baldosėn, sepse ripėrtypet, por nuk ėshtė dythundrake; pėr ju ėshtė e papastėr;
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3605Basemathi lindi Reuelin, kurse Oholibamahu lindi Jeushin, Jalamin dhe Korahin. Kėta janė bijtė e Esaut qė i lindėn nė vendin e Kanaanit.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
713Bashkė me kulaēėt e bukės pa maja, si ofertė tė tij do tė paraqesė, me flijimin e dhėnies sė hirit, flijimin e tij tė falėnderimit.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1015Bashkė me ofertat e dhjamit tė bėra me zjarr, do tė ēohen kofsha e ofertės sė lartė dhe gjoksi i ofertės sė tundur para Zotit; edhe kjo tė pėrket ty dhe bijve tė tu, si njė statut i pėrhershėm, si ka urdhėruar Zoti?.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3831bazat e oborrit, bazat e hyrjes nė oborr, tė gjithė kunjat e tabernakullit dhe tė gjithė kunjat e rrethimit tė oborrit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3817bazat e shtyllave ishin prej bronzi, grremēat e shtyllave dhe shtizat e tyre ishin prej argjendi, kapitelet e shtyllave ishin tė veshura me argjend dhe tė gjitha shtyllat e oborrit ishin tė lidhura me disa shtiza argjendi.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
614Bėj njė arkė prej druri; bėje arkėn me dhoma dhe lyeje me bitum nga jashtė e nga brenda.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2414Bėj qė vajza sė cilės do t'i them: "Ah, ule shtambėn tėnde qė unė tė pi" dhe qė do tė mė pėrgjigjet: "Pi, dhe kam pėr t'u dhėnė pėr tė pirė edhe deveve tė tu", tė jetė ajo qė ti ja ke caktuar shėrbyesit tėnd Isak. Nga kjo unė do tė kuptoj qė ti ke treguar dashamirėsi ndaj zotėrisė tim".
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
2519bėje njė kerubin nė njė nga skajet dhe njė kerubin nė skajin tjetėr; kerubinėt do t'i bėni prej njė cope tė vetme me pajtuesin nė skajet e tij.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4926Bekimet e atit tėnd ua kalojnė bekimeve tė tė parėve tė mi, deri nė majat e kodrave tė pėrjetshme. Ata do tė jenė mbi kryet e Jozefit dhe mbi kurorėn e atij qė u nda nga vėllezėrit e tij.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3633Bela vdiq dhe nė vend tė tij mbretėroi Jobabi, i biri i Zerahut, nga Botsrahu.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3632.pBela, i biri i Beorit, mbretėroi nė Edom, dhe emri i qytetit tė tij qe Dinhabah.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3916Bėnė edhe dy rrathė tė artė dhe dy unaza tė arta, dhe i vunė dy unazat nė dy skajet e pektoralit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3919Bėnė gjithashtu dy unaza ari dhe i vunė nė dy skajet e pektoralit, nė buzėn e tij, qė ndodhet nė pjesėn e brendshme tė efodit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3920Bėnė gjithashtu dy unaza tė tjera ari dhe i vunė mbi dy suporet e efodit poshtė, nga pėrpara, pranė pikės sė bashkimit, mbi brezin e punuar artistikisht tė efodit.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4927Beniamini ėshtė njė ujk grabitqar; nė mėngjes ha gjahun dhe nė mbrėmje ndan prenė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3704Bėri edhe disa shtiza me dru akacieje dhe i veshi me ar.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3707Bėri edhe dy kerubinė prej ari; kėto u punuan me ēekiē nė tė dy skajet e pajtuesit:
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3706Bėri edhe njė pajtues prej ari safi, tė gjatė dy kubitė e gjysmė dhe tė gjerė njė kubit e gjysmė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3710Bėri edhe tryezėn me dru tė akacies me gjatėsi dy kubitė, gjerėsi njė kubit dhe njė lartėsi njė kubit e gjysmė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3631Bėri gjithashtu disa traversa prej druri tė akacies: pesė pėr dėrrasat e njėrit krah tė tabernakullit,
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3628Bėri gjithashtu dy dėrrasa pėr tė dy qoshet e pasme tė tabernakullit.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3619Bėri gjithashtu pėr ēadrėn njė mbulesė me lėkura dashi tė ngjyera me tė kuq, dhe mbi tė njė mbulesė me lėkura baldosash.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3638Bėri gjithashtu pesė shtyllat e saj sė bashku me grremēat e tyre i veshi me ar kapitelet dhe dėrrasat e tyre; por pesė bazat e tyre ishin prej bronzi.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3617Bėri gjithashtu pesėdhjetė sythe mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė parė tė pėlhurave dhe pesėdhjetė sythe mbi buzėn e perdes sė jashtme tė serisė sė dytė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3803Bėri gjithashtu tė gjitha pėrdorėset e altarit: enėt pėr hirin, lopatat e vogla, legenat, mashat dhe mangallet; tė gjitha veglat e tij i bėri prej bronzi.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3635Bėri gjithashtu velin me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe me li tė hollė tė pėrdredhur me kerubinė tė punuar artistikisht;
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3636Bėri pėr tė katėr shtylla prej druri tė akacies me grremēat e tyre prej ari; dhe shkriu pėr shtyllat katėr baza prej argjendi.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3822Betsaleeli, bir i Urit, bir i Hurit, nga fisi i Judės, bėri tė gjitha ato qė i kishte urdhėruar Zoti Moisiut,
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2212Bija e priftit qė ėshtė martuar me njė tė huaj nuk do tė hajė gjėra tė shenjta tė ofruara pėr ngritje.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2423Bijė e kujt je? Ma thuaj, tė lutem. A ka vend nė shtėpinė e babait tėnd pėr ne, qė ta kalojmė natėn?.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1023Bijtė e Aramit qenė: Uzi, Huli, Getheri dhe Mashi.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4617Bijtė e Asherit: Jmna, Jshua, Jshni, Beriahu dhe Serahu motra e tyre. Dhe bijtė e Beriahut: Heberi dhe Malkieli.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4621Bijtė e Beniaminit: Belahu, Bekeri, Ashbeli, Gerau, Naamani, Ehi, Roshi, Mupimi, Hupimi dhe Ardi.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3525Bijtė e Bilhahut, shėrbėtorja e Rakelės, ishin: Dani dhe Neftali.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3611Bijtė e Elifazit qenė: Temani, Omari, Cefoni, Gatami dhe Kenaci.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4616Bijtė e Gadit: Tsifioni, Haxhi, Shuni, Etsboni, Eri, Arodi dhe Areli.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
617Bijtė e Gershomit qenė: Libni dhe Shimej, bashkė me familjet e tyre.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1003Bijtė e Gomerit qenė: Ashkenazi, Rifathi dhe Togarmahu.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4613Bijtė e Isakarit: Tola, Puvahu, Jobi dhe Shimroni.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
621Bijtė e Itsharit qenė: Koreu, Nefegu dhe Zikri.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4205Bijtė e Izraelit arritėn aty, pra, pėr tė blerė grurė, nė mes tė tė ardhurve tė tjerė, sepse nė vendin e Kanaanėve mbretėronte zija.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3942Bijtė e Izraelit e kryen tėrė punėn, sipas tė gjitha porosive qė Zoti i kishte dhėnė Moisiut.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1237Bijtė e Izraelit u nisėn nga Ramsesi pėr nė Sukoth, ishin rreth gjashtėqind mijė njerėz mė kėmbė, pa llogaritur fėmijėt.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1603Bijtė e Izraelit u thanė atyre: Ah, le tė kishim vdekur nga dora e Zotit nė vendin e Egjiptit, ku uleshim pranė tenxhereve me mish dhe hanim bukė sa ngopeshim! Sepse ju na ēuat nė kėtė shkretėtirė qė tė vdesė nga uria tėrė kjo asamble.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4521Bijtė e Izraelit vepruan kėshtu, dhe Jozefi u dha atyre qerre, simbas urdhėrit tė Faraonit, si edhe ushqime pėr udhėtimin.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
1617Bijtė e Izraelit vepruan kėshtu; disa prej tyre mblodhėn mė tepėr dhe tė tjerėt mė pak.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3435Bijtė e Izraelit, duke parė fytyrėn e Moisiut, shihnin se lėkura e tij rrėzėllente; pastaj Moisiu vinte pėrsėri velin mbi fytyrėn e tij, deri sa hynte tė fliste me Zotin.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3523Bijtė e Jakobit ishin dymbėdhjetė. Bijtė e Leas ishin: Rubeni, i parėlinduri i Jakobit, Simeoni, Levi, Juda, Isakari dhe Zabuloni.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3427Bijtė e Jakobit u vėrsulėn mbi tė vrarėt dhe plaēkitėn qytetin; sepse motrėn e tyre e kishin ēnderuar.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1004Bijtė e Javanit qenė: Elishami, Tarshishi, Kitimi dhe Dodanimi.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4627Bijtė e Jozefit, qė i lindėn nė Egjipt, ishin dy. Tėrė personat e familjes sė Jakobit qė erdhėn nė Egjipt ishin gjithsej shtatėdhjetė veta.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4612Bijtė e Judės: Eri, Onani, Shelahu, Peretsi dhe Zerahu; (por Eri dhe Onani vdiqėn nė vendin e Kanaanit). Bijtė e Peretsit qenė: Hetsroni dhe Hamuli.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1006Bijtė e Kamit qenė: Kushi, Mitsraimi, Puti dhe Kanaani.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
618Bijtė e Kehathit qenė: Amrami, Jitshari, Hebroni dhe Ucieli. Kehathi jetoi njėqind e tridhjetė e tre vjet.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
624Bijtė e Koreut qenė: Asiri, Elkanahu dhe Abiasafi. Kėto qenė familjet e Koreut.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1007Bijtė e Kushit qenė: Seba, Havilahu, Sabtahu, Raamahu dhe Sabtekahu; dhe bijtė e Raamahut qenė: Sheba dhe Dedani.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3228Bijtė e Levit bėnė ashtu siē u kishte thėnė Moisiu, dhe atė ditė ranė rreth tre mijė njerėz.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4611Bijtė e Levit: Gershomi, Kehathi dhe Merari.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3622Bijtė e Lotanit qenė: Hori dhe Hemami; dhe motra e Lotanit qe Timna.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
2504Bijtė e Madianit ishin Efahu, Eferi, Hanoku, Abidahu dhe Eldaahu. Tėrė kėta ishin bijtė e Keturahut.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
619Bijtė e Merarit qenė: Mahli dhe Mushi. Kėto qenė edhe familjet e Levitėve sipas brezave tė tyre.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4624Bijtė e Neftalisė: Jahtseeli, Guni, Jetseri dhe Shilemi.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3524Bijtė e Rakelės ishin: Jozefi dhe Beniamini.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4619Bijtė e Rakelės, gruas sė Jakobit: Jozefi dhe Beniamini.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4609Bijtė e Rubenit: Hanoku, Pallu, Hetsroni dhe Karmi
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
1022Bijtė e Semit qenė: Elami, Asuri, Arpakshadi, Ludi dhe Arami.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
615Bijtė e Simeonit qenė: Jemueli, Jamini, Ohadi, Jakini, Tsohari dhe Sauli, bir i Kananeases. Kėto qenė familjet e Simeonit.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4610Bijtė e Simeonit: Jemueli, Jamini, Ohadi, Jakini, Tsohari dhe Sauli, biri i njė Kananease.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
5012Bijtė e tij bėnė pėr tė atė qė ai i kishte urdhėruar.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
5013Bijtė e tij e bartėn nė vendin e Kanaanit dhe e varrosėn nė shpellėn e fushės sė Malkpelahut, pėrballė Mamres, qė Abrahami e kishte blerė bashkė me arėn nga Efron Hiteu, si vendvarrim, pronė e tij.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
622Bijtė e Ucielit qenė: Mishaeli, Eltsafani dhe Sitri.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4614Bijtė e Zabulonit: Seredi, Eloni dhe Jahleeli.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
3526Bijtė e Zilpahės, shėrbėtorja e Leas, ishin: Gadi dhe Asheri. Kėta janė bijtė e Jakobit qė i lindėn nė Padan-Aram.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
4623Biri i Danit: Hushimi.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2411Biri i izraelites blasfemoi emrin e Zotit dhe e mallkoi atė; kėshtu e ēuan te Moisiu. (Nėna e tij quhej Shelomith, ishte e bija e Dibrit, nga fisi i Danve).
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2313Blatimi i ushqimit qė do ta shoqėrojė do tė jetė dy tė dhjeta tė efės majė mielli tė pėrzier me vaj, si flijim i bėrė me zjarr, me njė erė tė kėndshme pėr Zotin; libacioni do tė jetė njė ēerek hin verė.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
2808Brezi i punuar artistikisht, qė ndodhet mbi efodin, do tė ketė po atė punė tė efodit: prej ari dhe me fije ngjyrė vjollce, tė purpurt, me flakė tė kuqe dhe prej liri tė hollė tė pėrdredhur.
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3829Bronzi i ofertave arrinte nė shtatėdhjetė talente dhe dy mijė e katėrqind sikla.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1117bufin, karabullakun e detit, ibisin;
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
2409Bukėt i pėrkasin Aaronit dhe bijve tė tij, dhe kėta do t'i hanė nė njė vend tė shenjtė, sepse do tė jenė njė gjė shumė e shenjtė pėr atė midis flijimeve tė bėra me zjarr para Zotit. Éshtė njė ligj i pėrjetshėm?.
ZanafillaAlbanian Bible (ALS)albanian
802Burimet e humnerės dhe kataraktet e qiellit u mbyllėn dhe shiu nga qielli pushoi.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
1921Burri do t'i ēojė Zotit, nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes, njė dash si fli pėr shkeljen;
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3107ēadrėn e mbledhjes, arkėn e dėshmisė dhe pajtuesin qė ndodhet mbi tė, dhe tė gjitha orenditė e ēadrės,
EksodiAlbanian Bible (ALS)albanian
3928ēallma prej liri tė hollė, zbukurimin e mbulesave tė kokės prej liri tė hollė dhe pantallonat prej liri tė hollė tė pėrdredhur,
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
623Ēdo blatim i ushqimit tė priftit do tė tymoset i tėri; ai nuk do tė hahet?.
LevitikuAlbanian Bible (ALS)albanian
211Ēdo blatim ushqimor qė do t'i ēoni Zotit do tė jetė pa maja, sepse nuk do tė tymosni asgjė qė pėrmban maja ose mjaltė, si flijim qė bėhet me zjarr pėr Zotin.

1 >>>